Untitled Document


טיול - דרך הבשור - טיול בקלות

טיול מפה מה ב טיול
טיול - דרך הבשור - טיול בקלות איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - דרך הבשור - טיול בקלות רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כ-18 ק"מ
טיול - דרך הבשור - טיול בקלות אורך מסלול :   כשלוש שעות.
מה באתר טיול - דרך הבשור - טיול בקלות :
אורך המסלול: כ-18 ק"מ (מסלול משולב - נסיעה ברכב והליכה).
משך המסלול: כשלוש שעות.
עונה מומלצת: חורף ואביב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך הבשור - טיול בקלות
+תיאור האתר

גשר תלוי, באר, חווה קדומה, תל מרהיב, שלל כלניות וזרימת מים בנגב ילוו אותנו לאורכו של נחל בשור.

על האיזור

בשור הוא מן הגדולים בנחלי הארץ היורדים אל הים התיכון. לאורך הנחל מתקיימים כמה מקורות מים במשך כל ימות השנה, תופעה שנוצלה בעבר ומנוצלת גם היום. סיור זה הינו סיור רכוב לאורך דרך נוף "דרך הבשור".

גישה למסלול

ניסע בכביש 40 לכיוון באר שבע. בצומת קמה נפנה ימינה, ומול תחנת הדלק נפנה שמאלה בכביש 264, לעבר משמר הנגב. ניסע עד לצומת הנשיא, נפנה ימינה בכביש 25, עד צומת גילת ובו נפנה שמאלה ב"כביש הרעב" (מס' 241). נמשיך עד צומת אורים ונפנה בו שמאלה, לכביש 234, עד צומת צאלים. בצומת נפנה ימינה בכביש 222, בעקבות השילוט, ל"דרך הבשור". כחצי קילומטר מהצומת נפנה ימינה לדרך עפר המתאימה לכל כלי הרכב ומשולטת: "דרך הבשור".

