Untitled Document


טיול - זיכרון יעקב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - זיכרון יעקב איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - זיכרון יעקב רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח,מתאים לנכים / עגלת תינוקות,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - זיכרון יעקב אורך מסלול :   כ2.5 ק"מ
מה באתר טיול - זיכרון יעקב :
משך הסיור: כשעתיים.
אורך המסלול: כ-2.5 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - זיכרון יעקב
+תיאור האתר

טיול אל רחוב של פעם, בתים עם גגות רעפים אדומים סיפורים על גבורה והקרבה, על אהבה כמו בסרטים ועל אגרונום מוכשר המעורב בפרשת ריגול.

על האיזור

יום אחד בשנת 2881 ירדה בנמל חיפה קבוצה של עולים מרומניה, ביניהם בני משפחת אהרונסון. לאחר זמן קצר רכשו חברי הקבוצה, במעט כספם, מהקונסול הצרפתי את אדמותיו של הכפר הערבי זמארין ("מחללים"). כמו רבים אחרים באותה תקופה, כך גם חברי הקבוצה הזאת לא נהנו מתנאי חיים נוחים. מחלות, עבודה קשה ורעב היו מנת חלקם של הראשונים. כך עד שהברון רוטשילד לקח את המושבה זיכרון-יעקב תחת חסותו והיא החלה להתבסס. הוא גם שקרא לה כך, על- שם אביו. זהו סיפורה של זיכרון-יעקב.

גישה למסלול

ניסע בכביש חיפה-תל-אביב הישן (מס' 4). בצומת מעיין צבי נפנה ימינה לכיוון זכרון. נתחיל לטפס במעלה הכביש בשדרות ניל"י. במזלג נפנה ימינה לרחוב החלוצים ונראה את קיבוץ מעיין צבי מימיננו. נמשיך ישר ונגיע לכיכר בה נפנה שמאלה אל רחוב הכובשים. בסוף רחוב הכובשים נפנה בצומת T שוב שמאלה אל רחוב המייסדים. מימין נראה את גן המייסדים ואת התחנה המרכזית. שם נחנה את הרכב.

