Untitled Document


טיול - סיור בתים בתל אביב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - סיור בתים בתל אביב איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - סיור בתים בתל אביב רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,בפסח,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - סיור בתים בתל אביב אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - סיור בתים בתל אביב :
בתים מספרים בתל-אביב
אורך המסלול: כשני ק"מ.
משך המסלול: כשעתיים.
ציוד מיוחד: נעליים נוחות להליכה, כובע.
עונה מומלצת: כל השנה.
שעות פתיחה: היכל העצמאות - א'-ה': 14:30-09:00; ו' ושבת: סגור.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - סיור בתים בתל אביב
+
+


תיאור האתר

"אומרים אנשי ירושלים: כן, תל?אביב, זה סתם גלגל.../ אין פרופסורים בה כזית, ונביאים בה אין בכלל" (נתן אלתרמן). בטיולנו זה נגלה מעט מקסמה של תל?אביב, וניווכח ש... בכל זאת יש בה משהו.

על האיזור

בסוף המאה ה-19 גדל מספר התושבים ביפו, עד כי הצפיפות בעיר הייתה קשה מנשוא, ולפיכך החליטה קבוצת יהודים לצאת אל מחוץ לחומות. הראשונים הקימו את שכונת נווה צדק (1887), ואחריה נבנו שכונות נוספות. לא חלף זמן רב והוקם ועד "אחוזת בית", בראשות עקיבא וייס, שהחליט להקים עיר חדשה ומתוכננת, עיר עברית! בחול המועד פסח 1909 נערכה הגרלת המגרשים לשכונת "אחוזת בית", שלימים תיקרא "תל-אביב".

גישה למסלול

נחנה באחד החניונים הסמוכים לצומת הרחובות הרצל-שדרות רוטשילד.

מסלול

את סיורנו נתחיל באנדרטה למייסדי תל-אביב 1, בצומת הרחובות נחלת-בנימין ושדרות רוטשילד. על האנדרטה נראים שלושה תבליטים: התחתון מתאר את הקמת העיר תל-אביב; האמצעי - את שלושת המבנים העיקריים של העיר בראשיתה: גימנסיה הרצליה, בית מאיר דיזנגוף ומגדל המים שעמד ממש כאן; ובחלק העליון מוצגת תל-אביב המודרנית: הבימה, כיכר דיזנגוף, הנמל וכמה גורדי-שחקים. נלך מערבה בשדרות רוטשילד, עד לבית מספר 16 2. במקום זה בדיוק צולמה התמונה ההיסטורית של הגרלת המגרשים לשכונת אחוזת בית, ושנים לאחר מכן נבנה כאן ביתם הפרטי של מאיר וצינה דיזנגוף. במות רעייתו, תרם דיזנגוף את הבית לצורכי ציבור. ב-14 במאי 1948 התכנסו בבית זה חברי מועצת העם, ובראשם דוד בן-גוריון, והכריזו על הקמתה של מדינת ישראל. כמה סמלי הוא שבמקום שבו קמה העיר העברית הראשונה, הוכרזה גם הקמת המדינה. נמשיך בשדרות רוטשילד מערבה, עד רחוב הרצל. בצומת הרחובות עמד בעבר פנס הלוקס הראשון של תל-אביב 3. נפנה ימינה ונלך עד "מגדל שלום" 4, גורד-השחקים הראשון בתל-אביב, המתנשא מעלינו. הבניין הוקם בשנות השישים בקצה רחוב הרצל, במקום שבו שכנה בשעתה "גימנסיה הרצליה". ניכנס לקומת הקרקע, אל יצירת הפסיפס של נחום גוטמן. גוטמן גדל והתחנך בתל-אביב, ואת אהבתו לעיר הביע בכתביו, בציוריו ובעבודות פסיפס רבות - וכולם משמשים עדות לחיי היומיום בעיר הקטנה. הפסיפס מחולק לארבע תמונות: באחת - יפו, שתל-אביב צמחה ממנה; ושלוש האחרות מתארות את העיר מימיה הראשונים ועד ימינו אלה. גם האמן דוד שריר מציג כאן יצירת פסיפס - תמונות מחיי תל-אביב-יפו של היום. נצא מ"מגדל שלום". נמשיך צפונה ברחוב הרצל, נפנה שמאלה ברחוב קלישר וברחוב גרוזנברג נפנה ימינה. נלך עד רחוב נחלת בנימין, ונפנה בו שמאלה, עד לקטע המדרחוב. בימים שלישי ושישי מתקיים כאן יריד אמנים. בקצה הצפוני של הרחוב כיכר קטנה, ואליה מתחבר גם רחוב הכרמל, שבו מצוי "שוק הכרמל" - 5 חוויה בפני עצמה! נחצה את רחוב אלנבי, ונפנה בו שמאלה. ברחוב ביאליק נפנה ימינה, ונלך לאורכו בעברו הימני. הרחוב הוא מעט המחזיק את המרובה - רחוב קטן, אבל כל בית - בית! כאן נמצאים בית הצייר ראובן וביתו של חיים נחמן ביאליק - בשניהם כדאי לבקר (יש לתאם מראש). בקצה הרחוב ניצבת כיכר קטנה, ובמרכזה מזרקה וקיר פסיפס צבעוני המתאר תמונות מעברה בן 4,000 השנים של יפו. גם מלאכת הפסיפס היפה הזאת היא מעשה ידיו של נחום גוטמן. מול הכיכר, בקצה הרחוב, עומד מבנה מרשים הבולט בצבעי כחול ותכלת - המוזיאון לתולדות תל-אביב-יפו 6. הבניין נבנה ב-1925 כבית מלון, אך מעולם לא שימש לייעודו. עם סיום בנייתו הוא הושכר לעיריית תל-אביב, שבראשה עמד אז מאיר דיזנגוף, ומשרדיה שכנו כאן עד 65', עת עברו למעונם החדש בכיכר מלכי ישראל (היום - כיכר רבין). במוזיאון נוכל לבקר בחדרו של מאיר דיזנגוף, ונראה בו מוצגים נוספים מימיה הראשונים של תל-אביב. על עובדי העירייה כתב נתן אלתרמן כמה שירים. אחד מהם מספר על השמש של העירייה: "אני שמי רחמים, רחמים בן סעדיה/ כל ימיי אנוכי פה שמש במשרדיה/ מסביבי גם טיפשים יש וגם חכמים,/ וכולם צועקים - רחמים, רחמים!/ רחמים, הבא תה; רחמים, הבא מים;/ רחמים, קפוץ לדואר; רחמים, שא רגליים;/ רחמים כל היום, רחמים פה ושם/ ואומרים עוד שאין רחמים בעולם..." כאן מסתיים סיורנו, שבו ניסינו להכיר את תל-אביב בטרם הייתה עיר-ללא-הפסקה...
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - סיור בתים בתל אביב

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865