Untitled Document


טיול - מכתש רמון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מכתש רמון איזור :  נגב
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - מכתש רמון רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,למיטיבי לכת
משך המסלול:   מסלול "המנסרה"- שעה מסלול "פרסת נקרות"- כ4 שעות
טיול - מכתש רמון אורך מסלול :   "המנסרה"- קילומטר וחצי. "פרסת נקרת" כ4 ק"מ
מה באתר טיול - מכתש רמון :
משך המסלול: "המנסרה" - כשעה; פרסת נקרות -
כ-4 שעות.
אורך המסלול: "המנסרה" - כקילומטר וחצי.
פרסת נקרות - כ-4 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה, פרט לימים חמים.
ציוד: מים, נעליים להליכה.
מומלץ להצטייד במפות סימון שבילים

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מכתש רמון
+תיאור האתר

סלעי מנסרות כהים, שבלולי ענק מאובנים, מעיין באמצע המדבר, תחנת דרכים קדומה וקניון - כל אלה מעטרים את הנוף הבראשיתי, שאין-דומה-לו, במכתש רמון.

על האיזור

שלושה מכתשים אנו מכירים בנגב: מכתש חצרה ("הקטן"), מכתש חתירה ("הגדול") ו"המכתש הענק", הוא מכתש רמון. כמו המכתשים האחרים, גם מכתש רמון היה בעבר הרחוק-מאוד הר, עד שבפיסגתו החל להיווצר סדק. מי גשמים חדרו דרך הסדק וסחפו את המסלע הרך שמתחת ל"קליפתו" העמידה. הסדק הלך והתרחב, ה"קליפה" שמעליו התמוטטה אל תוכו, ולבסוף נוצר מכתש ענק שמצוקים סוגרים עליו סביב, ובתחתיתו מתחתר נחל. גם בימינו ממשיך הנחל וסוחף סלעים מן המכתש לעבר הערבה.

גישה למסלול

נצא מבאר-שבע דרומה דרך צומת שרה בכביש 40, לעבר מצפה-רמון.

