Untitled Document


טיול - קיסריה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - קיסריה איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - קיסריה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,שביל ישראל,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשעתיים-שלוש
טיול - קיסריה אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - קיסריה :
קיסריה ואמות המים - אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
משך הסיור: כשעתיים-שלוש.
עונה מומלצת: כל השנה.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - קיסריה
+תיאור האתר

ביקור בחורבות העיר קיסריה מחזיר אותנו לימי הצלבנים וחושף לעינינו את גדולתו של הורדוס ואת עוצמת בנייתו: שרידים ממבני הענק שבנה עומדים וקיימים עד ימינו אנו.

על האיזור

בקיסריה של היום התקיים בעבר כפר דייגים פיניקי קטן, ששמו היה מגדל סטרטון (או 'מגדל שורשן' במקורות היהודים). לפני כ-2,200 שנים כבש אלכסנדר ינאי את הכפר, והורדוס, שידע להעריך את הפוטנציאל הטמון במקום, הפך אותו לעיר נמל מפוארת. הוא קרא לה על-שם הקיסר הרומי אוגוסטוס.

גישה למסלול

ניסע בכביש חיפה-תל-אביב (מס' 2) ונרד במחלף קיסריה מערבה. נחלוף על פני תחנת הכוח "אורות רבין" וניסע על פי השילוט לעתיקות קיסריה. הכביש יוביל אותנו לתיאטרון הרומי, וכשנגיע אליו נפנה ימינה ונמשיך עד מגרש החנייה של העיר הצלבנית. שם נחנה את רכבנו. לגן הלאומי קיסריה שלוש כניסות: ליד התיאטרון; בשער הכניסה המזרחי לעיר הצלבנית; וכניסה שלישית - דרך הטיילת, דרומית לחומות העיר.

מסלול

ממגרש החנייה 1 ניגש אל שער הכניסה לעיר. נתבונן בחומות ובחפיר שנבנו בידי הצלבנים ונעבור על הגשר. נגיע לשער הכניסה 2. השער בנוי משתי קשתות וביניהן רווח שבו ירד סורג וסגר את הפתח. ניכנס לרחובה הראשי של העיר העתיקה ונפנה שמאלה. נלך דרך שרידי בתים ונחלוף מתחת לקשתות שחיפו על הרחוב הצלבני 3. ב"פינת העיר" נפנה ימינה ונטפס אל במת המקדש ורחבת התצפית 4. כאן נבחין בשרידי כנסייה צלבנית, שנבנתה במאה ה-11 על-גבי מבנים מתקופת הורדוס. כיום נותר בה רק האפסיס - מקום המזבח. עוד לפני שסיימו לבנותאת הכנסיה, קרס המבנה אל תוך הקמרונות שמתחתיו. מהתצפית נשקיף על הנמל 5. עדיין אפשר להבחין בשרידים משוברי הגלים שהורדוס בנה, כפתרון חלופי למפרץ טבעי שלא היה במקום. הנמל היה מרכז חיי העיר ועליו התבססה פרנסתה. זה היה הנמל המפואר ביותר באזור, ושנים רבות שימש כשער הכניסה לארץ לאוניות מאירופה. בשנת 130 לספירה פגע בו רעש חזק, ומאז לא שב לגדולתו. נרד מרחבת התצפית ונפנה מערבה אל הים. המבנים שעל חוף הים הוקמו בתקופה הצלבנית ושופצו במאה ה-19 בידי הטורקים.
נצא מן השער הדרומי של החומה הצלבנית 6 אל הטיילת החדשה. ממזרח לה מתנהלות חפירות ארכיאולוגיות, ואנו נהלך ביניהן בזהירות. נטפס במדרגות בין מתקני בית המרחץ הביזנטי שנבנה על שרידי האמפיתיאטרון של הורדוס 7. זהו מבנה בצורת U. אורכו 250 מ', רוחבו 50 מ' וב-12 שורותיו ישבו בשעתם יותר מ-10,000 איש וצפו במירוצי סוסים, בתחרויות ספורט ובמופעי בידור. לא הרחק מכאן מדרום נמצא התיאטרון הרומי 8. נגיע אליו ברגל.
התיאטרון הוא המבנה המרשים ביותר שנותר בקיסריה, והקדום בתיאטרוני הארץ. הוא בנוי בחצי עיגול, ועליו 4,000 מושבים מאבן. הצופים המכובדים נהגו לשבת בשורות הראשונות. מול המושבים משתרעת רחבה, ומאחוריה - הבימה שעליה נערכו המופעים. היום נערכים כאן מופעי רוק ואופרה. מאחורי התיאטרון התגלו שרידי ארמון רומי מפואר ובריכה מרהיבה. עדות נוספת לכך שתושבי קיסריה הרומית ידעו ליהנות היא ההיפודרום - ממזרח לעיר הצלבנית - שבו נערכו מירוצי סוסים. נחזור לרחבת החנייה 1, שבה התחלנו את הסיור, ונלך מזרחה, אל השטח המגודר. לפנינו- רחוב ביזנטי 9 ושני פסלים כרותי ראש. האחד, הקיסר אדריאנוס, צבעו אדום והוא עשוי מסלע פורפיר שיובא מאיטליה. השני הוא כנראה בדמותו של אל.
נחזור לרכב וניסע מזרחה בכביש 6511 עד לכיכר, נפנה שמאלה לרחוב רוטשילד. לאחר 300 מ' נפנה שמאלה לרחוב האקוודוקט ואיתו נמשיך עד חוף הים. בחוף הים נחנה את רכבנו סמוך לאמה 0 ונצא לראותה. נוכל לעלות על האמה במדרגות שיועדו לכך, וללכת עליה לאורכה, או להיכנס באחת הקשתות, לעבור אל צידה המערבי של האמה וללכת לאורכה על החוף. את האמה הקים הורדוס. את המים הובילו ממעיינות נחל תנינים ונחל עדה, הנמצאים צפונית-מזרחית לעיר ובאמצעות שתי אמות. זו שאנו עולים עליה היא הארוכה שבשתיים. לאורכה נבחין בשלוש כתובות רומיות של חיילי הלגיונות השני והעשירי, שעסקו בתיקון האמה ובתחזוקתה בתקופת הדריאנוס. לסיום ביקורנו נרד לחוף הים, ולו כדי להתרשם מן "החול והים, רשרוש של המים", שאותם אהבה כל כך חנה סנש ועליהם כתבה בשירה הידוע "הליכה לקיסריה". חייה ופעילותה של חנה סנש מתועדים במוזיאון קטן בתחומי קיבוץ שדות-ים. סיפור קבוצת צנחנים אמיצה, שנשלחה להונגריה בימי מלחמת העולם השנייה לסייע בהצלת יהודים ולא שבה- מתועד במוזיאון. עתיקות קיסריה טומנות בחובן עוד אטרקציות רבות: מסעדות, חיזיון אורקולי, שיט מרתק בסירות זכוכית, או שיט בסירת הטורנדו המהירה בישראל.

ייחודי למקום

שעות פתיחת אתרי העתיקות: כל יום בין השעות 16:00-09:00, ימי ו' וערבי חג עד 15:00.
הכניסה בתשלום.
שדות-ים (טל': 04-6364470) לתיאום כניסה למוזיאונים, לשיט ולפעילות מיוחדת.
הערה: החפירות באתר מתנהלות כל העת, וייתכנו שינויים ותוספות שאינם מופיעים במדריך.
הכניסה "לחוף אמה" בתשלום. ההליכה על גבי האמה חסומה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - קיסריה
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865