Untitled Document


טיול - פלמחים וניצנים

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פלמחים וניצנים איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - פלמחים וניצנים רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים
משך המסלול:   כ3 שעות
טיול - פלמחים וניצנים אורך מסלול :   כ5 ק"מ
מה באתר טיול - פלמחים וניצנים :
משך המסלול: כ-3 שעות.
אורך המסלול: ניצנים כ-5 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד מיוחד: בגד ים.
הערות: הכניסה לחוף ניצנים כרוכה בתשלום.
מוזיאון פלמחים: 03-9538281/437.
הכניסה בתשלום ובתיאום מראש.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פלמחים וניצנים
+תיאור האתר

פלמחים - דיונות חול, ממצאים ארכיאולוגים ושלל פריחות; ניצנים - משכן הדיונות, חוף המזכיר את חופי סיני וסיפור גבורה שהסתיים בנפילה בשבי.

על האיזור

פלמחים וניצנים שוכנות לחוף פלשת (דרום מישור החוף). רצועה זו מאופיינת במרחבים של חולות שהגיעו לכאן עם זרמי הים מהנילוס.

גישה למסלול

לפלמחים - ניסע דרומה בכביש מס' 4. אחרי גשר ראשון-לציון נפנה ימינה דרך מחלף גן רווה לכביש מס' 42 וניסע עד צומת עין הקורא. בצומת נפנה ימינה עד קיבוץ פלמחים. נחנה את רכבנו בחנייה ונלך בעקבות השילוט למוזיאון "בית מרים". 
לניצנים - ניסע בכביש אשדוד-אשקלון (מס' 4) ונפנה מערבה (ימינה), בעקבות השילוט, לפארק ניצנים. ניסע עד שנגיע לצומת, ונפנה בו ימינה לעבר בית-ספר שדה "שקמים".

