Untitled Document


טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשלוש שעות
טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה :
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
משך המסלול: כשלוש שעות.
ציוד מיוחד: לבוש צנוע.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה
+תיאור האתר

הרובע היהודי בירושלים הוא ספר היסטוריה, ומראה העיניים מלמד יותר מאלפי מילים כתובות...

על האיזור

היישוב היהודי ברובע החל להתהוות במאה ה-15, כאשר היהודים ביקשו לגור קרוב ככל האפשר לכותל המערבי, למרות שבתחום החומות היה זה האזור הנידח ביותר.
במהלך המאה ה-19 גדלה אוכלוסיית הרובע היהודי גידול של ממש עקב הגירתם של יהודי צפת, שלאחר פרעות ורעש אדמה שתקף אותם, החליטו לעבור להתגורר בירושלים. במלחמת השחרור נפגעו בתי הרובע, כולל בתי הכנסת, בצורה קשה, ולאחר המלחמה הפכו הפליטים הערבים, שהתיישבו ברובע, את בתי הכנסת לבתי מלאכה. לאחר מלחמת ששת הימים, כאשר הרובע היהודי שוחרר, החליטה מדינת ישראל על שיקומו.

גישה למסלול

ניכנס לירושלים שרך הכניסה הראשית וניסע לשער ציון. נחנה את הרכב בחניון שמחוץ לחומה 1.

מסלול

ניגש לפינתו הדרומית-מערבית של מגרש החנייה, ונלך בעקבות השילוט לקברו של דוד המלך 2. ונגיע אל בית שלש הדתות-בו כל קומה מקודשת לדת אחרת. ניכנס דרך שער קטן לחצר. בקומה התחתונה קייםן חדר בו ניצב קבר גדול, מכוסה פרוכת. מסורת, שהתגבשה לפני כ-1,000 שנים, מייחסת את הקבר לדוד המלך. הקומה השניה - המקודשת לנצרות היא לפי המסורת הנוצרית, חדר הסעודה האחרונה של ישו. בקומה השלישית - נמצא את מסגד נבי דאוד. עם בואם של המוסלמים למקום, החל סכסוך למי שייך הבנין הזה. המוסלמים הכריעו את הויכוח כשאמרו שליהודים ולנוצרים לא תהיה כניסה למקום ובקומה השלישית בנו את מסגד "נבי דאוד" – מסגד על שם הנביא דוד. נוכל לעלות אל גג המבנה, שעד מלחמת ששת הימים שימש כתצפית על הרובע היהודי.מקבר דוד נחזור אל מגרש החנייה ונלך לשער ציון 3, הוא השער הדרומי-מערבי בחומת העיר העתיקה. מעל לכניסה נראה כתובת, המציינת את שמו של הסולטן סולימאן "המפואר", שבתקופתו נבנה השער, ואת תאריך הבנייה: 1541-1540. דרך שער ציון פרצה ב-19 במאי 1948 יחידת "הראל", בפיקודו של דוד אלעזר ("דדו"), אל תוך הרובע היהודי, ואולם למחרת שב ונתפס השער בידי הערבים. ניסיון נוסף נעשה ביולי באותה שנה, ונכשל אף הוא. נעבור בשער ונפנה ימינה. בהגיענו למגרש החנייה הפנימי של הרובע, נפנה שמאלה ב"רחוב היהודים", ונרד אל הקארדו 4. הקארדו היה רחובה הראשי של ירושלים בתקופה הרומית והביזאנטית. הרחוב, שקצהו האחד בשער שכם והשני בשער ציון, שקק בעבר חיים: משני עבריו ניצבו חנויות מקורות, ובתווך עברה דרך רחבה, ששימשה לעוברים-ושבים. כיום, בחלקו המשוחזר של הקארדו, אפשר לראות שרידים ארכיאולוגיים בצד חנויות מודרניות, ומעליהם בתי הרובע. 
נלך מעט ונגיע לבית-הכנסת של הרמב"ן 5. זהו בית-הכנסת העתיק ביותר ברובע היהודי. ר' משה בן נחמן הגיע לירושלים בהיותו בן 70, לאחר שנוצרים איימו על חייו עקב ניצחונו בוויכוח דת פומבי. בית-הכנסת נבנה בשנת 1267 ושימש את כל העדות היהודיות. בשנת 1472 הרסו המוסלמים את בית-הכנסת, ורק התערבותו של הסולטן הממלוכי, עזרה לבנותו מחדש. בשנת 1586 שוב נסגר בית-הכנסת, הפעם בידי מושל העיר, ורק לאחר מלחמת ששת הימים הוא שופץ מחדש. מול בית-הכנסת של הרמב"ן עומד בית-הכנסת המפואר ביותר בעיר העתיקה - "בית-יעקב" (חורבת ר' יהודה החסיד) 6. רבי יהודה החסיד עלה לארץ בשנת 1700, עם כ-300 מתלמידיו, ומיד קנה אדמה כדי להקים עליה בית-כנסת. חמישה ימים לאחר בואו לארץ נפטר, ותלמידיו הם שהחלו להקים את בית-הכנסת, אך משלא פרעו את חובם בגין הלוואה שניתנה להם לבניית המבנה, שרפו אותו הערבים, בעלי-החוב, ומאז נקרא בית-הכנסת בשם "החורבה". 150 שנים מאוחר יותר קיבלו היהודים היתר לבנותו מחדש. במלחמת העצמאות שוב עמד בית הכנסת בעין הסערה, ופוצץ בידי הערבים.
נמשיך לבית-הכנסת "תפארת ישראל" 7, שמכל תפארתו נותרו רק שרידים של הקיר המערבי. בעבר היה זה מבנה בעל שלוש קומות, עם חלונות רבים וכיפה מעליו. את בית-הכנסת הקים ניסן ב''ק, מיהודי צפת, שעברו להתגורר כאן. כמו בתי-הכנסת הקודמים שראינו בסיור, גם זה נהרס בידי הירדנים לאחר מלחמת השחרור, ועדיין לא נבנה מחדש. מ"תפארת ישראל" נחזור דרך רחוב הקראים לרחוב המקובלים, וממנו ניגש לרחוב תפארת ישראל. נלך עד בית הקשתות, ונעלה במדרגות הנמצאות מאחוריו ימינה, ומיד אחר כך שמאלה, אל המדרגות המוליכות אל רחבת הכותל 8. הכותל המערבי הוא חלק מהחומה המערבית, שהקיפה בימי הורדוס את הר הבית, והשריד היחיד שנותר מבית המקדש. במשך שנים רבות כוסה הכותל אשפה, ואיש לא ידע על קיומו. בתקופת המנדט הבריטי היה הכותל מקור לסכסוכים בין יהודים לערבים, והבריטים גזרו גזרות שונות על המתפללים היהודים. ממלחמת השחרור ועד מלחמת ששת הימים לא הותרה ליהודים הגישה לכותל. בכ"ח באייר תשכ"ז (7 ביוני 1967) שוחרר הכותל בידי פלוגת צנחנים, ולאחר המלחמה הורחבה רחבת הכותל והוכשרה למבקרים. מהכותל נצא דרך שער האשפות 9 אל מחוץ לחומות העיר העתיקה, וכאן נסיים את סיורנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הרובע היהודי בעיר העתיקה

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865