Untitled Document


טיול - דרך בורמה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - דרך בורמה איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - דרך בורמה רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,ברכב פרטי
משך המסלול:   כ4 שעות
טיול - דרך בורמה אורך מסלול :   כ14 ק"מ בנסיעה
מה באתר טיול - דרך בורמה :
משך המסלול: כ-4 שעות.
אורך המסלול: כ-14 ק"מ (בנסיעה).
עונה מומלצת: כל השנה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך בורמה
+תיאור האתר

"דרך בורמה" היא עדות אילמת לנחישות ולאומץ הלב שגילו לוחמי הפלמ"ח בתש"ח, בניסיונותיהם להעביר אספקה לתושבי ירושלים הנצורה. בטיולנו הרכוב, נעבור ליד שרידי "קו השילוח", ונבקר בשלוחת שיירות ובשמורת המסרק.


על האיזור

נסיעה ברכב לאורכה של "דרך בורמה" מחזירה אותנו לימי מלחמת העצמאות. כביש מספר 1, הכביש הרחב ורב-המסלולים לירושלים, לא היה אז אלא כביש צר שהתפתל בין מוצבים ירדניים וכפרים ערביים, ו"דרך בורמה" נותרה אפוא עת ארוכה הדרך היחידה להעברת אספקה לירושלים הנצורה.

גישה למסלול

ניסע בכביש 1 לעבר ירושלים. במחלף לטרון נפנה דרומה בכביש 3, עד צומת נחשון, ונפנה בו שמאלה (מזרחה) לכיוון בית שמש. נחלוף על פני הכניסה לקיבוץ הראל וניכנס שמאלה בדרך עפר, על פי השילוט "דרך בורמה - מצפה הראל". ניסע עד החנייה, ליד מגדל התצפית.