מסלול

את סיורנו נתחיל במוזיאון "בית מרים" בקיבוץ פלמחים - חוויה לחובבי טבע, ארכיאולוגיה והיסטוריה.המוזיאון שוכן על מצוק ומשקיף אל נוף מרהיב של דיונות וחול ים סלעי. ראשיתו בחשיפת תגליות ארכיאולוגיות במהלך חפירות להכשרת שטח היישוב ובממצאים שנמשו מהים. העדויות הרבות שופכות אור על התיישבותם של עמים שונים באזור למן תקופת האבן ועד ימינו. על גבעות הכורכר הסמוכות נחצבו מערות למגורים ולקבורה, והממצאים מוצגים במוזיאון. המאפיינים הייחודיים לסביבה מזמנים בפנינו טיול טבע בחוף הים הסלעי הקרוב, שבורך במגוון עשיר של צדפים ובצמחיית חולות. באביב ניסע לשמורת האירוסים (מצומת עין הקורא ניסע בכביש המוביל לקיבוץ. אחרי מושב גן שורק נבחין מימין בדרך עפר העוברת בין הפרדסים). כאן, נוסף על אירוס הארגמן, נמצא עושר של פריחות - צבעונים, שיחי רותם, המדבר וקידה שעירה ושלל פרחי בר. נוכל גם לטייל, ברגל, לאורך נחל שורק עד דיונות החול הלבנות, מהאחרונות שעדיין נותרו כאן, הנושקות לים. מכאן נמשיך לעבר ניצנים.
הדרך לבית-ספר שדה "שקמים" מעלה אותנו לגבעה שעליה ניצב בניין נאה המכונה ה'ארמון', בנוי בסגנון של פעם, וסביבו עצי אקליפטוס גדולים 1. את הבניין הגדול בנה בשנת 1917 אפנדי עשיר מביירות, ובשנת 1943 הוא מכר אותו לקרן הקיימת לישראל. בסוף אותה שנה עלה על הקרקע קיבוץ ניצנים, והמבנה הזה היה משכנו הראשון. כמו יישובים רבים באותה תקופה, גם ניצנים שכנה בלב אזור ערבי עוין. מצפון לו הכפר איסדוד (אשדוד) ומדרום לו מג'דל הערבית (אשקלון).
במלחמת העצמאות כשפלשו צבאות ערב למדינת ישראל הצעירה שרק קמה, התקדם הצבא המצרי מדרום כשפניו לכיבוש תל-אביב. חיילי גבעתי בלמו את המצרים בפיצוץ הגשר על פני נחל לכיש, שנקרא לזכר אותו אירוע - "גשר עד הלום". הכוחות המצריים החליטו לשוב אחורנית ולכבוש את היישובים היהודיים שהשאירו מאחור. ראשון נפל קיבוץ יד מרדכי, ואחריו, ב-7.6.48 החלה הקרב על ניצנים. ההתקפה הייתה קשה ביותר ורבים מחברי הקיבוץ נהרגו. הלוחמים שנותרו התרכזו ב "ארמון"- המבנה האחרון שלא נכבש. 
המצב היה נואש, התחמושת כמעט אזלה, רוב הנותרים בחיים היו פצועים. אברהם שוורצשטיין, מפקד ניצנים, החליט להיכנע ויצא בעצמו יחד עם הקשרית מירה בן-ארי אל המצרים, כשהוא מחזיק את גופייתו הלבנה-לאות כניעה. כשהשניים היו במרחק קצר מהם, ירה אחד המיצרים באברהם והרגו. מירה, שנשאה עמה אקדח ובו כדור יחיד שהועידה לעצמה אם תיפול בשבי, ירתה בקצין, וחברו כיוון אליה את נשקו והרגה. חברי ניצנים הנותרים נישבו והובלו בתהלוכת ניצחון ברחובותיה של מג'דל. כאשר הוחזרו השבויים בסוף המלחמה, הוקם הקיבוץ החדש במזרח - מעברו השני של הכביש, כי בני המשפחות שנותרו בחיים התקשו לשוב למקום שבו נהרגו יקיריהם. במקומו של הקיבוץ הישן שוכן כיום הישוב ניצן, סמוך אליו אפשר לראות את אתר הקרוילות הגדול של מפוני גוש קטיף. ב"ארמון" שוכן בית-ספר שדה "שקמים". מאחוריו אפשר לראות בין העצים אנדרטה קטנה לזכרה של הקשרית, מירה בן-ארי 2. מ"הארמון" נמשיך צפונה, על שביל ברור, בדרכנו נחלוף על פני גבעת מגדלי המים 3. מצפון לכפר הנוער יש גבעה, וממנה ניתן לצפות על בית הקברות של ניצנים 4 ומאחוריו קבוצה של עצי שקמה מרשימים 5. נחזור לרכב וניסע עם הכביש דרומה, ואחר כך מערבה, לכיוון חוף ניצנים. מעט לפני הכניסה לחוף, פונה ימינה דרך עפר. נחנה בתחילתה 6 ונלך צפונה באותה הדרך. בהמשך נראה בארות מים של "מקורות". ליד הבאר השלישית 7 נוכל לרדת לדיונות הנפלאות שנמצאות סביבנו ולהשתולל בכיף בחול הרך והזהוב. כמו כן נראה עקבות של בעלי חיים שעברו כאן, כמו צבאים, ארנבונים, קיפודים, נחשים שונים, גרבילים, לטאות ועוד. מתחתינו נראה בריכות מיי תהום יפהפיות 8. אל תוותרו על ירידה אליהן וצפייה בהן מקרוב. הבריכות נוצרו כתוצר לוואי של עבודות במחצבת חול וכורכר, כאשר החוצבים הגיעו לשכבת מי התהום. אפשר לטבול בבריכות וגם ליהנות ממראה עופות המים המגיעים לכאן, ומן הצמחייה שסביב. נוכל לחלוף על פני הבריכות ולהמשיך דרומה למקום שבו השארנו את הרכב. אם זמננו בידנו, כדאי להיכנס לחוף ניצנים (הכניסה בתשלום) 9, החוף נקי ומסודר וההנאה כולה שלנו...
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פלמחים וניצנים

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865