Untitled Document


טיול - אגם ירוחם

טיול מפה מה ב טיול
טיול - אגם ירוחם איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - אגם ירוחם רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כ4 שעות
טיול - אגם ירוחם אורך מסלול :   אגם ירוחם: כ2 ק"מ. עין ירקעם: כקילומטר וחצי
מה באתר טיול - אגם ירוחם :
משך הטיול: כ-4 שעות.
אורך המסלול: אגם ירוחם ופריחת החלמוניות - כ-2 ק"מ.
עין ירקעם: כקילומטר וחצי.
ציוד: נעליים נוחות להליכה.
עונה מומלצת: אוקטובר (פריחת החלמוניות)
פברואר-מארס (פריחת אירוס ירוחם).

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אגם ירוחם
+תיאור האתר

פריחה נפלאה של חלמוניות, אגם, סכר ענק ומעיין ילוו את טיולנו במסלול זה. לא, אנו לא מטיילים בגליל, וגם לא בגולן. פנינו אל הנגב - אל המכתש הגדול ואגם ירוחם.

על האיזור

הנגב הוא מדבר טיפוסי אשר מיעוט המשקעים בו מטביע את חותמו בכול. הרים ומישורים צחיחים, ערוצי נחלים יבשים, מכתשים ונקיקים - אלה מאפייניו של הנגב. אך פה ושם צצות גם פינות ירוקות, הנהנות ממקורות-מים - נובעים או אגורים.

גישה למסלול

מבאר-שבע נפנה בצומת שרה מזרחה בכביש 25 לעבר דימונה. בצומת דימונה נפנה דרומה (ימינה) בכביש 204, אל ירוחם. מעט אחרי אבן הק"מ ה-158 פונה דרך עפר שמאלה, לשמורת אירוס ירוחם. ניסע בה כקילומטר אחד ונעצור.

