Untitled Document


טיול - שמורת עין גדי

טיול מפה מה ב טיול
טיול - שמורת עין גדי איזור :  ים המלח
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב
טיול - שמורת עין גדי רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   למיטיבי לכת,טיולי מים,שמורות טבע וגנים
משך המסלול:   שעה וחצי - 5 שעות
טיול - שמורת עין גדי אורך מסלול :   כ-1.5 ק"מ
מה באתר טיול - שמורת עין גדי :
משך המסלול: נחל דוד - בין שעה וחצי לשלוש שעות -
בהתאם למסלול. נחל ערוגות - כחמש שעות.
אורך המסלול: נחל דוד - כ-1.5 ק"מ עד למפל וחזרה.
כ-3 ק"מ עד ל"מערת דודים" וחזרה.
נחל ערוגות - כ-5 ק"מ.
ציוד מיוחד: נעליים ובגדים להליכה במים.
כמות מרובה של מי שתייה!!!
.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שמורת עין גדי
+תיאור האתר

כשהשמש יוקדת במקום הכי נמוך בעולם, אין מרענן יותר מרחצה במפל מים קרים, בנווה המדבר של עין?גדי.

על האיזור

מפלים, בריכות קרות, סבך צמחים ובעלי חיים נדירים. לא נשמע כמו טיול במדבר יהודה, אבל - כן: זהו תיאור נווה המדבר של עין?גדי. וגם אם האדמה שם מצהיבה, נגלה שהמדבר אינו רק שממה.

גישה למסלול

ניסע בכביש חוף ים המלח מס' 90. כ-2.5 ק"מ צפונית לקיבוץ עין-גדי יש כניסה לשמורת עין גדי. שם עומדות בפנינו שתי אפשרויות:
1.כניסה לשמורת נחל דוד - להמשיך ישר בכביש בעקבות השילוט.
2.כניסה לשמורת נחל ערוגות - לפנות שמאלה בעקבות השילוט. לדרך של עוד כ1.5- ק"מ עד הכניסה לנחל.

