Untitled Document


טיול - יער להב - יום שלם

טיול מפה מה ב טיול
טיול - יער להב - יום שלם איזור :  נגב
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - יער להב - יום שלם רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   יום שלם, כל האתרים יחד
מה באתר טיול - יער להב - יום שלם :
צפון הנגב ויער להב - משך הסיור: יום שלם, כל האתרים יחד.
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר בחורף ובאביב.
מוזיאון נבטים: 08-6238299; מוזיאון ג'ו אלון: 08-9913322
שעות פתיחה: בימים א-ה ובשבת 9:00-16:00
בימי שישי עד 14:00.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער להב - יום שלם
+תיאור האתר

כתמי יער ירוקים מאיימים לכבוש את הזהוב והצחיח,
ותרבויות מפוארות - של הבדווים והקוצ'ינים -
משתמרות בצלו של מירוץ הקידמה.

על האיזור

כתמי יער ירוקים מאיימים לכבוש את הזהוב והצחיח,
ותרבויות מפוארות - של הבדווים והקוצ'ינים -
משתמרות בצלו של מירוץ הקידמה.
רש"י אומר: "נקראת נגב שכל שעה היא נגובה, שאין שם צל אילנות וחמה זורחת ומנגבתה" (בבלי, בבא קמא). ואכן הנגב, השייך לרצועת המדבריות העולמית, הוא מושג אקלימי. הוא מתחיל באותו קו-רוחב שבו כמות המשקעים הממוצעת אינה עולה על 200 מ"מ. קו הגשם נמתח באזור נחל גרר בין היישובים להב, משמר הנגב ורעים, ולפיכך מדרום לו לא מתקיימת חקלאות-בעל יציבה. יכולתו של האדם להשפיע על מידת הצחיחות במדבר ניכרת לעין. מישורים זהובים רחבי אופק נכבשים על ידי יערות ירוקים, יישובי חקלאות (זהו אסם התבואה של ישראל) ואזורי תעשייה, ואפילו הבדווים הנוודים קבעו להם בנגב משכן של קבע.

גישה למסלול

ניסע דרומה בכביש 40 עד צומת קמה.