מסלול

נחלוף על פני הכניסה למצפה-רמון, וביציאה מהעיר נעצור ברחבת התצפית שלשולי הכביש היורד למכתש 1. נרד מהמכונית ונצפה על ה"בור" הענק הנפער לרגלינו - זהו מכתש רמון. צורתו כעין לב ענק, אורכו 34 ק"מ ורוחבו המרבי כ-12 ק"מ. מולנו נוכל לראות גוש כהה של הרים - זוהי שן רמון, גבולו הדרומי של המכתש, העשויה סלעי-יסוד קדומים (כמו בהרי אילת). במרכז המכתש עובר קו מפותל של צמחייה המציין את מסלולו של נחל רמון, המנקז את המכתש.
הכביש שנרד בו למכתש נקרא "מעלה העצמאות", והוא נפרץ בשנת 1953 כחלק מסלילת הדרך לאילת. העיר מצפה רמון, שנבנתה בראש המעלה, שימשה במשך שנים (עד סלילת כביש הערבה) תחנה חשובה לנוסעים דרומה.
נרד לתחתית המכתש, ולאחר אבן הק"מ ה-92 יפנה אותנו שילוט אל "המנסרה", או בשמה האחר: "הנגרייה". ניסע ברכב עד רחבת החנייה 2. נרד ממנו ונצעד בשביל המשולט. בתחילת השביל ניצב ארגז גדול מלא אבנים, הנראות כגזרי עצים. ניגע באבנים ונתבונן בצורתן. משלטי ההדרכה נלמד, כיצד התחממו סלעי משקע (אבן-חול) בהשפעתו של סלע מגמתי שחדר סמוך להם, ואיך בתהליך התקררותם, הם התכווצו וקיבלו את צורתם המהוקצעת כגזרי עצים. הצבע הכהה של האבן הוא תוצאה של מינרלים ברזליים שנמצאו באבן החול, אשר "החלידו" בבואם במגע עם האוויר.
נשוב לכביש הראשי ונמשיך בו דרומה. מעט לאחר הק"מ ה-84 יפנה אותנו שלט ימינה, ל"קיר האמוניטים" 3 (סימון שבילים: כתום, כחול, לבן - של "שביל ישראל"). בקיר נמצא ריכוז גדול של מאובנים בצורת שבלולי ענק. אלה הן רכיכות בעלות שמונה זרועות, שחיו לפני 80 מיליון שנים בים תטיס הקדום. 
לאחר מותן שקעו הרכיכות בקרקעית הים, והקונכיות התמלאו בוץ. כאשר ים תטיס נסוג, נחשפה קרקעיתו והתייבשה בשמש, וכך נוצרו המאובנים שאנו רואים היום. נחזור לכביש וניסע מעט צפונה. בין אבן הק"מ ה-86 לאבן הק"מ ה-85 נפנה ימינה, על פי השילוט, לעין סהרונים. ניסע בדרך העפר המסומנת בסימון שבילים ירוק, עד שנגיע לחניון עין סהרונים 4. השרידים הארכיאולוגיים שבצד החנייה מעידים, כי הייתה זו אחת מן התחנות על "דרך הבשמים" הנבטית שהוליכה מפטרה לעזה. ניכנס למצד סהרונים ונסתובב בו מעט. הנבטים, שהיו נוודי המדבר ויודעי סודותיו, הוליכו בשמים שהגיעו מארצות המזרח באורחות גמלים מפטרה. בדרך ארוכה זו הקימו כמה ח'אנים ללינת לילה, להאכלת הבהמות, להחלפת סחורות ועוד.
נצא מהמצד ונרד לעבר הכתם הירוק שמולנו, על פי סימון שבילים כחול - זהו עין סהרונים 5. המעיין קיבל את שמו משיחי סהרון משולשל, הצומחים בגדתו הצפונית של הנחל. גודלה של הנביעה משתנה משנה לשנה, ותלוי בכמות המשקעים שירדה באזור. צמחי המדבר המצויים כאן - האשל, הרותם והקנה - מעידים, שרוב הזמן יש כאן מים. 
מעין סהרונים נצא למסלול הליכה אל פרסת נקרות. צבע המסלול כחול, אבל גם בלא סימני דרך, אם נלך באפיק, לא נטעה. נחל נקרות אוסף את נחל רמון ומנקז אותו לערבה. כאן הוא עושה מעין פרסה, שעבורנו, המטיילים, היא חוויה של ממש . בתחילת המסלול האפיק רחב ועשיר בחלוקי נחל קטנים. בהגיענו לפרסה עצמה 6, נבחין בקירות שמולנו, העשויים מאבן-חול ומסלע קונגלומרט - הוא תלכיד נחלים. לאחר הביקור בפרסת נקרות, נגיע לפתחו של קניון צר 7. בקיץ משמש הקניון כפינת צל נעימה. בחורף גשום מתמלאת בקצה הקניון שורה של גבי מים, ומי מאתנו שאינו פוחד ממים, מוזמן לחצות אותם בשחייה. אם הגענו ביום קר, או סתם לא מתחשק לנו להירטב, נוכל לטפס על הגדה שמימיננו ולעקוף את הגבים. 
ביציאה מהקניון נלך שוב בסחף נחלים. כדאי לעקוב אחר הסימון הכחול, עד כ-500 מ' אחרי היציאה מהקניון. שם נגיע לצומת של סימוני שבילים 8: הכחול ממשיך במורד נחל נקרות, ואילו אנחנו נפנה שמאלה בשביל האדום, לכיוון מעלה דקלים, שיחזיר אותנו חזרה למצד סהרונים ולרכב 4. כאן מסתיים טיולנו. נחזור באותו כביש שבו נסענו בתחילת המסלול, ונשוב עמו חזרה למצפה-רמון.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מכתש רמון

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865