Untitled Document


טיול - פארק תמנע

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פארק תמנע איזור :  אילת ערבה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - פארק תמנע רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,ברכב וברגל,בפסח
משך המסלול:   משעתיים ועד חצי יום
טיול - פארק תמנע אורך מסלול :   מסלול נסיעה של כ25 ק"מ עם קטעי הליכה קצרים
מה באתר טיול - פארק תמנע :
משך המסלול: משעתיים ועד חצי יום.
אורך המסלול: מסלול נסיעה של כ-25 ק"מ עם קטעי הליכה
קצרים.
שעות פתיחת הפארק: בכל יום מ- 8:00 - 16:00. ניתן לצאת עד 20:30
הערה: הכניסה לאתר פארק תמנע כרוכה בתשלום.
טלפון באתר: 08-6316756.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק תמנע
+תיאור האתר

פארק מסודר בלב?לבו של המדבר. הפארק מצטיין בנוף רבגוני, עם אתרים מרשימים כמו ה"פטרייה" ו"עמודי שלמה". נוסעים מאתר לאתר והנוף משתנה ומפתיע, משופע בסלעים ובאבנים בשלל צבעים... נופים של ארץ בראשית.

על האיזור

"ערבה, ערבה אין קץ..." מי אינו מכיר את כביש הערבה היורד מים-המלח דרומה עד אילת? נוסעים ונוסעים בנוף צהבהב ושטוח להפליא, והתמונה אינה משתנה: "לא דרדר ולא עץ", כדברי השיר. אבל בקצה המדבר, בדרום הערבה, במרחק נסיעה של 10 דקות בלבד מהכביש, חבוי עולם קסום בשלל צבעים וגוונים -
בקעת תמנע. הבקעה ממזגת בתוכה שילוב מדהים של יצירות טבע גיאולוגיות לצד מעשה ידי אדם.

גישה למסלול

ניסע בכביש הערבה, כביש מס' 90, 38 ק"מ צפונית לאילת, נפנה מערבה, על-פי השילוט, לפארק תמנע.

מסלול

בכניסה לפארק נוכל לצפות בחיזיון קצר המתאר את תהליך היווצרות הבקעה, על נופיה ואתריה. האתרים משולטים, ודרכי הגישה אליהם נוחות לנסיעה ברכב. בחלק מן האתרים יש להמשיך ברגל ממקום החנייה. אין לרדת משולי הדרך!
מכרות עתיקים וקשתות 1
נגיע אל האתר ברכב ומהחניה נלך כ-40 דקות, בעקבות סימון שבילים כחול. נעקוב אחר סימון השבילים רק בתחילתו - עד שנגיע לקשתות ולמכרות. בתחילת המסלול נפגוש בקשתות טבעיות, אשר נוצרו בסלע בתהליך הבליה של אבן החול. נוכל לבקר גם במכרות הנחושת העתיקים. משטחי הצלחות העגולים והבהירים הם כוכי כרייה סתומים. באתר קרוב ל-1,000 כאלה. המכרות פעלו החל מהאלף ה-4 לפנה"ס ועד סוף המאה ה-12 לפנה"ס. העבודה חודשה רק בתקופה הרומית (המאה הראשונה והשנייה לספירה). תנור ההתכה שנמצא בתמנע, ועמו כל מערך המכרות ומחנות העבודה, הוא הקדום ביותר שנחפר עד כה בעולם. הפקת הנחושת ברחבי הבקעה נמשכה גם בתקופה הביזנטית ובתקופה הערבית, ואף בעת החדשה. ב-1955 הוקם סמוך לאתר מפעל מודרני לכריית נחושת, אך ב-1976 הוא נסגר מחמת ירידת מחירי הנחושת בשוק העולמי. כיום מתחשדת כריית הנחושת בתמנע על ידי חברה חדשה.
ציורי מרכבות נגיע אל האתר ברכב, וממקום החנייה נלך כ-15 דקות, בעקבות השילוט במקום. באתר נבחין בשני ציורי סלע עתיקים מהתקופה המצרית-מדיינית.
"הפטרייה" ומחנה הפקת נחושת כדאי לרדת אל "הפטרייה", - הסמל המסחרי של בקעת תמנע.זהו גוש של אבן-חול אדומה, שתהליכי בליה וסחיפה עיצבו את צורתו כ"גזע" שעליו "כיפה" סמוך לפטרייה נוכל לראות את מחנות ההתכה. במאות ה-14-12 לפנה"ס התיכו כאן את עופרת-הנחושת בתנורים מיוחדים. מפעל תמנע היה בבעלות מצרית והופעל על ידי מלכי מצרים עצמם. תושבי האזור - עמלקים, אדומים ומדיינים - עבדו כאן והפעילו את מתקני הכרייה וההתכה. "עמודי שלמה" ומקדש האלה ח'תחור אפשר להגיע עם הרכב עד סמוך מאוד לאתר. הסיור במקום יארך כ-30 דקות. לעינינו יתגלו "עמודי שלמה" הגדולים, שהטבע עיצב באבן-חול אדומה. מומלץ לעלות אל ראשי העמודים לתצפית על נוף הבקעה. מימין לעמודי שלמה מובילות מדרגות אבן אל תחריט סלע מצרי, שבו מתואר רעמסס השלישי מגיש מנחה לאלה ח'תחור. מן הצד השני של מרפסת התצפית יורדות מדרגות אל המקדש המרכזי בתמנע המוקדש לאלה ח'תחור אלת המכרות והטורקיז. המקדש הוקם במאה ה-14 לפנה"ס, בימי סתי הראשון, פרעה מלך מצרים. בתוך המקדש הוקם מזבח, ובמקום נמצאו אלפי כלים שבהם הוקרבו כנראה מנחות לאלה, כדי שזו תגדיל את תפוקת המכרות. לאחר שעזבו המצרים את האזור נמשכה הפקת הנחושת, כנראה על ידי המדיינים (במאה ה-12 לפנה"ס). במקדש התגלה נחש נחושת בעל ראש מוזהב ("נחושתן"), שאורכו כ-12 ס"מ, מאותה תקופה.
אגם תמנע נגיע עם הרכב עד סמוך לשפת האגם. זהו אגם מלאכותי שהוכשר על ידי קרן-קיימת-לישראל, והוא ניזון ממי תהום, שבצבצו במנהרות המכרה. סמוך לאגם - אתר המשחזר את תהליך הפקת הנחושת. במקום ניתן הסבר, מלווה בהדגמות, על שיטות ההפקה העתיקות. מסביב לאגם - לנוחות המטיילים - סככות צל, שולחנות, מסעדה ושירותים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק תמנע
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865