מסלול

הראשונה לאורך דרך בורמה היא "מצפה הראל" 1. בכניסה לרחבת החנייה, מצפון, ניצבת מפת תבליט גדולה, ועליה מסומן תוואי הדרך שבה ניסע. בעומדנו סמוך למפה ומבטנו מופנה צפונה, נוכל לזהות את היישוב היהודי-ערבי נווה שלום, מערבית לו - מצודת משטרת לטרון, בדרום-מערב נראה את קיבוץ נחשון, ומערבית לנו שוכן קיבוץ הראל. מתחתינו, בעמק, נבחין בדמויות מתכת הנראות צועדות בשיירה - דרך צנועה להנצחת דרכם של חיילי חטיבת פלמ"ח "הראל" אשר גילו את הדרך.
בקצה המערבי של רחבת החנייה נגיע אל בניין אבן גדול ונטוש ומעליו מגדל תצפית. בעבר שימש המבנה לבית הספר של הכפרים הערביים בית סוסין ובית-ג'יז, ואילו המגדל נבנה מאוחר יותר בידי קרן-קיימת-לישראל.
דרך בורמה התגלתה בסוף מאי 1948. היה זה לאחר שחיילי חטיבה "שבע" כבשו את הכפרים בית-ג'יז ובית-סוסין שליד לטרון, ובין שניהם התגלתה רצועה די נוחה למעבר, שלא הייתה ידועה קודם לכן. שלושה חיילים מחטיבת "הראל" ניסו בזמן חופשתם לעבור את הדרך ברגל. לאחר שהצליחו במשימתם, נמצא בתוואי זה גם "נתיב הג'יפים" - כך נפרצה למעשה דרך חלופית לירושלים, במקום הדרך הרגילה, שהמעבר בה היה בלתי-אפשרי כמעט עקב התקפות הערבים. הלוחמים כינו אותה "דרך בורמה" על-שם הדרך שנסללה בימי מלחמת סין-יפאן מבורמה לסין, כדי לעקוף את השטח שבו שלטו היפאנים ולהחיש עזרה צבאית לסינים.
נחזור לרכב ונמשיך בדרך העפר היורדת צפונה. נחלוף ליד כרם זיתים ונמשיך עד שנראה בצד הדרך שלט דמוי משוריין, אשר ממנו מובילה דרך קצרה לבוסתן פרי - ולעינות סוסין ותחנת שאיבה לידם 2. כאן נוכל לשבת מעט ולקרוא בלוחות ההסבר על צינור "השילוח", שהונח כאן במלחמת העצמאות: תחילתו הייתה בקיבוץ נען וליד חולדה, ובסופו הגיע לירושלים. הצינור הונח כתחליף לקו המים ממעיינות ראש-העין, שהערבים ניתקו כדי להכביד על תושבי ירושלים. נמשיך בנסיעתנו על פי השילוט אל התחנה הבאה: "מעלה תאנים" 3. קטע דרך זה היה תלול ביותר, ואנשי השיירות נאלצו לעצור כאן את הרכב ולהעביר את הציוד הכבד על גבם. נוכל להתעכב כאן מעט, ואפילו לערוך סיור קצר ברגל. מימין לדרך העפר, במעלה הגבעה, נוכל ליהנות - בחודשי החורף - משפע רקפות ומפריחה מרנינה של עצי שקד. נמשיך בנסיעה על פי השילוט, נגיע לצומת ונפנה בו שמאלה, לעקלתון ("סרפנטינה") תלול, ונקפיד לנסוע בו בזהירות 4. פה ושם, בצידי הדרך, נראה רצועות מתכת מרושתות. אלה אינן סתם גרוטאות, אלא "שפאלות" - משטחי ברזל ניידים ששימשו כמצע מונע-החלקה לכלי הרכב שעלו לירושלים. התחנה הבאה בטיולנו היא "מצפה דרך בורמה" 5. במרחק מה מאתנו, מדרום, נראה מיצג של שיירת כלי-רכב העושה דרכה לירושלים. נמשיך בנסיעה עד גשרון שמים זורמים מתחתיו, ומשמאלו פינת ישיבה 6. מקור המים בעין חילה שימש כתחנה נוספת של "קו השילוח" בדרך לירושלים. מכאן נמשיך לעבר כביש הרטוב-שער-הגיא (מס' 38), ובדרכנו - 
סמוך לכביש - נפגוש מעיין נוסף, עין מסילה 7, שסמוך לו שוכן המושב מסילת ציון. נחצה אותו בזהירות לעבר חניון "דרך בורמה" 8. נמשיך בנסיעתנו בדרך נוחה יותר, היא "נתיב הג'יפים", שבה עלו שיירות הג'יפים לירושלים.
מימיננו נראה ואדי, ומעליו את "שלוחת שיירות". ב-48' ניצבו כאן שני משלטים ערביים, ועמדו בדרכן של השיירות לירושלים הנצורה. משלא צלחו הניסיונות לכבוש את המשלטים, פרצו הלוחמים את דרך בורמה. הדרך קשה מעט לנסיעה ולעיתים לאחר הגשמים אינה עבירה לרכב רגיל, אך בסופה נגיע לכביש שורש-בית מאיר. נפנה ימינה, ניסע כמה עשרות מטרים ונעלה אל שמורת ה"מסרק" 9. השמורה נמצאת ליד המושב בית מאיר (מושב דתי - בשבת אין כניסה ברכב), שהוקם על שרידיו של הכפר בית מחסיר, אחד הכפרים הגדולים שאיימו במלחמת העצמאות על השיירות בדרך לירושלים. לאחר שעקפה את האזור המסוכן והבעייתי, התחברה כאן דרך בורמה לכביש המוביל לירושלים. נחנה את רכבנו ונטייל בשבילי שמורת המסרק. את שמה של השמורה נתנו לה אנשי הפלמ"ח, שעצי האורן בשמורה נראו להם, בהסתכלם מהשפלה, כמסרק. במרום השמורה נמצא קברו של שיח' אחמד אל-עג'מי. המקום קודש על-ידי המוסלמים, ואת עצי האורן שסביב קבר השיח' לא כרתו במשך השנים. נטייל בשמורת "המסרק" וניהנה משפע הצומח ומן השלווה, שלא שרתה כאן בימים הקשים של שנת תש"ח.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרך בורמה

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865