מסלול

לשמורת אירוס ירוחם 1 כדאי להגיע מאמצע חודש פברואר ועד אמצע חודש מארס. לעינינו יתגלו ריכוזים נהדרים של הפרח האצילי והנהדר הזה. כידוע, משפחת האירוסים היא גדולה ומגוונת. כבר בעבר הסעירו פרחים אלה את כל מי שראה אותם, והם הפכו להיות סמל למלכים (בית המלוכה הצרפתי), לגופים ירוקים (החברה להגנת הטבע) ועוד. צבעו של אירוס ירוחם הוא חום-כהה, וריכוזי הפרחים הרבים בולטים בשטח. יש אביבים שבהם נראה בין קבוצות האירוסים החומים גם מעט אירוסים צהובים, אף הם נחשבים בני אותו מין.
משמורת אירוס ירוחם נשוב לכביש הראשי ונמשיך דרומה. ניסע עד ירוחם, ובכיכר הכניסה לעיר נפנה ימינה, בדרך עפר המסומנת בכחול, וניכנס אל פארק ירוחם 2. אם הגענו לכאן בחורף ברוך-גשמים, צפויה לנו חוויה נפלאה. אגם ירוחם, אגם לא קטן, נקווה מאחרי סכר גדול, שנבנה באפיקו של נחל רביבים, במטרה לאגור את מי השיטפונות. תושבי ירוחם קיוו שהאגם ישמש לשיט סירות, לדיג ולפעילויות אטרקטיביות נוספות שימשכו לכאן תיירים. תיירות-מים בנגב? נשמע מוזר, אך עובדה היא שפעם שחו כאן דגים, אפילו קרפיונים! אבל כאשר הגיע הקיץ והאגם התייבש, הוא הפך לשלולית ביצתית וכל הדגים נעלמו. בחורף המקום יפהפה, גם הודות לעופות המים הרבים, החורפים כאן. נוכל להצטרף אליהם, לנפח סירות ולשוט באגם, לשבת ולערוך פיקניק, או לצאת לכיוון הסכר ולטפס עליו. כך ניהנה משני העולמות - האגם וערוץ הנחל. אם הגענו לכאן בחודש אוקטובר, נשאיר את הרכב ליד הסכר ונלך במסלול מעגלי קל על פי סימון השבילים הכחול אל שמורת החלמוניות 3.
החלמונית, כמו הסתוונית, פורחת מעט לפני גשמי היורה, וגם קצת אחריהם. נתבונן בחלמוניות, הפורחות לאורך ערוץ הנחל. אנו רואים את הפרח בלבד; העלים, שתפקידם להכין מאגר מזון לבצל שבאדמה, מלבלבים רק לאחר נבילת הפרח. נחזור לרכב בדרך שבה הגענו.
נצא מפארק ירוחם וניכנס לעיירה ירוחם 4 נחצה את העיר ממערב למזרח דרך רחוב בורנשטיין. העיירה הוקמה בשנת 1951 כמעברה, והפכה לעיירת פועלים, רובם כורי המחצבים במכתש. נחצה את העיר ונצא ביציאה המזרחית של העיר ונעצור בצד הכביש, על שפת המכתש. נתבונן ב"בור" ענק, שנוצר מסחיפה של סלעים, וניהנה מהנוף שלפנינו.
נמשיך בנסיעה ונרד בפיתולי הכביש החוצה את המכתש (מס' 225) לתחתית המכתש, עד שנראה משמאלנו קבוצת אקליפטוסים. נפנה שמאלה לדרך העפר ונחנה בחניון החולות הצבעוניים 5. נרד מהרכב ונלך אל הערוץ שלפנינו. התלוליות שמולנו ואבן החול שתחת רגלינו צבועות בצבעים מרהיבים. נוכל למצוא כאן אבני חול סגולות, ורודות, כתומות, חומות, ירוקות, כחולות ועוד גוונים רבים - כולם מינרלים, ששקעו בתוך אבן החול ו"התחמצנו" בעת שנחשפו לאוויר.
לאחר ששיחקנו מעט בחול הצבעוני, ואולי אף איפרנו עצמנו כאינדיאנים, נחזור לרכב, ניסע עוד כקילומטר מזרחה ונעבור בפתחו הצר של מכתש חתירה "הגדול", בו נראות שכבות הסלע הניצבות כמעט, בגלל הכפיפה החריפה שבמזרח "קמר חתירה". בדרך נעבור מתחת לגשר רכבת. נביט לאחור, ונראה את קירות המכתש ואת המיצלעות המשולשות שעליהם. ניסע עד הצומת ונפנה בו ימינה (דרומה). לאחר כ-400 מ' נראה שלט כתום המכוון אותנו שמאלה, אל עין ירקעם 6. נחנה ונרד מהרכב. לפנינו שרידים ארכיאולוגיים של תחנת דרכים 7, אחד המצדים שבנו הביזנטים לפני 1,600 שנים על אם הדרך. נלך בעקבות הסימון הירוק לעין יורקעם-מסלול שאורך כשעה. בדרך נפגוש שיחי רותם, פגוניה ועוד צמחים מדבריים. כשנגיע לראש המצוק נוכל להציץ על עין ירקעם. אחר כך נרד למעיין במדרגות חצובות בסלע 8, גם הן, כנראה, מעשי ידי הביזנטים. המעיין 9 נובע רק בחורף ושפיעתו מועטה. ואולם בכל פעם שנגיע לכאן, בין שיש כאן מים ובין שלא, נוכל ליהנות מפינה יפה זו ולהציץ במפלונים, שהמים יוצרים בזרימתם על פני סלעי הגיר. זוהי נקודת הסיום של המסלול. מכאן נחזור לרכב בדרך שבה הגענו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - אגם ירוחם
פרננדו || 28/09/2010
המקום! פנינת המדבר! דבר חשוב, בכל עונות השנה משתנה היופי של המקום!! מבקר קבוע, חי, צומח, מים, הרים, מדבר... הכל במקום אחד...!!
 

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865