Untitled Document


טיול - עין כרם

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עין כרם איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עין כרם רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   מתאים לנכים / עגלת תינוקות,מסלול מעגלי,טיולים רומנטים
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - עין כרם אורך מסלול :   כ1.5 ק"מ
מה באתר טיול - עין כרם :
משך המסלול: כשעתיים.
אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין כרם
+תיאור האתר

העברים הקדמונים קראו לכפר "בית הכרם"; "אוריני" - ההררי - על פי הרומאים; הצלבנים כינו אותו "מונטאנה", ו"עין כרם" היה שם הכפר בפי הערבים.

על האיזור

עין כרם, שכונה ציורית במורדות הדרום מערביים של ירושלים, נחבאת בחיקו של הר אורה, מהגבוהים בהרי יהודה. מי שחשקה נפשו ביופי ובשלווה, ירווה נחת מן המראות: בתי-כנסת, כנסיות ומסגד נישא, בתי-אבן ערביים מוקפים עצי זית קשישים, וברושים מיתמרים מעל. לטייל בארץ ולהרגיש בחו"ל.

גישה למסלול

ניכנס לירושלים ונפנה דרומה בשדרות הרצל. נחלוף על פני הר הרצל, ובצומת המרומזר, המכוון ל"יד ושם", נפנה ימינה לעבר רחוב עין כרם. נמשיך בכביש ישר עד למרכז הכפר, לרחבת החנייה 1. אופציה נוספת היא מכביש 1 לרדת במחלף הראל, לפנות בו ימינה לכיוון הקסטל, להדרים עד כיכר הסטף. בכיכר לפנות שמאלה לכיוון עין כרם, בצומת כרם לפנות שמאלה ולהגיע היישר למרכז הכפר לחניה 1.

