Untitled Document


טיול - מצפה יאיר

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מצפה יאיר איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - מצפה יאיר רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - מצפה יאיר אורך מסלול :   ק"מ וחצי
מה באתר טיול - מצפה יאיר :
אורך המסלול: ק"מ וחצי.
משך הסיור: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: כל השנה.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה יאיר
+תיאור האתר

מצפה יאיר נמצא בגן לוריא, על הגבעה המערבית של קיבוץ רמת רחל. מהמצפה נשקף נוף על ירושלים - הר הצופים, הר הבית, חומת העיר העתיקה, העיר החדשה, תאטרון ירושלים, משכן הכנסת, מוזיאון ישראל, איצטדיון טדי, דרך גב ההר

על האיזור

מצפה יאיר הוא חוליה נוספת בקשר ההיסטורי של כ-3000 שנות חיים במקום זה. ההסטוריה של המקום מתחילה, ע"פ הארכיאולוג יוחנן אהרוני, במאה ה-9-8 לפני הספירה עת הקים המלך יהויכין את ארמונו וסביבו מצודה מוקפת חומה ששימשה חילות צבא ורכב ברזל.
המצודה והארמון נחרבו, כנראה, עם חורבן בית ראשון בידי הבבלים בשנת 586 לפני הספירה. בתקופה הפרסית חזר המקום לשמש מרכז מינהלי וישוב אזרחי. המקום נהרס שוב עם כיבוש ירושלים בידי אנטיוכוס השלישי.
בימי בית שני התקיים במקום ישוב אזרחי יהודי, עד החורבן.
במאה השלישית לספירה הוקם במקום מחנה של הלגיון העשירי הרומי, וילה מפוארת ומערכת מרחצאות. במאה החמישית, הוקמה כנסייה (הקטיסמה), מנזרים ומבנים חקלאיים שפעלו עד הכיבוש הערבי במאה השביעית לספירה.
מאז ועד הקמת הקיבוץ אין סימני התיישבות במקום.

בשנת 1926 נוסד קיבוץ רמת רחל ע"י פלוגה מגדוד העבודה על שם יוסף טרומפלדור. ברבות הימים היה למשלט הדרומי של ירושלים. בשנות ה-30 מאוחרות ניטע במקום גן לזכרו של ד"ר יוסף לוריא, שהיה ראש מחלקת החינוך של ההסתדרות הציונית.
בשנת 1948 נבנתה מערכת ביצורים ובונקרים אשר שימשה קו מגן לירושלים עד מלחמת ששת הימים. בקרבות מרים עם הצבא המצרי ועם הלגיון הירדני, עברה הנקודה במלחמת השחרור כמה פעמים מיד ליד.


במהלך שנות ה-50 וה-60 ערך במקום הפרופ' יוחנן אהרוני 5 עונות חפירה אשר במהלכן נתגלה הארמון, הכנסייה והמצודה.

בשני הימים הראשונים של מלחמת ששת הימים ספג הקיבוץ הפגזות קשות. עם כיבוש הגדה המערבית וסיום המלחמה לא היה עוד הקיבוץ יישוב ספר והתחילו להקלט חברים חדשים וגרעינים מכל קצות העולם.יאיר, בן המקום, מייצג את דור הנכדים לראשוני הישוב.

מצפה יאיר הוקם על סלע טבעי ששימש בסיס לחומת המצודה החיצונית. בשני צידי המצפה נתגלו שרידי חומה ומחצבה שממנה נחצבו האבנים לבנית הארמון, לפני כ-3000 שנה.
לדעת פרופ' אהרוני היה גובה החומה כשלושה מטרים וחצי, הגובה שבו נבנתה ריצפת המצפה כיום.
המראה הנגלה למבקר במצפה הוא מבט אל הדרך הראשית המחברת את ירושלים עם בית לחם, המראה שראה הצופה לפני שלושת אלפי שנים.

מצפה יאיר הוקם מכספי תרומות של חברים רבים, קיבוץ רמת רחל ומוסדות ציבור. מטרתה של המשפחה ושל העמותה להנצחת זכרו של יאיר ז"ל היא להקים לזכרו אתר חי, שיפקדו אותו כל ימות השנה תלמידים, חיילים, מבוגרים ותיירים והוא יסמל את המשכיות החיים במקום מימי בית ראשון ועד היום.

מצפה יאיר נחנך ב-17.6.99 ומאז הוא פתוח לקהל.
העמותה להנצחת זכרו של יאיר בשיתוף עם שלוחת רחובות של האוניברסיטה העברית, הקימה קרן מלגות ומחקרים שיעסקו בהבטים שוהים של התיירות בישראל.

גישה למסלול

מצפה יאיר נמצא בגן לוריא, על הגבעה המערבית של קיבוץ רמת רחל. מהמצפה נשקף נוף על ירושלים - הר הצופים, הר הבית, חומת העיר העתיקה, העיר החדשה, תאטרון ירושלים, משכן הכנסת, מוזיאון ישראל, איצטדיון טדי, דרך גב ההר (המסילה) המקשרת בין ירושלים לבית לחם, הר גילה, בית לחם וכנסיית המולד.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה יאיר

צימרים בסביבה

קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.
בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865