מסלול

נקודת המוצא לטיולנו היא צומת קמה 1. נפנה בכיכר שמאלה ונמשיך לחניון, שבו ניצבת אנדרטה 2 לזכרם של לוחמי "חטיבת יפתח", אשר לחמו במלחמת העצמאות במבצע "יואב" לשחרור הנגב. נשוב לכביש הראשי (מס' 40) ונמשיך בו דרומה עד צומת להבים, לשמורת החלמוניות 3.
הידעתם כי למעלה מ-40% מכלל מיני הצמחים בארץ צומחים בנגב? מתברר כי גשמים דלים ובלתי-סדירים, שיטפונות עזים ואדמת טרשים - כל אלה אינם יכולים לפרחים, גם לנדירים שבהם, כמו החלמוניות. נפנה בצומת להבים מזרחה (שמאלה) לכביש 31, המוביל גם לערד, נמשיך ונחלוף על פני הכניסה ליישוב להבים. אחרי הכניסה השנייה, ליד תחנת אוטובוס, נפנה ימינה לחורשת אורנים. נחנה ונלך כחצי קילומטר מזרחה עד הוואדי.
החלמונית פורחת מסוף אוקטובר עד סוף נובמבר. לצמח יש בצל רב-שנתי שהסתגל לתנאי היובש המדברי, והוא חסר עלים כדי לצמצם את אידוי המים שבצמח. עם בוא גשמי החורף נפתחים הניצנים לפרחים גדולים ומרהיבים ביופיים. הפריחה כאן היא חיזיון מרהיב ונדיר - ערוץ צר ששתי גדותיו, הצחיחות ברוב ימות השנה, משנות את צבען לצהוב-חלמון ומדיפות ניחוח עז.
מפינת חמד זו נמשיך ליער להב 4. נמשיך מזרחה על כביש 31, ונפנה שמאלה בעקבות השילוט לשמורת להב ולמוזיאון ג'ו אלון. ניסע אך ורק בכביש האספלט. בצדי הדרך קבועים שולחנות עץ בצל עצי אורן - פיקניק מושלם בחיק הטבע. נגיע לצומת ונפנה בו ימינה למצפה יערנים 5. לנוחיותנו נמצא כאן מים, שולחנות ומתקני משחק לילדים.
נעלה לתצפית בנקודה הגבוהה ברכס להבים - רום של 518 מ' - ההופכת את הנוף הנשקף מכאן למרשים במיוחד: מתחתינו נפרש יער להב על פני למעלה מ-25 אלף דונם; ממזרח - הרי חברון ויער יתיר; מישור החוף הדרומי במערב ובקעת באר-שבע בדרום. זה שנים נוטעת קרן-קיימת-לישראל עצים בנגב, ויער להב הוא הוותיק שבהם. רובו נטוע עצי אורן, בזכות התפתחותם המהירה באדמות הטרשים. לאחרונה החלו לגוון את "מדבריות האורן" וניטעו בהן גם עצי אקליפטוס, זית ושזיף. נמשיך בנסיעה לאורך הכביש היחיד ביער ונפנה בפנייה הראשונה ימינה לחורבת רימון, עד שנגיע לרחבת חנייה. נצא מן הרכב ונחצה ברגל את הגבעה, שבימי חורף ואביב עטורה בשלל פריחות: כלניות ורקפות, עיריות בעמודי תפרחת לבנים.
בגבעה נבחין גם במערכות קבורה. כאן הניחו את המת, ולאחר שנה כונסו עצמותיו לתיבת אבן. זהירות! בשטח יש בורות פתוחים.
פנינו מועדות לגבעה המזרחית, שכבר מרחוק נבחין בה בשרידי יישוב. זוהי חורבת רימון 6, יישוב מתקופת המשנה והתלמוד, שתושביו נמנו עם שארית הפליטה שלא גלתה לבבל בימי חורבן בית ראשון. בפסגת הגבעה שרידי בית כנסת שהוקם אחרי מרד בר-כוכבא והתקיים עד המאה השביעית. שילוט מסודר והסברים יובילו אותנו בין השרידים.
נשוב לכביש ונמשיך בדרכנו למוזיאון ג'ו אלון 7, המוזיאון הבדווי היחיד מסוגו בעולם. עם התהליך המואץ של מעבר הבדווים למגורי קבע, הולכים ונעלמים אלמנטים מסורתיים רבים, והמוזיאון מציג ומשמר אותם. יש כאן אוסף נפלא של פריטים המוצגים בתערוכות קבע. באגף נפרד נבנו דגמי מערות מגורים מתקופות תרבות שונות. בראש המבנה מרפסת תצפית, וממנה נשקף נוף מדבר רחב-אופק. המוזיאון מוקף בגן צמחי תבלין ומרפא, ולידו נטוי אוהל אירוח מסורתי, שבו נוכל ללגום ספל תה או קפה ולהאזין לסיפורים מרתקים. באוהל של אמינה נטעם פיתות ריחניות. החדר הקסום ביותר הוא חדר סיפורי העם (בקומה התחתונה של המוזיאון) - חדר קטן, מעוצב בפשטות שובת-לב. את החלל ממלא קולו העמוק של המספר, מלווה במוסיקה בדווית ענוגה, ועל הקיר מוקרנות שקופיות עם נופי מדבר - נפלא, מיוחד ומרגיע. 
הפעילות במוזיאון מיועדת לכל גיל וכוללת סיור, סרט, תצפית, פעילות יצירה, רכיבה על חמורים, נגינה, פיסול והכנת פיתות. כאן מסתיים סיורנו, ואנו טעמנו רק מעט מתרבויות נעלמות, מנופי המדבר ומקסמו. תחנתנו האחרונה - נבטים 8 רחוקה יותר-אך משתלמת. זהו מושב המשמר את מורשת יהדות קוצ'ין. נחזור דרומה עד כביש 31 ונפנה בו שמאלה (מזרחה). ניסע עד צומת שוקת ונפנה בו ימינה (דרומה) לכביש 60. בצומת חטיבת הנגב נפנה שמאלה בכביש 40, לעבר דימונה. בצומת הבא, צומת שרה, נפנה שמאלה (דרום מזרח) לכביש 25 עד מושב נבטים. ניכנס אל תוך המושב עד החנייה שלפני המוזיאון. המוזיאון קטן, אך עשיר במוצגים - עדות למורשת המפוארת של יהדות קוצ'ין.
אל קוצ'ין שבדרום-מערב הודו הגיעו היהודים, לפי המסורת, עוד בימי שלמה המלך. למרות היותה הקהילה העתיקה והקטנה ביותר בהודו (2,500 נפש), היא זכתה למעמד של נסיכות אוטונומית וליחס של כבוד: בשמחת תורה נהג המהרג'ה להגיע בכבודו ובעצמו אל רבניה כדי לקבל את ברכתם. לאחר קום המדינה עלו יהודי קוצ'ין ארצה מסיבות ציוניות בלבד. במוזיאון נפרשים חיי היומיום בקהילה באמצעות כלים ומלבושי משי וזהב, תשמישי קדושה אותנטיים, פרוכת מרשימה ומנורות שמן שהובאו מהודו - חגיגה של צבעים ומסורת. נבקר גם בבית הכנסת הסמוך. מאחורי שער ברזל רגיל מתגלה עולם מרהיב - שחזור מדויק של בית כנסת טרנקולם בקוצ'ין. את אבן הפינה לבית הכנסת הניח דוד בן-גוריון, ואת המבנה חנך יצחק רבין. כיום מתגוררות במושב 120 משפחות שורשיות ומצליחות.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער להב - יום שלם

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865