Untitled Document


טיול - מסלול התיישבות

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מסלול התיישבות איזור :  גליל המערבי
טיול - מסלול התיישבות רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   בקלות,טיולי משפחות
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול התיישבות
+תיאור האתר

עמק יזרעאל רחב-הידיים, שהיה בימים עברו סמל לפוריות ולשפע, הפך במאות השנים האחרונות לסבך של ביצות וקנים. רק בראשית המאה הזאת נגאלו אדמותיו והוחזרה עטרה ליושנה. בטיול שלפנינו נעסוק קצת בעבר, ונתמוגג ממראות ההווה.

מסלול

מסלולנו מתחיל בצומת אלונים. ניסע בכביש מס' 75, לצומת נהלל. בצומת נפנה שמאלה לכביש מס' 73, עד שנגיע אל המוזיאון לראשית ההתיישבות בקיבוץ יפעת. המוזיאון משחזר ומציג את אורח החיים של החלוצים בקיבוץ ובמושב בעמק יזרעאל ואת התפתחות הטכנולוגיה החקלאית. מיפעת נפנה שמאלה, ניסע עד צומת עדשים, ומשם לעפולה-עילית, כשפנינו מועדות לגבעת המורה. בצומת הראשון, אחרי בית-החולים "העמק" בעפולה, נפנה ימינה ונמשיך עד שנראה את בתיו של הכפר א-דהי. לפני הכפר, מימין, דרך עפר - מסומנת בסימון שבילים כחול - העולה לפסגה; שם יש חניון ומגדל תצפית שממנו נשקף נוף פנורמי נהדר.
לפי הסברה המקובלת, "גבעת המורה" נקראת בשמה על-שם הגשם הראשון, הוא היורה. גבעת המורה נזכרת בתנ"ך בסיפור מלחמת גדעון במדיינים (שופטים ז' 1). סמוך למגדל התצפית נמצא קבר נבי-דהי, שעל פי המסורת היה אחד ממצביאי צבאו של מוחמד. בכיפה המזרחית (על יד האנטנה הגבוהה) מצויה שמורת האירוס הנצרתי. נחנה את רכבנו סמוך לאנטנה, ונלך לכיוון דרך העפר שמתחתינו (מדרום). השטח החשוף הוא שמורת האירוסים, הפורחים בחודש מארס, אך גם לבאים בחודשי האביב האחרים צפוי כאן נוף מרהיב ומראה נהדר של פרחי אביב בשלל צבעים. נשוב על עקבותינו ונפנה ימינה בכביש מס' 65 לכיוון הר תבור. בפנייה לכפר דבוריה נפנה שמאלה, נחצה את הכפר ונעלה לתבור בכביש המפותל (העלייה אפשרית ברכב קל בלבד). מיקומו וגובהו היחסי של התבור (588 מ') הכשירוהו למלא תפקיד אסטרטגי חשוב במהלך הדורות, וקרבות רבים התחוללו לרגליו.
ההר מכוסה בחורש ים-תיכוני, ובאביב הוא מתמלא בשפע של פרחים. נוכל לטייל סביב הפסגה במסלול מעגלי קל בין שעתיים לשלוש שעות. תחילת המסלול במגרש החנייה של המנזר הפרנציסקני. נרד מהקצה הדרומי של החנייה בדרך עפר עד למפגש עם שביל המסומן בשחור, נפנה בו שמאלה ונמשיך לצעוד לאורכו מזרחה. בדרך נעצור לתצפיות אל נופיו המרהיבים של עמק יזרעאל, אל רמות הבזלת של מזרח הגליל התחתון, ומצפון - אל הרי הגליל התחתון. בשלב מסוים מתחלף צבע השביל לירוק. נמשיך בנתיבו עד לחנייה.
מהתבור נרד דרך הכפר הבדווי שיבלי לכביש מס' 65. נפנה שמאלה, ומיד ימינה לכיוון קיבוץ עין-דור, אל המוזיאון הארכיאולוגי. במוזיאון מוצגת התיישבות האדם בעמק יזרעאל ובמזרח הגליל התחתון מאז התקופה הפרהיסטורית ועד לתקופה הערבית. דגש מיוחד ניתן לתרבות החומרית, וכן לנושאים ולאירועים היסטוריים חשובים שהתרחשו באזור. בחצר תצוגה נאה של מתקנים חקלאיים.
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר באביב.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מסלול התיישבות

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865