Untitled Document


טיול - דרוזים בכרמל

טיול מפה מה ב טיול
טיול - דרוזים בכרמל איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - דרוזים בכרמל רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלול הליכה,בפסח,מתאים לנכים / עגלת תינוקות,מסלול עירוני
משך המסלול:   כ5 שעות
מה באתר טיול - דרוזים בכרמל :
אורך המסלול: כ-5 שעות.
עונה מומלצת: כל השנה.
שעות פתיחה: מוחרקה - בימים א'-ה' ובשבתות 13:30-08:00.
בימי ו' 17:30 - 14:30 הכניסה לתצפית בתשלום.
בית יד לבנים בדליית אל-כרמל בתיאום מראש: 04-8393866.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרוזים בכרמל
+תיאור האתר

במהלך טיול זה נוכל ללמוד על אורח חייהם של הדרוזים בדליית אל-כרמל, כפר דרוזי השוכן במזרח הכרמל. נסייר בכפר וניהנה מן הנוף המיוחד שבדרך.


גישה למסלול

ניסע בכביש חיפה-תל-אביב (מס' 4) עד צומת פוריידיס. בצומת נפנה מזרחה לכביש נחל יוקנעם –ואדי מילק (מס' 70), נמשיך עד מחלף אליקים ונפנה בו שמאלה לכיוון דאליית אל-כרמל. מעט אחרי אבן ק"מ 30 בככר משולטת, נפנה ימינה בכביש המוליך אל קרן הכרמל (המוחרקה(.

מסלול

מי הם הדרוזים ראשיתה של דת הדרוזים, שהסתעפה מן האיסלאם, בפרוס המאה ה-11. מבשר הולדתה של הכת החדשה היה שליט מצרים אל-חאכם באמר-אללה) "המושל בחסד עליון"), שטען באוזני אנשי חצרו כי זכה בהתגלות אלוהית, ומקורביו, כנראה בניו, חיסלו אותו בחשאי. טעות זו גרמה לשמועה כי לא מת והוא עתיד להתגלות, כעיין אליהו הנביא שלנו... בשנת 1017 קבע חמזה בן-עלי את עיקרי דת הדרוזים, שהם סודיים, ורק המאמינים שבין הדרוזים בקיאים בתורה ובחוקיה, והם מעבירים אותם בעל-פה, מדור לדור. עבור כל מי שלא הוכנסו בסודה נשארת דת הדרוזים חסויה ועטויית מסתורין. בהיותם בני דת מתבדלת ונרדפת, ביקשו להם הדרוזים מקלט בחרמון ובדרום-לבנון. בישראל הם מתגוררים בכרמל, בגליל ובגולן, ורבים מהם משרתים בצה"ל ביחידות קרביות. לאחר שהחנינו את רכבנו בחניית המנזר שבקרן כרמל, המוכר יותר בשמו הערבי, מוחרקה 1, ניכנס לחצר המנזר. בחצר ניצב פסל בדמותו של אליהו הנביא, הקדוש לבני מסדר הכרמליתים שהמנזר שייך להם. אפשר להיכנס למבנה המנזר. נעלה לגג ונערוך ממנו תצפית על כל מפרץ חיפה, עמק יזרעאל והגליל. הכניסה למנזר בתשלום סימלי. מן המנזר נשוב לכביש הראשי וניסע לכפר הדרוזי דליית אל כרמל. הוא משמש מוקד תיירות למי שמבקש להכיר את אורח חייהם של הדרוזים. ניכנס לתוכו וניסע לאורך הכביש הראשי עד שנגיע למרכז הכפר 2. את המרכז נזהה על פי החנויות הרבות שבו. נוכל להסתובב בין חנויות הבגדים, רהיטי הקש וכלי הנחושת ולהתרשם מפריטים שונים החביבים על תיירים. נשוב על עקבותינו לתחילת הרחוב ונמשיך בסמטה - המשכה של הדרך הראשית שבה הגענו לכפר. נלך בסמטה עד שנראה מבנה בעל כיפה. זהו קברו של הקדוש אבו איבראהים 3, קדוש דרוזי ,מול הקבר שוכן בית התפילה של הדרוזים, הוא ה"ח'ילווה" 4. לא נוכל להיכנס לתוכו, אך נתרשם ממראהו החיצוני. בתי התפילה שלהם, כמו גם מבנה הח'ילווה שלפנינו, צנועים ואינם בולטים בשטח כמקובל בבתי תפילה של דתות אחרות. ליד הח'ילווה, בבית מספר 12 של רחוב 22, נראה בחצר מצבה: עמוד שיש ועליו חרוט השם אליס אוליפנט ופסוק משיר השירים: "אני ישנה ולבי רע" 1. אליס אוליפנט הייתה רעייתו של סר לורנס אוליפנט, שעזר רבות לתושבים היהודים בראשית המאה. הוא חי בחיפה ובנה לעצמו בית נוסף בדאליית אל-כרמל, שם גר עם אישתו ועם מזכירו, נפתלי הרץ אימבר (הלא הוא מחבר "התקווה"). בהמשך הרחוב ניצב בית "יד לבנים" 6, ובו מונצחים בני העדה הדרוזית שנפלו במערכות ישראל. נצא מהכפר ונחזור לכביש דאליית אל-כרמל-צומת אליקים. כחצי קילומטר אחרי אבן ק"מ מס' 28, כ-4 ק"מ דרומית לצומת המוביל למוחרקה, ניכנס על פי שילוט לדרך נוף הכרמל 7, דרך כורכר טובה ועבירה לכל כלי הרכב. הדרך מתפתלת בצלעו הצפונית של ההר לאורך כ-30 ק"מ, והנסיעה לאורכה נמשכת כשעה עד שעה וחצי. בדרך כדאי לעצור בכמה נקודות-חן וליהנות מן הנוף הנשקף מכל עבר. היציאה מדרך נוף הכרמל היא בכביש היורד לנשר.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - דרוזים בכרמל
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865