Untitled Document


טיול - פארק קנדה עמק המעיינות

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פארק קנדה עמק המעיינות איזור :  ירושלים ובשפלה
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - פארק קנדה עמק המעיינות רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כשעה
טיול - פארק קנדה עמק המעיינות אורך מסלול :   כ4 ק"מ
מה באתר טיול - פארק קנדה עמק המעיינות :
אורך מסלול הנסיעה: כ-4 ק"מ.
משך מסלול ההליכה ב"עמק המעיינות": כשעה.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד מיוחד: נעליים נוחות להליכה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק קנדה עמק המעיינות
+תיאור האתר

מעיינות, גיתות ועצי שקד, קבר שיח' ושרידים של יישוב רומי - הם מעט ממה שמציע פארק קנדה למבקרים בו.

על האיזור

"פארק קנדה" שוכן במפגש גבעות השפלה עם הרי ירושלים. הוא מאופיין בגבעות עגולות ונמוכות. מעיינות רבים נובעים בו, וחלקם ינעימו את טיולנו בפארק.

גישה למסלול

ניסע ב"כביש המהיר" (ירושלים-תל-אביב, מס' 1). במחלף לטרון נפנה בכביש 3 לעבר מודיעין, ונמשיך בו כקילומטר עד הכניסה ימינה אל פארק קנדה.

