Untitled Document


טיול - יפו ואתריה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - יפו ואתריה איזור :  מרכז
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - יפו ואתריה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מתאים לנכים / עגלת תינוקות,מסלול מעגלי,טיולים רומנטים
משך המסלול:   כשלוש שעות
טיול - יפו ואתריה אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - יפו ואתריה :
משך המסלול: כשלוש שעות.
אורך המסלול: כשני ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יפו ואתריה
+תיאור האתר

מי שחשקה נפשו באווירה מיוחדת של עיר ים?תיכונית עם ניחוחות קפה, ריח ים ומאכלי דגים, עם קול פעמוני כנסיות וקריאות המואזין, עם גלריות אמנים בנופים עתיקי?יומין, עם חנויות יוקרה בצד "שוק פשפשים" - אל יחפש רחוק מדי. תערובת נפלאה של כל אלה מצויה כאן, הכי קרוב לתל?אביב, ביפו העתיקה.

על האיזור

המסורת מייחסת את הקמתה של יפו ליפת, בנו של נוח, ומכאן שמה. גלגולים רבים עברו על יפו מאז ימי יפת ועד ימינו. הפיניקים ישבו בה וגם הרומאים. היא נכבשה פעמים רבות על ידי שליטים שונים: בייברס הממלוכי, נפוליאון הצרפתי ועוד, וכולם הרסו אותה פעם אחר פעם. רק שליטה הטורקי של העיר, מחמוד אבו-נאבות, הצליח להפיח בה רוח חיים, ושרידי בנייתו נשמרו בה עד ימינו אלה.

גישה למסלול

יפו שוכנת על החוף. אלה המגיעים מצפון, ייסעו לאורך הטיילת של תל-אביב עד שיגיעו לרמזור בכיכר השעון, ושם יחפשו חנייה. אלה הבאים ממזרח יסעו דרך צומת חולון עד שדרות ירושלים, יחצו אותן וימשיכו ברחוב עולי ציון, ומשם לכיכר השעון.