מסלול

שמורת נחל דוד: בשמורה זו אפשר לטייל בכמה מסלולים. המסלולים טבעתיים מתחילים בשער השמורה ומסתיימים בו 1: א. הליכה למפל דוד 2 ולבריכות, על פי השילוט בנחל (כשעה וחצי). ב. הליכה למפל דוד 2, וממנו עלייה למעיין שולמית 3, או ל"מערת דודים" 4, על פי שילוט בנחל (כ-3.5 שעות). המעוניינים יכולים לרחוץ במי המפלים. שמורת נחל ערוגות: הליכה משער השמורה 5 עד "המפל הנסתר" 6 וחזרה. המסלול מסומן בסימון שבילים אדום. השביל עובר בגדה הצפונית של הנחל, אך אפשר לרדת ממנו מדי פעם בפעם, להשתכשך במימי הנחל ולרחוץ במי "המפל הנסתר" (כ-3.5 שעות). למיטיבי לכת - קיימת אופציה לעלות בשביל כחול מהמפל הנסתר לבריכות העליונות 7 ובאותה דרך לחזור לרכב.
מאפייני שמורת עין גדי: בשמורה, שבתחומה מצויים שני הנחלים, נפגוש במגוון עשיר של צמחייה ובעלי חיים ואף בשרידי יישוב קדום. מקורות המים: נחל דוד ומעיינותיו, נחל ערוגות ומעיינותיו, ושני מעיינות קטנים נוספים - מעיין עין-גדי ומעיין שולמית. שפע מים זה משך לכאן את האדם כבר בתקופות קדומות מאוד. השרידים הקדומים ביותר התגלו במקדש הכלקוליתי מעל מעיין עין-גדי, ומאז ועד התקופה המוסלמית לא פסק היישוב במקום . בגדות הנחלים ניתן לראות שרידי טראסות קדומות. הודות לשפע המים המתוקים ולטמפרטורות הגבוהות השוררות באזור, נמצא פה צמחיית מים ולצדה צמחיית מדבר. נפגוש כאן צמחים כגון: הרדוף הנחלים, קנה מצוי, שערות שולמית, מסר חד וצמחים טרופיים המקנים לשמורה את ייחודה, כמו סלבדורה פרסית, שפירותיה האדומים נאכלים על ידי בעלי חיים, ומורינגה רותמית שצומחת אך ורק בעין גדי, וזהו גם גבול תפוצתה הצפוני. הידועה מכולם היא פתילת המדבר, או בשמה המוכר - "תפוח סדום". פרחיו של העץ סגולים וגדולים, העלים בשרניים, רחבים מאוד ושעירים ומכילים מיץ חלבי, רעיל. הפירות גדולים וחלולים. האגדה מספרת, שארץ סדום ועמורה הייתה מבורכת ביבול רב, ובעיקר בעצי פרי, ומכולם בלט תפוח סדום. מכיוון שהתושבים היו רעי לב, המטיר עליהם האל משמים אש וגופרית והחריב את הארץ. רק עץ אחד נותר בארץ סדום והוא תפוח סדום, אך גם בו דבקה הקללה ופירותיו הפכו חלולים ומלאי עפר.
מדי פעם בפעם נוכל להבחין בבעלי חיים משוטטים: יעלים, שפני סלע, סרטני נחלים ואחרים. השפנים מתגודדים בקבוצות גדולות על דרגשי הסלע, מלקטים מזון או "מתחרדנים" בשמש, ותמיד מציבים שומר שיתריע על סכנה מתקרבת. כשנבחין בקבוצת שפני סלע, נתקרב אליהם בשקט, נשב בניחותא בצל העצים, נצפה בהתנהגותם וננסה למנות אותם. צבעם החום מתמזג היטב בסביבתם ומגן עליהם מפני טורפים. זכה היעל ונבחר לשמש כסמלה של עין-גדי וכסמל רשות שמורות הטבע. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות כאן קרב יעלים. הזכרים הבוגרים, שהתברכו בזוג קרניים מרשימות, עורכים מפעם לפעם קרבות כדי לזכות ביוקרה ובמעמד רם בעדר, או אולי בחיבתה של אחת מיעלות החן. לאחר גשמי החורף נודדים היעלים ותרים אחר עשב טרי, ובקיץ שבים לבקר במקום. חדי-העין שבינינו יבחינו בעקבות בעלי חיים, המבקרים בשמורה רק כאשר האנשים עוזבים אותה, כמו שרף עין גדי (נחש ארסי), שועל מצוי, ואפילו נמר!

ייחודי למקום

שעות פתיחה: בחורף - א'-ה' 15:00-08:00; בקיץ עד 16:00
ו' וערבי חג 15:00-08:00. בקיץ - א'-ה' 16:00-08:00; ו' וערבי חג 14:00-08:00.
בנחל ערוגות השערים נסגרים שעתיים לפני תום הפעילות, בחורף ובקיץ בהתאמה.
האתר שייך לרשות הטבע והגנים. טלפון האתר:
08-6584285.
הערות: הכניסה לנחל דוד ולנחל ערוגות כרוכה בתשלום.
הכרטיס משולב לנחל ערוגות ולנחל דוד - בתנאי שהביקור
בשני המקומות נעשה באותו היום
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - שמורת עין גדי
ווווווווווו אאאאא || 14/06/2011
אני והילדים שלי הלכנו לשמורת עין גדי ובדרך כלל הילדים שלי עושים בעיות פעם היו פשוט מוקסמים מהמקום ואני ממש נהניתי שם
 

צימרים בסביבה

בליבו של קיבוץ קליה, נווה מדבר רגוע וירוק, 64 חדרי קרקע, ממוזגים ומאובזרים, חדרים לזוגות ומיני סוויטות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865