מסלול

את סיורנו בעין כרם נפתח במעיין מריים 2 (בסוף רחוב המעיין). קל לאתרו על-פי המסגד הבנוי מעליו. כדי להגביר את שפיעת המעיין נחצבה כאן, בתקופת בית שני, ניקבה שאורכה כ-30 מ'. המעיין נקרא על-שם מרים, אם ישו, שעל פי המסורת ביקרה בבית בת-דודתה אלישבע ושתתה ממיי המעיין. מסורת זו קידשה את המעיין, ששימש במשך שנים רבות כמקור מים לתושבי הסביבה. כיום מי המעיין מזוהמים והשתייה ממנו אסורה. מעל המעיין נבנה לפני כ-100 שנים "מקאם" - בית תפילה ומסגד. המבנה שימש בית ספר לילדים המוסלמים בכפר, ומאוחר יותר למדו בו תלמידיה של רחל ינאית בן-צבי, אשת הנשיא השני של מדינת ישראל. ב-1948 נטשו תושביה הערבים של עין כרם את היישוב, המסגד חדל לשמש כבית תפילה ומשנות ה-50 נעזב המבנה לחלוטין.
מהמעיין נפנה מערבה, לעבר "כנסיית הביקור" 3, ונעלה בגרם המדרגות הרחב המוביל אליה. מכאן נשקפת תצפית יפה לעבר נחל שורק במערב. במרכז הנחל נראים סכר ומאגר בית-זית, המעשירים את מי התהום. למרגלותינו ואדי אל-בורג' - "נחל המצודה", שעדיין ניכרים בו בוסתני פרי הנטועים בין שרידי הטראסות. מתחתינו נגלה גם מראה בתיה של עין כרם וכנסיותיה המרשימות. "כנסיית הביקור" נבנתה, לפי המסורת, בתקופה הביזאנטית (המאה הרביעית) בידי הקיסרית הלנה, לזכר זכריה, אביו של יוחנן המטביל. הצלבנים הקימו אותה מחדש, והפעם הקדישו אותה לביקור מרים במקום, ומאז היא נקראת "כנסיית הביקור". ניכנס דרך השער, שמעליו ניצבים פסליהם של זכריה ואלישבע, הוריו של יוחנן המטביל, אל רחבת הכניסה. על הקיר הימני של הרחבה נוכל לקרוא את מילות ה"הלל" (מאגניפיקט), ששרה מרים בעת הפגישה המפורסמת, ועתה הוא מתורגם ל-42 שפות. נבקר בשתי הקומות של הכנסייה הפרנציסקנית, ובהן ציורי קיר בהשראת "הברית החדשה". בקומה התחתונה נמצאת הכנסייה הקטנה, ובה מזבח. מימינו - מעין כוך, שבמרכזו פעור בור מים. על פי המסורת, שתו זכריה ואלישבע מבור זה. מימין לכוך ניצבת אבן, מוגנת בסורג, ועליה חקוקה בלטינית הכתובת: "בסלע זה החביאה אלישבע את יוחנן".
נצא מן הכנסייה ונשוב לרחוב המעיין. נלך עד קצהו, נחצה את הכביש וניגש לכנסיית יוחנן המטביל 4. על-פי המסורת, הייתה אלישבע, אימו של יוחנן, עקרה, ואביו - זכריה הכהן, התפלל לאל וביקש את עזרתו. יום אחד נגלה לו מלאך שבישר לו, כי בקרוב ייוולד לו בן ושמו יהיה יוחנן. גם כנסייה זו שייכת לפרנציסקנים, ובמשך מאות שנים היא נהנית מחסותה של ספרד. ניכנס לחצר, וממנה לכנסייה, דרך דלתות עץ בעלות פיתוחים מרהיבים. באולם המרכזי נתרשם מארבעה עמודים גדולי-ממדים, שעליהם נתמכות שש כיפות, הנשענות על קירות שעוביים כשני מטרים. נמשיך לסייר בכנסייה ונתבונן ביצירות האמנות היקרות - מתנות מנסיכים, אבירים ועולי רגל במשך הדורות. בתקרת הכנסייה שמונה חלונות מרהיבים משובצים זכוכית צבעונית (ויטראז'ים), המציגים מסיפורי הברית החדשה. מהמזבח הראשי נרד למפלס המקורי של הכנסייה הראשונה, שנבנתה בתקופה הביזנטית, ועליה הקימו הצלבנים כנסייה זו. זהו המקום הקדוש ביותר בכנסייה. מכאן נראה גם את המערה, שבה נולד יוחנן המטביל.
מכנסיית יוחנן המטביל נפנה מערבה ונלך בסמטה, המתחברת לכביש הראשי. בקצה הסמטה נראה מבנה בעל שתי קומות, ובראשו מנורה. זהו בית הכנסת "תקוותנו" 5, אחד משבעה בתי כנסת בשכונה, והוא בית הכנסת המרכזי בעין כרם, ההומה בחגים מתפללים ואורחים. בדרכנו נחלוף על פני גלריות, המציגות מיצירותיהם של תושבי המקום, ונוכל כמובן לבקר בהן. נשוב מעט על עקבותינו. בפנייה שלפני בית הכנסת נפנה ימינה, ונעלה בשביל הפונה שמאלה ומוליך אותנו למנזר נוטר-דאם דה-ציון 6, שחזותו צנועה. הוא הוקם בשנת 1861 על ידי יהודי מומר בשם רטיסבון, כבית מחסה ליתומות נוצריות מלבנון. כיום הנזירות עוסקות בפעילות לקירוב לבבות בין יהודים לערבים. ליד שער הכניסה ניתן לראות שני עצי ארז הלבנון, שניטעו בשנת 1863 בידי האב רטיסבון והם העתיקים ביותר בארץ. כאן נחתום את סיורנו
מידי שישי ושבת מתקיים סיור חוויתי מודרך מרחבת המעיין בעין כרם - לפרטים: טל': 02-6418682; 052-673250

ייחודי למקום

שעות הפתיחה: כנסיית הביקור - טל' (02-6417291 )
אפריל-ספטמבר: 11:45-08:00; 17:00-14:30 (בחורף - עד 17:00).
כנסיית יוחנן - טל' (02-6413639)
אפריל-ספטמבר: 12:00-08:30; 18:00-14:30 (בחורף - עד 17:00).
בימי א' 12:00-09:00.
ציוד: לבוש צנוע.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין כרם

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865