Untitled Document


טיול - גיא שני

טיול מפה מה ב טיול
טיול - גיא שני איזור :  אילת ערבה
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - גיא שני רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,עם קצת מאמץ,בפסח
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - גיא שני אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - גיא שני :
משך המסלול: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
ציוד מיוחד: יש לזכור, שהטיול במדבר הוא, ויש להצטייד
במי שתייה בכמות רבה!!!
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - גיא שני
+תיאור האתר

קניון צר, שכולו אבן?חול אדומה, חבוי לו בהרי אילת הפראיים, ולנו, המטיילים בו, צפויה הרפתקה בלתי?נשכחת. הטיול כרוך בירידה לא?קשה אל תחתית הקניון, בעזרת יתדות וסולמות הקבועים בסלע.

על האיזור

הרי אילת מיוחדים ובולטים לעין בססגוניותם - צבעי שחור, אדום, צהוב וחום - ועל כל גוניהם, שנוצרו בטבע במהלך מיליוני שנים. מגוון הסלעים המתגלה לעינינו - מרהיב. כאן נחשפו סלעים מותמרים -כציפחה; סלעי יסוד - כמו בזלת וגרניט, שנוצרו במעבה האדמה; סלעי משקע ימי - כגיר וקירטון; וסלעי משקע יבשתי - כדוגמת אבן חול. על כל אלה פעלו כוחות פנימיים בתוך כדור הארץ, ששברו את הסלעים, סחפו אותם ויצרו את הנוף הייחודי של הרי אילת. למטיילים במקום לא נותר אלא לעמוד ולהשתאות לנוכח פלאי הבריאה.

גישה למסלול

מאילת נצא דרך כיכר מרכז התיירות החדש - מערבה בדרך יותם, בסוף הרחוב נפנה שמאלה בכיכר לרחוב ששת הימים. בכיכר הבאה נפנה ימינה ל'דרך הגיא' בכיכר נמשיך ישר ונגיע להמשכו של רחוב יותם ההופך עד מהרה לכביש 12 כביש הגבול עם מצרים. נסע לכיוון ההרים, נעבור את מעבר גבול נטפים, ולאחר כ-10 ק"מ ממעבר הגבול נפנה מזרחה מהכביש 1 בעקבות השילוט, לכיוון נחל שני ו"הקניון האדום". ניסע בדרך עפר, המסומנת בסימון שבילים אדום, עד החנייה 2. כאן נתחיל וגם נסיים את המסלול.

מסלול

ממגרש החנייה נעקוב בשטח אחר סימון השבילים הירוק. קרוב לתחילת המסלול נרד לערוץ נחל קטן, שיוביל אותנו לנחל שני - נחל גדול, המנקז מים מאזור נרחב, וערוצו רחב ומרשים. בערוצי הנחלים נוכל לפגוש בצמחי מדבר, המצליחים לשרוד כאן: רותם המדבר, צלף קוצני ושיטת הנגב. רותם המדבר גדל במדבריות ובחולות החוף. בשלהי החורף ובאביב מתכסים ענפיו הירוקים בפרחים לבנים, שריחם משכר. הענפים הירוקים מצמיחים עלים קטנים רק בחורף, וברוב ימות השנה השיח חסר עלים - תכונה המאפשרת לו להקטין את שטח פניו וכך לצמצם את איבוד המים. בשיחי הרותם נקשרו אגדות ואמונות רבות. חז"ל סיפרו על שני בני אדם שישבו תחת רותם אחד, ליקטו מענפיו, הדליקו בהם אש, בישלו ואכלו. כעבור שנה חזרו השניים לאותו מקום, דרכו על מקום המדורה ורגליהם נכוו מן האפר. סגולתם המופלאה של גחלי הרותם ידועה אף לבדווים, והם מכנים אדם המסווה את רגשותיו - "דומה לגחלי רתמים" - שקט וקר מבחוץ, ואש יוקדת בליבו (על פי אריה יצחקי).
במפגש הנחלים 3 נפנה ימינה ונלך עם כיוון זרימת הנחל. זהו נחל אכזב, וזרימת המים בו מוגבלת לתקופת החורף בלבד וגם אז לזמן קצר ביותר. בלכתנו בנחל שני נבחין די מהר בסלעים האדומים. במרכז הנחל מרמז לנו סלע אדום גדול על העתיד לבוא... נמשיך לאורך סימון השבילים הירוק עד שנגיע אל "הקניון האדום" 4. הקניון נוצר מהתחתרות עמוקה של מים בנחל שני. כאן "נתקלו" המים באבן-חול אדומה, חפרו וחתרו בה. תהליך הבליה של אבן-החול האדומה הוא מהיר מהתהליך שחל על שאר הסלעים מסביב, וכך נוצר הקניון הצר והעמוק. אבן-החול האדומה נוצרה מהתלכדות של גרגרי קווארץ - שהגיעו לכאן ממרחק רב עם החולות הנודדים - עם תחמוצות ברזל, ותרכובת זו יצרה את שלל הגוונים. נתחיל לרדת לתוך הקניון. משני העברים יתגלו לעינינו מחשופי הסלע האדום, המזדקרים מעלה. בחלק מהירידות ניעזר ביתדות ובסולמות הקבועים בסלע. קצת קפיצות, מעט דילוגים ואנחנו כבר בתחתית הקניון. במקום זה נבחין בהתרחבות הנחל, וזה האות שעלינו לצאת מן הערוץ 5. שימו לב! היציאה מן הערוץ היא מיד בסיום הקניון האדום, אין להמשיך בתוך הוואדי! נעלה ימינה על גבי הסלעים, בעקבות השילוט במקום והסימון השחור, ונשוב על עקבותינו במקביל לקניון האדום, הפעם - מעליו. נחזור למגרש החנייה עייפים אך מרוצים.
בדרך חזרה אילתה ניתן לעצור לתצפית מרהיבה מהר חיזקיהו 6. גובהו של ההר 838 מטר. במפות הישנות סומן ההר כנקודת גובה 833, אך מדידות חדשות הראו אחרת. ההר נקרא על שמו של חזקיהו מלך ממלכת יהודה, אשר דיכא את מרד האדומים במקום והחזיר לממלכת יהודה את גבולה עד מפרץ אילת כפי שהיה בעבר, עוד מימי שלמה המלך. מכאן אפשר לראות במזרח, את 'הרי אדום' שבירדן, ובצד המצרי את 'בקעת הירח' שזכתה לשמה ע"י סיירת הפלמ"ח במבצע עובדה בזכות נופי טרשיה הבראשיתיים. על ההר מוצבת אבן גבול 82 המפורסמת, עליה היו מחלוקות רבות בין ישראל למצרים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - גיא שני
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865