מסלול

את מסלולנו נתחיל מעט לפני הכניסה לפארק. מיד אחרי שנעבור על הגשר שמתחת ל"כביש המהיר", נראה מימין מבנה גדול ולפניו חצר 1. נרד מהרכב וניכנס לחצר. הבניין נקרא "בית השלום", והוא שייך למסדר נוצרי בשם "בית הרם", שמרכזו בבית לחם. לפני שנים רבות, בתקופה הרומית, הייתה כאן עיר גדולה ושמה אמאוס. בחצר נראה שרידי כנסייה מתקופה זו, ביניהם את גומחת התפילה (האפסיס) המרכזית ואת האפסידות משני עבריה, וכן חלק מרצפת הפסיפס של הכנסייה. בחפירות שנעשו כאן נתגלו גם שרידי בית מפואר, שהיה שייך לרומאי עשיר שישב במרכזה של העיר ונהג, כנראה, לארח בביתו אנשים רמי-מעלה. נצא מהחצר וניסע עד הכניסה לפארק. "פארק קנדה" נקרא על שם יהודי קנדה שתרמו להקמתו. 
מהכניסה המזרחית מסתעפות שלוש דרכים. נפנה בימנית שבהן וניסע בדרך העפר כמה מאות מטרים, עד שנראה מימיננו ולמעלה קבר שיח' 2. כאן נחנה את הרכב ונעלה אל הקבר ברגל. המבנה עצמו נבנה בשנת 1288 על ידי מנכורש, מושלה הממלוכי של מצודת ירושלים. על משקוף המבנה חרוט סמלו - מגן אצילים עגול, שמשולשים בתוכו וגביעים משני עבריו. זהו קברו של אבן-ג'בל - "בן ההר", שעל פי המסורת, עמד בראש צבא הערבים שפלש לארץ במאה השביעית, והקים כאן באמאוס בסיס צבאי גדול. יום אחד הורעלו המים שבבארות, וכל מי ששתה מהם חלה בדבר. המגפה התפשטה ורבים מתו, כולל מפקד הצבא. האם כך היה או שמא זאת אגדה? לא לנו הפתרונים. מן הכתובת שעל המבנה אנו מסיקים שאין זה קברו של המפקד, שכן המגפה אירעה כ-500 שנה לפני מותו. אבל עם אגדה ומסורת לא נתווכח.
מן המקום שבו אנו נמצאים נערוך תצפית מרהיבה על עמק איילון: אפשר לראות מכאן את מצודת משטרת לטרון ששימשה בשעתה את הבריטים, עברה לידי הירדנים במלחמת השחרור, ורק במלחמת ששת הימים, בתום תקופה של 19 שנים שבהם חלשה על העמק, ואחרי קרבות מרים ועקובים מדם, שבה לידינו. כיום נמצא בה מוזיאון השריון. מכאן נראה גם את "מנזר השתקנים" שנזיריו גזרו על עצמם שתיקה בענייני חולין, ורק דברי קודש עולים על שפתותיהם. נצפה על "פארק קנדה" כולו שהוקם בעצם על שרידיהם של ארבעה כפרים ערביים - עמוואס, בית-נובא, יאלו ודייר-איוב - שתושביהם ברחו בתום מלחמת העצמאות וכפריהם נהרסו. נרד מקבר השיח'. נחזור לרכב וניסע עד שנגיע לצומת 3. אם הגענו לכאן בחודש שבט, ילווה אותנו לאורך הדרך המראה הנפלא של עצי שקד בשיא פריחתם. בצומת נפנה ימינה וניסע במעלה השביל. לאחר כ-300 מ' נראה מימיננו משטח אבן חצוב בסלע. זהו משטח הדריכה של גת קדומה 4. מהגת נתקדם עוד מעט ונעלה על פי השלט לחורבת עקד 5. שרידים של בורות מים, גתות ומבנים מעידים שהיה כאן פעם יישוב. חלק מהמבנים שייכים לתקופה ההלניסטית, כלומר לפני כ–2,200 שנים. ממצאים ארכיאולוגיים אחרים, ביניהם מחילות מסתור שאפשר לזחול בהן, שימשו את לוחמיו של בר-כוכבא, במאה השנייה לספירה. מחורבת עקד נחזור לרכב, ונמשיך בנסיעה צפונה. הכביש מתעקל חדות ומגיע לחניון 6. נחנה את הרכב ונרד למסלול הליכה קצר ב"עמק המעיינות". זרזיפי המים הזורמים, שנראה לכל אורך הדרך, מצדיקים את הכינוי, שניתן למקום על ידי אנשי קרן-קיימת-לישראל. עמק המעיינות משתרע על פני קילומטר וחצי בערך. לאורכו נותרו שרידים ממערכת המים של העיר אמאוס-ניקופוליס. במרכז הערוץ אמת מים 7בנויה, מן התקופה הרומית, ואנו נלך לאורכה. לאורך הדרך נראה בורות גדולים. אלה פירים, שבאמצעותם נחצבו קטעיה התת- קרקעיים של אמת-המים התחתונה, ולאחר-מכן שימשו כדי לנקות אותה מסחף ומבוץ. האמות נבנו בתקופה הרומית המאוחרת (המאות שלישית-רביעית לספירה). שתי אמות, בשני מפלסים שונים, נבנו מחוליות אבן שלאורכן נחצבה תעלה.המסלול נעים להליכה, במיוחד בזכות עצי הבוסתן שילוו אותנו - עצי אלון, חרוב, רימון, זית ואפילו גפנים. בהמשך נבחין בפתח של מערת קבורה 8 של משפחה, שחייתה כאן לפני 1,800 שנים בערך. ממול למערת הקבורה, בצידו השני של הערוץ-נמצא עוד גת עתיקה ומשטח דריכה בהם דרכו ענבים על מנת ליצור יין. האמה מובילה אותנו לתחתית העמק, אל אגם גדול (מלאכותי), ולידו דקלים, מדשאות וחניון נופש פעיל 9. זהו "מעיין התמרים", ובו נסיים את הטיול בפיקניק משפחתי או חברתי. הנהגים יחזרו במעלה האמות (רבע שעה הליכה במעלה הכביש) לקחת את הרכב ולהביאו לחניון שליד המעיין.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק קנדה עמק המעיינות

צימרים בסביבה

בתי עץ מפנקים ומאובזרים אל מול נוף קדומים ובסמוך לגן התנכ"י המרהיב. בנוסף לרשות הנופשים מסעדה כשרה.
קריית החינוך יד לשריון ממוקמת בלב המוזיאון ומציעה 43 חדרי אירוח שבהם 242 מיטות. עוד במקום כיתות לימוד שחלקן מונגשות לנכים, חדרי אוכל, מרכז כנסים, קייטרינג מקומי  ופטיו בו ניתן לארח עד 400 סועדים.

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים יד לשריון מציע את מוזיאון הטנקים והרק"מ הגדול בעולם. במקום מגוון פעילויות וסיורים המותאמים לכל שכבת גיל.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865