Untitled Document


טיול - שמורת פורה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - שמורת פורה איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - שמורת פורה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,שביל ישראל,מסלול מעגלי,טיולים רומנטים
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - שמורת פורה אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - שמורת פורה :
אורך המסלול: כשני ק"מ.
משך המסלול: כשעתיים.
ציוד מיוחד: מצלמה ונעליים נוחות להליכה.
עונה מומלצת: סוף החורף ותחילת האביב (מארס-אפריל).

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שמורת פורה
+תיאור האתר

שמורת פורה נמצאת בצפון הנגב, מדרום לקריית-גת. ריכוז הצומח, האגם העונתי, חורשת האורנים וזרימת הנחל הופכים בחורף את המקום לפינת חמד על אם הדרך.

על האיזור

אדמות קירטון וגיר קשה, מיעוט משקעים, חולות נודדים וצמחיית בתה - אלה מאפיניו של צפון הנגב ודרום מישור החוף, הקרוי גם "חבל פלשת", על-שם הפלשתים שישבו כאן בשעתם.

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 40 מקריית-גת לעבר צומת קמה. באבן הק"מ ה-215 נפנה מערבה, אל שמורת פורה, המצויינת בשלט כתום.

מסלול

נחנה את הרכב ונצא למסלול הליכה 1. שמורת פורה, כמו האזור כולו, סבלה במשך שנים רבות מרעיית-יתר של צאן הבדווים. בשנת 1965 גודר שטח השמורה, והצמחייה החלה להתאושש. מיד בתחילת המסלול נראה צמחיית חולות אופיינית - שיחי רותם, מלוח ולענה שולטים סביב.
אם הגענו לכאן באביב - וזו העונה המומלצת - יתגלו לעינינו המרבדים האדומים של הכלניות, הנוריות והפרגים. השביל הוא רחב, וגם כלי רכב יכולים לעבור בו, ואולם מומלץ ללכת ברגל ולסטות מהשביל לגבעות העגולות שסביבנו. כך נוכל לראות גם את פרחי הדבורנית הרמאים-המתחזים, שבקלות רבה מתחפשים לדבורה וגם מדיפים ריח אופייני לדבורה-נקבה. זכרי הדבורה, הנמשכים לריח הפרח, מנסים להזדווג עמו וכך מאביקים את הפרח. עוד נוכל לראות את לשון הפר הסמורה, שפרחיה כחולים וקטנים, אבל את שמה היא קיבלה מצורת העלים, דמויי לשון פר.
בדרכנו נוכל לראות צמח בעל עלים רחבים, שרועים על הקרקע, ופרח סגול במרכזו. ננסה להרים מעט את העלים: אם מסתתרים שם פירות עגולים, זהו הדודא הרפואי. לדודא מייחסים סגולות רפואיות וכושר לעורר אהבה. בשורש שלו אפשר להבחין בצורת אדם. יש הטוענים כי אם תעקור אותו - תרבוץ עליך קללה, ולעומת זאת, אם תקבל אותו מאחר - הוא יביא לך מזל. אז מה עושים? פשוט מאוד: קושרים כלב פראי לצמח ומגרים אותו לרוץ. הכלב עוקר את הצמח, וכך אין הקללה רובצת עלינו...
מדרום-מערב לשביל נראה בחורף אגם קטן 2. אגם זה הוא למעשה תוצאה של סכר, שנבנה במורד הנחל כדי לאגור מי שיטפונות ולהחדירם לקרקע. עופות, החולפים בסביבה, אוהבים מאוד להגיע לכאן, משום שנוסף על צמחים אכילים יש באגם גם צפרדעים, סרטנים קטנים ועוד מטעמים אהובים על בני-הכנף.
מהאגם נלך לכיוון הסכר 3, נחצה את השביל ונרד במורד הנחל. הערוץ כאן מתחתר בסלעי גיר קשה, דבר היוצר מפלונים. בחורף זורמים בהם מים, ויוצרים תחתם בריכות מים רדודים, שאפשר להשתכשך בהן (בקיץ - המקום יבש לחלוטין). בשבת אביבית זהו מקום נפלא למנוחה רוגעת על רקע קול זרימת המים...
נוכל לבקר גם בחורשה שממערב לנו ולערוך בה פיקניק 4. מכאן נוכל לחזור לרכב ברגל, או לשלוח את הנהג להביא את הרכב - תלוי עד כמה אנחנו עייפים.

משמורת פורה נמשיך בכביש 40 לצומת קמה. בצומת נפנה ימינה ומיד שמאלה, ולאחר כ-100 מ' נפנה ימינה לחניון אנדרטת "יפתח". האנדרטה הוקמה לזכר לוחמי וטיבת פלמ"ח - "יפתח" שנפלו בהגנה על הנגב. במקום גם חניון ושירותים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שמורת פורה

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865