מסלול

בתחילת המסלול נבקר ב"יד למייסדים", הנמצאת סמוך לתחנת "אגד" 1. במקום, ששימש בעבר כגורן של המושבה ונרקמו בו סיפורי אהבה לא-מעטים, נמצא כיום מוזיאון המתעד את ההיסטוריה של זיכרון-יעקב. נמשיך צפונה ברחוב המייסדים לבית מספר 40 עד שנראה מימיננו שלט: "בית אהרונסון" 2. ניכנס לחצר הבית ונחזור כמאה שנה לאחור. משפחת אהרונסון, המשפחה שמזוהה יותר מכל עם זיכרון-יעקב, הייתה בין המתיישבים הראשונים שהגיעו מרומניה למושבה הקטנה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, החליטו אהרון ואחיו הצעיר אלכסנדר להקים ארגון מקרב צעירי המושבות, שיסייע לאנגלים במאבקם לגירוש הטורקים מן הארץ. לארגון המחתרתי ניל"י - נצח ישראל לא ישקר - הצטרפו גם האחות שרה והאח צבי, וכן האב אפרים וחברים נוספים. נסייר בבית המשפחה ונתרשם מן הריהוט ומהכלים של פעם. בית זה, וביתו הסמוך של האח אהרון, היו מלאי פעילות באותם ימים. במבנה צמוד הוקם מוזיאון קטן, ובו מכתבים ופריטים המתעדים את פעילות המחתרת ומביאים את רוח התקופה. על סופם הטרגי של שרה אהרונסון ואבשלום פיינברג, ועל גורלם של חברי המחתרת האחרים נלמד מצפייה בסרט (כ-20 דקות). נצא מבית אהרונסון, וניגש למבנה הנושק לו ברחוב המייסדים. זוהי "בריכת בנימין" 3, הקרויה על שמו של הברון בנימין דה-רוטשילד. בביקורו הראשון במושבה הבחין הברון בסבלם של התושבים שהובילו מים בעגלות עם חביות מן המעיין ונרתם להקמת הבריכה. בריכת המים נבנתה בשנת 1897 ואליה הובלו מים מבאר שנחפרה במורד המדרון. המים שנאגרו בבריכה הוזרמו בצינורות לברזים מרכזיים ברחוב, ומהם לקחו התושבים מים בכלים לבתים. מבריכת המים נמשיך דרך המדרחוב עד הצטלבות רחוב המייסדים עם רחוב הנדיב. נפנה ימינה לרחוב הנדיב, ומימיננו נראה בית ישן. בית זה שימש כ"בית התרופות" (בית מרקחת) של אותם ימים 4. את בית המרקחת ניהל הד"ר הלל יפה, ששימש כרופא אזורי ואף הקים, לא הרחק מכאן, בית חולים.
נחזור לצומת ונחלוף על פניו, ומשמאלנו נראה את בית הכנסת "אוהל יעקב" 5. בית הכנסת "אוהל יעקב" נבנה בשנת 1886 על ידי הברון רוטשילד לזכר אביו ג'יימס יעקב רוטשילד והיה בית הכנסת המפואר ביותר מכל היישובים שהקים הברון רוטשילד. לעותמאנים היה חוק בנוגע להריסת בתים: אסור להרוס בניינים עם גג בנוי. בוני בית הכנסת ניצלו את החוק הזה, ובאמצע הלילה יצאו כל בני המושבה, שהיו כולם שומרי מצוות, לבנות בשקט את בית הכנסת. כל פעם שבאו הפקידים הטורקים לשאול מה הם בונים במקום השיבו בני המושבה שהם בונים במקום אורווה. לבסוף, תוך לילה אחד בנו את גג בית הכנסת ולמחרת בבוקר הופתעו הפקידים לראות שבמקום האורווה קם בית כנסת. נתבונן בחזית המבנה ונשים לב במיוחד לשעון, שבו קבועות אותיות במקום מספרים. נמשיך ברחוב הנדיב עד שנגיע לצומת. מימיננו גן משחקים - גן רוטשילד 6. בגן זה נהגו תושבי המושבה לטייל בשבתות ובחגים במיטב מחלצותיהם וליהנות מרוח הים. מול הגן נמצא מבנה גדול בן שתי קומות, שבחזית קומתו השנייה מרפסת. זהו "בית הפקידות" 7. לבית זה היסטוריה מכובדת: כאן ישבו פקידי הברון אשר ניהלו את חיי המושבה ובסיומו של כל חודש היו מחלקים לאיכרים את משכורתם. בקומה הראשונה היה בית הספר של המושבה, וכאן גם נערכו החגיגות והאירועים השונים. במקום גם התכנסו נציגי היישוב בארץ לאסיפה שנקראה "הכנסייה הארצישראלית", ובשנת 1903 נערך כאן כנס היסוד של הסתדרות המורים. כיום משמש המבנה מוזיאון העליה הראשונה. מבית הפקידות נפנה שמאלה לרחוב הרצל ונלך לאורכו עד שנגיע לקצהו, לבית הקברות של המושבה 8. בית הקברות של זיכרון-יעקב הוא כמו ספר היסטוריה, העוברים בין שביליו יזכו למפגשים מרתקים עם גיבורי העבר. במקום קבורים הד"ר הלל יפה, דוד רמז שהיה שר התחבורה הראשון, ובני משפחת אהרונסון. שלט קטן מכוון לקברה של שרה, הצמוד לקבר אמה, מלכה. ליד בית הטהרה ניצבת יד לזכרו של אהרון אהרונסון, שמטוסו התרסק מעל תעלת למאנש. נמשיך ונסייר במקום, ונגיע לחלקה ובה קברים קטנים. כאן נטמנו ילדיהם של ראשוני המתיישבים שמחלת הקדחת הכריעה אותם. נצא מבית הקברות לכיוון התחנה המרכזית ונשוב לרכב.

ייחודי למקום

שעות פתיחה: בית אהרונסון -
בימים א' ב' ד' ה' בשעות 14:00-9:00
בימי ג' 15:00-9:00
בימי ו' בשעות 12:00-8:30. בשבת סגור.
הכניסה בתשלום. טלפון - 04-6390120.
המוזיאון (7) - ימים ב'-ו' 14:00-9:00
טלפון: 04-6294777.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - זיכרון יעקב
נחום ירדן || 21/04/2013
אני ההיתי שם עם הכיתה שלי היה לי שם מאוד מעניין כל הכיתה נהנתה היה ממש כיף לצעוד שני קילומטרים עם כל חבריי אני ממליצה על אתר טיול זה מכיוון שנהנתי בו מאד :-)
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865