מסלול

תחילת מסלולנו בנקודה המוכרת ביותר ביפו - כיכר השעון 1, שהייתה כיכר המסחר החשובה של יפו כשעוד הייתה מוקפת חומה. מגדל השעון נבנה בשנת 1900 כמתנה לסולטאן האחרון של האימפריה העות'מנית, עבד אל-חמיד השני, לרגל חגיגות 25 שנות שלטונו. 100 שעונים הוקמו אז לכבודו ברחבי האימפריה, שבעה מהם בישראל. בראש המגדל קבועים ארבעה שעונים; על חלונות המגדל ובפתחיו נקבעו סורגי מתכת ובהם סיפור תולדותיה של יפו: נוכל לראות שם ספינות הנושאות את ארזי הלבנון; גמלים עמוסי סחורה היוצאים ובאים לנמלה של יפו; ספינות יהודים שהוטבעו בימי המרד ברומאים; שמעון החשמונאי, כובש יפו, ועוד. נמשיך למסגד מחמודיה 2, הנמצא ממערב לכיכר ברחוב רוסלאן. המסגד נקרא על שמו של שליט יפו במאה ה-19, מחמוד אבו-נאבות, ששלט ביפו 15 שנה בלבד. הכינוי "אבו-נאבות" ניתן לו בשל האלה שאחז בידו כל העת, ובעזרתה הפליא את מכותיו בכל מי שלא סר למרותו.
בקיר הדרומי של המסגד, ברחוב מפרץ שלמה, נראה סביל (רהט, מתקן שתייה) מקושט, ששימש בימיו של אבו-נאבות להסוואת מגדל מבוצר. גם בכיכר רוסלאן, מול הכניסה הדרומית-מערבית של המסגד, ישנו בסיס של סביל.
נמשיך ונעלה ברחוב מפרץ שלמה, ונגיע לכיכר קדומים 3. ניכנס למרכז המבקרים שבכיכר, ונוכל לצפות שם בסרט על יפו. בפינה הצפונית של הכיכר ישנה כנסייה גדולה, הנושאת את שמו של סנט פטרוס 4. כנסייה זו שייכת למסדר הפרנציסקנים, ומאז המאה ה-17 משמשת כאכסניה לצליינים. בחצר הפנימית שלה נראה את פסלו של לואי ה-9, שביצר את יפו וגם את קיסריה והוביל לכאן מסע צלב. עד היום מראים כאן את החדר שבו התאכסן נפוליאון בכבודו ובעצמו לאחר שכבש את יפו.
במבנה סמוך, הנמצא בחצר הארמנים 5, שוכנו חיילי נפוליאון שחלו בדבר. נפוליאון רצה להפגין את אומץ-לבו ובא לבקר את החולים, ואולם משנוכח במספרם הרב פנה אל הרופא שטיפל בהם וביקש ממנו להרעילם. הרופא סירב לעשות כן, והגזירה לא יצאה אל הפועל, אך עצם הבקשה הכתימה את נפוליאון בעיני עמו, והם ראו בה מעשה שלא-ייסלח... נחזור אל הכיכר ונרד בה דרומה, עד סופן של המדרגות הרחבות. נפנה ימינה ונרד לסמטת שמעון הבורסקי, עד שער הכניסה שעליו מתנוסס השלט "בית שמעון הבורסקי" 6. בביתו של שמעון שעסק בעיבוד עורות התאכסן פטרוס הקדוש, ושם גם שרתה עליו רוח הקודש שגרמה לו להתערב בין הנוכרים ולהביא לטבילתם. הבית והחצר שייכים כבר דורות מספר למשפחת זכריאן הארמנית, ששומרת גם על המגדלור הניצב בחצר ומאיר את הדרך לספינות הדייגים.
נמשיך לרדת, דרך סמטת קשת, לנתיב המזלות ולסמטת סרטן, שממנה יש פתח יציאה לנמל יפו 7. ריח הים יקביל את פנינו, וכאן נוכל להסתובב בין רשתות דייגים, מעגני סירות ומסעדות רבות. הנמל שימש בעבר כשער כניסה לארץ - לסחורות וגם לאנשים. רוב היהודים, שברחו מאירופה במאה הקודמת, הגיעו דרך נמל יפו. ב-1936, בתקופת "המרד הערבי" הנמל היה סגור ליהודים, ובמקומו הוקם נמל ת"א. ב1965- חדל נמל יפו לתפקד, למעט המרינה שהוקמה בו, ובה עוגנות יאכטות מפוארות בצד סירותיהם של דייגים. בחלקו הצפוני של הנמל נוכל להבחין בתוך הים בסלע אנדרומדה המפורסם. לפי המיתולוגיה היוונית היתה למלך כפיאוס ולמלכה קסיופיאה, בת בשם אנדרומדה שהיתה ידועה על שום יופייה הרב. קסיופאה התפארה ביופי בתה והתגרתה בבנות הים. כתוצאה שלח אל הים פוסידון מבול מים ומפלצת ימית להרוס את יפו.
המלך כפיאוס, החליט להקריב את בתו אנדרומדה בתקווה שהדבר ישכך את זעמו של פוסידון. אנדרומדה היפה נקשרה לסלעים ונעזבה שם. עד שפרסאוס אהובה התיז את ראש המפלצת וכך הציל את אהובתו. נצא דרך השער הצפוני-מערבי של הנמל ונחזור ברגל לכיכר השעון. מכאן נוכל לגשת לסיור או לחווית קניות שונה ומיוחדת באופיה בשוק הפשפשים 8 .
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יפו ואתריה

אטרקציות בסביבה

מרכז המבקרים האקולוגי בליבו של מפעל השפד"ן

מלונות בסביבה

150 חדרים למשפחות לזוגות, מרחק הליכה קצר מחוף הים, מרכז הקניות ומפארק המיים של שפיים

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865