מסלול

בתחילת המסלול נראה מימיננו מגדל תצפית ונטפס אליו. 1. מתחתינו מתחתר נחל בשור. אפשר לראות את הקרקעות הרכות - אדמות לס וקירטון - שבהן מתחתר הנחל. כל שיטפון העובר על פניהם סוחף עמו חלק ומשנה את תוואי הנחל ואת צורתו. היות שהלס תופח במגעו עם המים ונאטם, נשמרים המים בגבים רבים במשך תקופה ארוכה בשנה. סבך שיחי האשל והקנה הנמצא מתחתינו מעיד על כך שכמות המים במקום אכן מספיקה לקיומם. נרד מהמגדל ונמשיך בנסיעה בדרך הנופית 'דרך הבשור' עד לגשר התלוי 2, שאורכו כ-80 מ'. הגשר החוויתי, כמו לקוח מסרטי הרפתקאות, נטוי מעל בריכת מים טבעית, שבשנים כתיקונן היא עמוקה מאוד וגדולה. נעבור על פני הגשר אל הגדה שממול ונטפס במעלה הגבעה עד האנדרטה שהוקמה לזכרם של שני חברים שנהרגו במקום. מהגבעה נוכל לצפות לעבר הבריכה ואפיק הנחל, ולראות כיצד - בזרימת השיטפונות - יצרו מי הנחל נוף של מצוקים בגדותיו. מהגשר נמשיך בנסיעה ונפנה מבטנו לימין, עד שנראה שלט ירוק המפנה אותנו לחווה החקלאית 3. במבט ראשון לא נראה דבר, אך כאשר נחצה ברגל את הנחל לגדתו המזרחית, נבחין בשרידיבורות מים ואמות, ובגדרות אבן ששימשו כמכלאות צאן. במקום נמצא גם בית בד שהפיקו בו שמן מזיתים, אך לעצי הזית ההם אין היום זכר. נחזור לרכב ונמשיך בנסיעה. תחנתנו הבאה היא באר רבובה 4. בדרך נראה מאגר שנועד לאסוף את מי השיטפונות ולהחדירם לקרקע. עוד נראה בדרך עצי אשל גדולים, ולידם שרידי מבנים, השייכים לכפר הבדווי הגדול לשעבר רווייבה. הבאר, שעומקה כ-20 מ', היא השריד השלם היחיד שנותר מהכפר. הבריטים הם ששיפצו אותה, כמו בארות נוספות בנגב, לשימושם. נטפס לראש המבנה שמעליה, ולפנינו תתגלה בריכת אגירה. המים הועלו מתחתית הבאר בשרשרת של תיבות, שבהגיען למעלה הפכו את פניהן כלפי מטה ומימיהן נשפכו לתעלה, ומשם זרמו לבריכת האגירה. מבריכת האגירה נהג זקן הכפר לחלק את המים לתושבים, איש איש לפי גודל משפחתו. בתקופת המנדט נהנו ממי הבאר - תמורת תשלום לבריטים - גם תושבי מצפה גבולות הסמוך. הכפר רווייבה ניטש בימי מלחמת העצמאות, ואז החלו בתיו להתפורר. נמשיך בדרכנו ונחלוף על פני תל-צוואוין 5, גבעה קטנה משמאלנו. לפני 3,000 שנה שכן בתל זה יישוב, ועדות לכך משמשים שרידים של כלי צור שנמצאו במקום ונתנו לו את שמו. בחורף גשום המקום מוקף פריחה שופעת של צבעונים אדומים שפורחים עליו.
נמשיך לתחנתנו הבאה - תל-שרוחן 6. נזהה אותו על פי מגדל התצפית שעליו, הדומה לזה שראינו בתחילת המסלול. תל זה היה מיושב החל מהמאה ה-18 לפנה"ס ועד התקופה הרומית (המאה הרביעית לספירה). ממגדל התצפית ניתן להשקיף סביב על אפיק הנחל, על המעיין וגב המים שמהם ניזונו תושבי העיר, וגם על "פארק אשכול" שאליו נגיע בסוף המסלול. מן ההיסטוריה בת-זמננו של התל ראוי להזכיר כי בימי מלחמת העצמאות שימש המקום כמוצב מצרי, ובמבצע "אסף", בדצמבר 1948, הוא נכבש בידי כוחותינו.
מתל-שרוחן נוכל להמשיך במסלול רגלי קווי, קל ומקסים של כשעה וחצי. עם הרכב השני נמשיך ליסוע בדרך הנופית עד שנראה מימיננו שלט "גשר מסילת הרכבת הבריטי". נצעד בעקבות סימון שבילים שחור, העובר דרך המעיינות של נחל הבשור ובאביב-הוא גדוש עשרות צבעים וריחות. אם ברצוננו להמשיך במסלול הרכוב, נמשיך ליסוע מתל שרוחן ב"דרך הבשור" עד יציאתה לכביש 241. נפנה ימינה ונגיע לגשר העובר מעל נחל הבשור. נעבור את הגשר ונראה משמאלנו חוות יענים 7 פרטית. היענים הם עופות גדולים שאינם יכולים לעוף, אך מסוגלים לרוץ, ואפילו ריצה מהירה למדי. נוכל להבחין בין הזכרים, שצבעי נוצותיהם שחור ולבן, לבין הנקבות שנוצותיהן מגוונות באפור-חום.
הנקבה דוגרת ביום - ולכן צבעיה מתמזגים בצבע הסביבה, ואילו הזכר דוגר בלילה - ולכן הוא כהה.
ניכנס ל"פארק אשכול" 8 (בתשלום) - אתר רחב-ידיים, ובו מדשאות ומתקני נופש. נמצא בו גם בריכה גדולה של מי מעיין זורמים, ופינות חמד לפיקניק. ניגש, על פי השילוט, לשרידי כנסייה שנבנתה כנראה במאה ה-5 לספירה. בשלהי מלחמת העולם הראשונה חשפו כאן חיילים אוסטרלים רצפת פסיפס מפוארת, עקרוה ממקומה והעבירו אותה למלבורן, ושם היא מעטרת את בית "יד לבנים". סיור באתרי הפארק יחתום את טיולנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך הבשור - טיול בקלות
מורה אילן || 24/02/2011
המון תודה על המסלול הנפלא
 

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865