Untitled Document


טיול - עין עבדת

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עין עבדת איזור :  נגב
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - עין עבדת רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   למיטיבי לכת,מסלול מעגלי
משך המסלול:   מסלול קצר- כשעתיים. מסלול מלא- כשעתיים וחצי
טיול - עין עבדת אורך מסלול :   מסלול קצר- 2 ק"מ מסלול מלא- כ2.5 ק"מ
מה באתר טיול - עין עבדת :
משך המסלול: המסלול המלא - כשעתים וחצי.
המסלול הקצר - כשעתיים.
אורך המסלול: המסלול המלא - כ-2.5 ק"מ.
המסלול הקצר - כ-2 ק"מ.
ציוד מיוחד: יש לזכור, כי הטיול הוא במדבר, ולהצטייד
במי שתייה בכמות מרובה!
שעות פתיחת הגן הלאומי:
מאפריל עד ספטמבר: 17:00-08:00;
מאוקטובר עד מארס 16:00-08:00.
בערבי שבתות וחגים נסגר האתר שעה אחת קודם.
הערות: האתר שייך לרשות הגנים הלאומיים, והכניסה אליו
כרוכה בתשלום. טלפון באתר: 6555684-08.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין עבדת
+תיאור האתר

מעיין בלב המדבר, קניון טבעי ויעלים - כל אלה במסלול קל ונוח למטיילים, ולהרפתקנים - יש גם סולמות...

על האיזור

מדבר הנגב היבש והצחיח מחזק את משמעות השם "נגב"' - יבש; ואכן ניכר בו ש"ניגבו" ממנו את המים, אך לא לחלוטין; פה ושם נותרו מקורות מים בודדים, ועין עבדת הוא אחד מהם. לפנינו שתי אפשרויות: 1. מסלול כבן שעתיים וחצי, המקיף את האתר כולו. למסלול זה יש צורך בשתי מכוניות: את האחת משאירים בתחילת המסלול 2, ואת השנייה - בסופו 2. מסלול כבן שעתיים. נשאיר את המכונית בחניון התחתון 2, נגיע למעיין ונשוב על עקבותינו באותה הדרך. נפרט כאן את המסלול המלא - אפשרות מספר 1.

גישה למסלול

ניסע דרומה בכביש 40 מבאר שבע דרך צומת שרה לכיוון מצפה רמון. בצומת נוקדים נפנה שמאלה ונמשיך ישר עד שנגיע לצומת טללים ונפנה שמאלה. בהמשך נגיע לצומת חלוקים ונפנה ימינה. נחלוף על פני קיבוץ שדה בוקר ועל פי שילוט נפנה שמאלה לכיוון מדרשת שדה בוקר. לפני שער הכניסה למדרשה 1 נפנה ימינה בכביש היורד לנחל צין, עד שנגיע לחניון של הגן הלאומי עין עבדת 2. (הכניסה בתשלום). אם ברשותנו שתי מכוניות נשאיר פה את המטיילים. הנהגים ייסעו בשתי מכוניות לסוף המסלול, בחניון העליון 7, ישאירו שם מכונית אחת, ויחזרו אל חבריהם שבחניון - בשנייה. הכניסה עם הרכב לחניון העליון 7 היא מכביש 40 כ-2.5 ק"מ דרומית לצומת ציפורים, על פי שילוט מכוון לחניון העליון של עין עבדת.

