Untitled Document


טיול - נחל קטלב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל קטלב איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  אביב
טיול - נחל קטלב רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   למיטיבי לכת
משך המסלול:   כשעתיים וחצי
טיול - נחל קטלב אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - נחל קטלב :
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
משך המסלול: כשעתיים וחצי.
ציוד מיוחד: נעליים נוחות להליכה, מים וכובע.
עונה מומלצת: באביב.
מומלץ להצטייד במפות סימון שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל קטלב
+תיאור האתר

תחנת רכבת ישנה, מעיינות, עצי קטלב אדומי?גזע וקבר שיח' ציורי - אלה יקבלו את פנינו בבואנו לטייל בנחל קטלב.

על האיזור

נחל קטלב הוא אחד מיובליו של נחל שורק. ראשיתו ליד מבוא ביתר וסיומו במפגש עם נחל שורק, ליד תחנת הרכבת של בר גיורא. הנחל מתחתר בסלעי הגיר של הרי יהודה והוא מבורך בשפע צמחיית חורש ים תיכוני.

גישה למסלול

ניסע ב"כביש המהיר" (תל-אביב-ירושלים, מס' 1) עד מחלף שער הגיא. נפנה בו דרומה, בכביש מס' 38, עד הכניסה לבית שמש. נפנה מזרחה (שמאלה) לתוך העיר עצמה ונמשיך עד שנצא ממנה.
ביציאה נפנה שמאלה לכביש מס' 3866, העולה אל נס-הרים. נחלוף על-פני היישובים נס-הרים ובר-גיורא. כקילומטר וחצי לאחר הפניה לנס הרים נראה בצד שמאל תחנת מידע של קק"ל, שם נחנה את הרכב. במסלול זה יש צורך בשני כלי רכב לפחות, ויש להעביר רכב אחד לנקודת הסיום. [לשם כך נמשיך בנסיעה בכביש שבו אנו נמצאים, נפנה שמאלה בצומת נס הרים, נתפתל עם הכביש במורד ההר, עד שנגיע לגשר קטן שעובר על פני נחל שורק (ליד אבן הק"מ ה-7). נפנה שמאלה לדרך עפר, שמסומנת בסימון שבילים אדום, עד תחנת הרכבת של בר-גיורא 6 שם נחנה את הרכב.

מסלול

תחילת המסלול בתחנת המידע של קק"ל 1, וממנה אנו יכולים לצפות באפיקו של נחל קטלב שמתחתינו. נתחיל לרדת במורד המסלול, תוך שאנו עוקבים אחר סימון השבילים השחור. במהלך הירידה מקומות נוחים ומוצלים לתצפיות, להפסקת אוכל או הסבר. לאחר דקות מספר נגיע למבנה אבן הרוס, ולידו בריכת בטון 2. זהו מעיין השכבה עין גיורא. כדי להגיע למעיין נחפרה בעבר נקרה בסלע, והמים הובלו אל הבריכה. עד מלחמת השחרור התגוררה במבנה ההרוס משפחה ערבית, אשר ניצלה את מי המעיין לעיבוד מורדות ההר ולגידול עצי פרי וירקות. אפשר עדיין לראות כאן את שרידי מערכת ההשקיה ומעט מעצי הפרי - שקד, תאנה ועצי הדר - בים צמחיית המדרון. המעיין יורד בצורה חופשית לאפיק הנחל, ואת נתיב זרימת המים נוכל לזהות על-פי צמחיית המים הסבוכה שסביבו. מעין גיורא נמשיך לרדת בזהירות במורד התלול של נחל קטלב. בחלק מהירידה נצטרך להיעזר בידיים, ואולי אפילו בישבן, וזאת חוויה נחמדה בפני עצמה. אם נרים מעט את מבטנו, נוכל לראות עצי אלון מצוי, שבלוטיהם פזורים על הקרקע, ועצי קטלב רבים, קלים לזיהוי על-פי הגזע החלק והאדום שלהם.
אגדות רבות סופרו על מקור צבעו של גזע הקטלב. מקור שמו הערבי "קטלב" - קטל-אב באגדה, המספרת על אב ובן שחשקו באותה נערה, וכשזו נענתה דווקא לאב, ארב הבן לאביו, שהמתין תחת העץ לאהובתו, וקטל אותו. דמו של האב הכתים את הגזע, ושמו של העץ נקרא על שם המעשה הנורא. לפי אגדה אחרת, הקטלב צמח בתחתית ההר, אך רצה מאוד להגיע לפסגתו, כדי להיראות לעין כול. החליט - והתחיל לטפס. מאחר ששורשיו היו נעוצים חזק באדמה, כל מאמציו היו לשווא, אך סימני המאמץ ניכרים בו עד היום - כמו האדמומיות שנוצרת בפנינו בשעת מאמץ. לאחר שסיימנו את החלק התלול של המורד נגיע למעיין נוסף, הלא הוא עין קטלב, ומתחתיו נראה כמה בריכות טבעיות המלאות במימיו 3. זה המקום לנוח מעט וליהנות מהנוף, מהפריחה ואפילו מן המים, שאם נתבונן בהם היטב נוכל למצוא בהם סרטנים, ושחרירים - חלזונות מים קטנים שלקונכייתם צורת חרוט. בתקופת המנדט נאספו מימיו של עין קטלב בצינור והובלו לתחנת בר-גיורא (שאליה נגיע בסוף המסלול), כאן היו ממלאים בהם את דודי הקטרים, העולים לירושלים.
בהמשך הולך אפיק הנחל ומתרחב, והנוף פתוח ופחות סבוך. אנו יוצאים מתוך החורש ועוברים לאזור חשוף. מסביבנו, במורדות ההרים, יש מדרגי חקלאות (טראסות) שעובדו בעבר בידי ערבים וגני הפרי נותרו כאן עד היום. נמשיך במסלולנו עד שנגיע אל גשר המסילה 4, ואולם בטרם נחצה אותו נפנה שמאלה, על-פי סימון שבילים ירוק, ונעלה בעלייה די מתונה ויפה - בזכות סבך החורש שבו היא מצויה - אל מבנה ציורי בעל גג דמוי כיפה, הלא הוא קבר דיר א-שיח' 5. המבנה וחצרו נשמרו היטב בזכות קדושתו של שיח' באדר הקבור כאן. המקום נהדר כפינת מנוחה, במיוחד בסוף החורף ובאביב, בעת שעצי השקד ושפע הפרחים סביב מרנינים את העין והלב. מכאן נרד חזרה בדרך שבה עלינו, ונגיע שוב לגשר המסילה 4. נעבור תחתיו ונעיף מבט על מבנה תחנת הרכבת הנטושה, שהוקמה בסוף המאה הקודמת יחד עם המסילה לירושלים. מכאן נמשיך מעט עד אפיקו של נחל שורק, שמי ביוב זורמים בו, נחצה את הנחל בגשר ונגיע אל הרכב המחכה לנו בקצה דרך העפר 6.

ייחודי למקום

לתשומת לב - תחילת המסלול הועתקה ממול הכניסה למושב בר גיורא. אפשר לבחור במסלול טבעתי קצר או לרדת מערבה לקבר שייך. לא ניתן לצאת דרך תחנת הרכבת
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל קטלב

צימרים בסביבה

קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.
בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865