Untitled Document


טיול - נחל ספונים

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל ספונים איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל ספונים רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   מסלול מעגלי
משך המסלול:   כ4 שעות
טיול - נחל ספונים אורך מסלול :   כ4 ק"מ
מה באתר טיול - נחל ספונים :
אורך המסלול: כ-4 ק"מ.
משך הטיול: כ-4 שעות.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד מיוחד: נעלי הליכה, פנסים.
מומלץ להצטייד במפות סימון שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ספונים
+תיאור האתר

טיול אל גיתות חצובות בסלע, פריחת רקפות, מערת נטיפים ועצי אלון - אלה רק חלק מן המראות שירחיבו את לבנו בשמורת נחל ספונים.

על האיזור

נחל ספונים ונחל מיתלה שבהם נטייל יורדים מן הכרמל מערבה אל הים, בין מושב מגדים לקיבוץ החותרים. הנחלים, המתחתרים בסלעי הגיר שבונים את הר הכרמל, הם נחלי אכזב, שאין בהם זרימת מים אלא בימים גשומים בלבד.

גישה למסלול

ניסע בכביש תל-אביב-חיפה הישן (מס' 4). ליד אבן ק"מ 194 נראה שילוט לנחל ספונים. נחנה בזהירות בשולי הכביש. מולנו נראה שער (נעול), ולצידו דרך עפר 1. כאן גם נסיים את מסלולנו.

מסלול

נעבור בשער ונלך בדרך העפר בעקבות סימון שבילים אדום. שדרת ברושים תלווה אותנו לאורך דרכנו. ממולנו נראה מחצבה נטושה. מעט לפני המחצבה מסתעפים סימוני השבילים - 2 האדום ממשיך למחצבה, בעוד הכחול פונה ימינה. נבחר במסלול הכחול ונעלה בשביל, ולאחר כמה עשרות מטרים נפגוש במשטחי אבן ישרים, חצובים בשטח. אלה הן גתות 3 ששימשו בעבר לדריכת ענבים ולאיסוף התירוש הסחוט, כשלב בתהליך הכנת יין. בתקופות מאוחרות יותר גידלו במקום עצי זית, ואז הוסבו חלק מן הגתות לבתי-בד והפיקו בהן שמן זית. באחת מהן נוכל לראות עדיין את האבן העגולה, היא אבן הממל ששימשה לפריכת הזיתים. נמשיך במסלול המסומן במעלה הכרמל. בחורף - הרקפות הפורחות צובעות את הנוף בכתמים ורודים, ובאביב - שפע הפרחים, צבעוניותם וריחם המשכר יקלו עלינו את העלייה. אבל גם אם העונה אינה עונת הפריחה, וההליכה קצת קשה עלינו, נעצור לרגע ונפנה מבטנו מערבה. הנוף המרהיב שנפרש לפנינו מצדיק את הטיפוס המאומץ, וכמובן ככל שנמשיך ונעלה, יתרחבו גבולות המראה, והנוף יהיה מרשים אף יותר.
בערך באמצע העלייה נבחין בגומחת סלע. נוכל לשבת בה לנוח, לשתות ואפילו לאכול דבר-מה. השביל בסוף העלייה ממשיך מזרחה, על הרכס, וזה הזמן ללכת בניחותא בין שיחי הקידה, עצי האלון והאלה, החרוב והאורן, וליהנות מן החורש היפה.
המסלול מתפתל בין העצים והצמחים, ובהמשך הוא יורד לאפיקו של נחל ספונים ומתחבר לסימון האדום. אחרי הליכה לא קשה מגיעים אל ירידה תלולה מעט; אפשר, ואף רצוי, לרדת בכריעה ולהיעזר בידיים. בסופה של הירידה נגיע לפתחה של מערה גדולה - זו מערת ספונים 4. ניכנס למערה ולא נדליק עדיין את הפנסים שבידינו, אלא נמתין ונניח לעינינו להתרגל לחשכה. מערה זו היא מערת המסה (קארסטית), שנוצרה כאשר מי גשמים, שירדו על ההר וחילחלו דרך סדקים בסלע, המסו את סלע הגיר ויצרו בו חלל גדול; גם היום נוכל לראות כאן נטיפים פעילים. עכשיו, אחרי שלמדנו להכיר את המערה באפלה, נדליק את הפנסים וניכנס אל מעבה ההר, לתוך המערה. בעומק נוכל לראות גומחה שלתוכה נקוות טיפות המים היורדות ללא הפסק. בעבר שימשה המערה את האדם הקדמון, ונראה שמכאן יצא ל"מסעות ציד" קטנים בהר, או אפילו ירד לדוג דגים בים, שבעבר היה קרוב יותר. הערבים, שהשתמשו בשעתם במערה כמקום חשאי להכנת אבק-שריפה, כינו אותה לפיכך "עיראק אל-בארוד" ("מערת אבק השריפה").
סמוך למערה נמשיך על-פי הסימון האדום 5 נרד לכיוון המחצבה. אם נצעד בשקט נוכל, אולי, לפגוש בשפני סלע שמתרוצצים כאן. השפנים חיים על הקרקע או בנקיקי סלעים. הם יצורים חברותיים החיים בקבוצה המכונה הרמון, שבה חברים זכר שליט אחד, מספר זכרים צעירים יותר ומספר רב של נקבות. מספר השפנים בקבוצה כזו נע בדרך כלל בין 50 ל-100 פרטים. השפן פעיל בעיקר ביום ומסתתר בלילה בנקיקים ובמחילות בסלעים ומכאן שמו. במהלך היום ניתן לראות להקות שפני סלע מתחממות על הסלעים ו"משתזפות" בשמש. מזונו של השפן כולל מגוון רב של צמחים. מהמחצבה 6 נמשיך במסלול האדום ונחזור לרכב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל ספונים
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865