מסלול

ממגרש החנייה נתחיל ללכת במעלה ערוץ נחל צין (מערבה). הגן הלאומי עין עבדת נמצא בערוץ התיכון של נחל צין, שהוא מהגדולים בנחלי ישראל. הנחל מנקז אזור נרחב ונשפך לים המלח. זוהי הסיבה לכך שבתקופת החורף נקלע הנחל פעמים רבות לשיטפונות ומעמיק להתחתר, ובתוך כך הוא יוצר קניונים מרהיבים, מפלים ובריכות מים. לאורך הנחל יש מעיינות אחדים, הנותנים את מימיהם בכל השנה. ביניהם - עין מור, עין מעריף ועין עבדת, שבהם נבקר. עין עבדת הוא מעיין שכבה. מי הגשמים זורמים מתחת לאדמה על שכבה אטומה עד שהם מגיעים לפתח יציאה באזור הקניון. עין עבדת נובע בקטע שבו נחל צין עוזב את רמת עבדת ומתחתר בין הרמה ורכס חתירה. הנחל יוצר כאן קניון צר ועמוק בסלע הקירטון הרך והלבן - מראה מיוחד במינו. בתחילת המסלול נפגוש במעיין הראשון, עין מור 3, שבקרבתו גדלים עצים אחדים. בשולי החנייה ניצב תבליט של הקניון עשוי אבן ובו מיקומם של המעיינות שלאורכו. נמשיך לאורכו של האפיק המרשים. לאחר הליכה קצרה נבחין בעץ גדול ורחב נוף - אלה אטלנטית, אשר גילה כ-250 שנה לפי הערכות. העץ נשיר בחורף, ובאביב מתחיל ללבלב ולפרוח. העץ הוא עדות לאקלים גשום ולח יותר ששרר באזור לפני מיליוני שנים. לאט לאט נרגיש כי העמק צר, ואנו נכנסים אל בין קירותיו של הקניון, המתנשאים מעלינו. הם בנויים אבן גיר לבנה, ובתוכה משולבים פסים אופקיים של אבן צור שחורה וקשה, העמידה בפני בליה. אם יתמזל מזלנו, נראה שפני סלע.
עוד בעל חיים מאפיין את עין עבדת הוא היעל. נוכל להבחין ביעלים היורדים אל מעיינות המים או מדלגים בין השבילים ודרגשי האבן הטבעיים. בערוץ הנחל נבחין בצמחים רבים חובבי מים - קנה, סוף, סמר, אשל ואחרים. כמו כן נפגוש בשיחי המלוח שעליו קטנים וצבעם ירוק בהיר, המכונה גם "הצ'יפס של המדבר", ואמנם ככינויו, הוא צמח אכיל. נמשיך בדרכנו באפיק, עד שנגיע ל "דרך ללא מוצא" - המפל והבריכות של עין עבדת. המעיין נותן מימיו כל השנה, אך בחורף ובאביב הזרימה במפל רבה יותר. גובהו של מפל עין עבדת הוא כ-15 מטרים, זרם דק ויציב של מים זכים זורם בו ומשני צידיו צומחים שרכים וטחבים ירוקים וצמחיית מפלים אופיינית כמו שערות שולמית. בתחתית המפל בריכה גדולה המחזיקה מים בכל ימות השנה, ומשמשת בעיקר את בעלי החיים של האזור. נשוב צעדים ספורים על עקבותינו ונעפיל מעלה בגרם מדרגות חצובות, מעל למעיין. זהירות - אין ללכת לקצה המצוק!!! נמשיך בשביל, נגד כיוון זרימת המים, עד שנגיע לחורשת צפצפות הפרת. זהו עץ טרופי ששורשיו עמוקים. הוא נשיר בחורף, והופעתו בנגב נדירה. (למעוניינים במסלול הקצר והמעגלי-בנקודה זו עליכם לשוב באותה דרך-אל רכביכם). בהמשך האפיק נמצאות הבריכות העמוקות של עין מעריף, אך אנו נבחר לטפס במצוק שלפנינו. אם נפנה מבט ימינה למרומי המצוק, נבחין בפתחי מערות הפזורים בו. אלה שימשו להתבודדות נזירים בתקופה הביזנטית. נתחיל לעלות במצוק זה, תחילה בשביל מפותל, ואחר כך בעזרת סולמות ויתדות הקבועים בסלע 5. בהגיענו לפסגה נלך שמאלה, בשביל המוביל אותנו אל מקום התצפית 6 (על פי השילוט במקום). מכאן נוכל להשקיף על הקניון המרשים ומצוקיו, ועל בריכות המים: מימין - עין מעריף, ומשמאל - האפיק לעין עבדת. נשוב למגרש החנייה העליון 7 ונסיים את מסלולנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין עבדת

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.
בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865