Untitled Document


טיול - תצפיות בכרמל

טיול מפה מה ב טיול
טיול - תצפיות בכרמל איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - תצפיות בכרמל רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   בפסח,טיולי משפחות
משך המסלול:   משעה ועד יום שלם
טיול - תצפיות בכרמל אורך מסלול :   מסלולים קצרים בני 300-400 מטר
מה באתר טיול - תצפיות בכרמל :
משך הטיול: משעה ועד יום שלם.
אורך המסלול: מסלולים קצרים בני 300-400 מ'.
עונה מומלצת: כל השנה, ובעיקר בחורף ובאביב.
שעות פתיחה: מוחרקה - בימים א'-ה' ובשבתות 17:30-14:30.
הכניסה לתצפית בתשלום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - תצפיות בכרמל
+תיאור האתר

הכרמל משופע בפסגות, המספקות לנו נקודות תצפית נהדרות, נוף יפהפה של חורש ים תיכוני שופע, עליו נכתב השיר "ההר הירוק כל ימות השנה". כמה מן הגבעות נושאות בשמותיהן סיפורים מעניינים, המתבלים את הטיול בעלילות גבורה ובאגדות עממיות מרתקות.

על האיזור

לכרמל צורת משולש: קודקודו הדרומי, המכונה "חוטם הכרמל", באזוררמת הנדיב; קודקודו הצפוני-מערבי נושק לים ונקרא "ראש הכרמל", או בכינוי המוכר לנו יותר, סטלה מאריס; הקודקוד השלישי הוא "קרן כרמל" המוחרקה. חורשים טבעיים ונטועים, חיות בר, ערוצי נחלים המתחתרים בסלע הגיר ומקווי מים עונתיים - כל אלה מבטיחים למבקרים בשמורת הכרמל חוויה מרעננת וקסומה.

גישה למסלול

ניסע בכביש חיפה-תל-אביב הישן (מס' 4) עד צומת אורן ונפנה מזרחה בכביש מס' 721.

מסלול

מכאן עולה הכביש ומתפתל לאורכו של נחל אורן, חולף על פני קיבוץ בית אורן ועולה עד צומת דמון. כאן נפנה שמאלה לכביש 672, ניסע ישר (צפונה-כק"מ וחצי) עד לשילוט המפנה אותנו ימינה ל'חורשת הארבעים' 1.
עצי אלון קשישים יקדמו את פנינו. על פי מסורת בני המקום, מיוחסת לעצי האלון קדושה מיוחדת: כאן מתועדים ארבעים הגיבורים (כעין ל''ו הצדיקים שבמסורתנו) שבזכותם העולם קיים! במקום מצויים גם קבר שיח' ובית תפילה קטן. הקדושה ששרתה על העצים הגנה עליהם מפני ידי הכורתים בתקופות השונות, ועד היום עוברים מפה לאוזן סיפורים על אסונות כבדים שבאו על מי שניסו לכרות מענפי העצים. אך שימו לב: אם מצאתם זרד סמוך לאחד העצים, אל תחששו להרימו. על פי אותה מסורת, משמש הענף היבש סגולה למזל טוב... כדי ליהנות מיפי המקום, נעשה אתנחתא רוגעת ונטייל במסלול טבעתי בין העצים. נגלה יער "כמו בסיפורים", עם הרבה צל, פינות חשוכות ותחושת קרירות נעימה.
נחזור לרכבנו ונסע דרוצה לכיוון צומת דמון, עד שנראה משמאלנו לאחר ק"מ שילוט המפנה אותנו שמאלה ל"גבעת ההגנה" 2. נחנה את רכבנו ונעלה בשביל עד האנדרטה. מכאן יתגלה לעינינו נוף מרהיב של כל מפרץ חיפה, הגליל, ובימי חורף בהירים - גם פסגתו המושלגת של החרמון. האנדרטה, מעשה ידי הפסל כפרי, איש נהלל, הוקמה לכבוד חברי ה"הגנה" במרחב חיפה ולזכר הנופלים. אנשי ה"הגנה" נאלצו לערוך את אימוני הנשק שלהם בסתר, וכך עשו גם בסביבות גבעה זו. כדי להסוות את קולות הירי הם השמיעו קולות נפץ, בפיצוצים מתוכננים, במחצבת "נשר" הסמוכה. נראה שהבריטים לא ידעו על האימונים, אך הערבים חשו בפעילות היוצאת-דופן. יום אחד הם ארבו לאנשי ה"הגנה", שהיו בדרכם ליערות הכרמל, תקפו אותם ותשעה נוטרים נהרגו. נצא מגבעת ההגנה חזרה לכביש מס' 672 (עספיא-חיפה) לכיוון דרום. בעונת החורף לא נחמיץ ביקור בגבעת הרקפות 3. מעט לפני צומת דמון נוכל להיכנס לגבעה הנמצאת משמאלנו וליהנות משפע הפריחה של הרקפות, הכלניות ושאר פרחי החורף. מצומת דמון נמשיך לכיוון עיספיא 4 ודאליית אל-כרמל 5.
דליית אל כרמל הוא יישוב דרוזי צבעוני במרומי הר הכרמל, המתאפיין בהכנסת אורחים לבבית. הדרוזים הם עדה שהתפצלה מהאיסלם במצריים שלפני כ-1,000 שנה. על פי הדרוזים, זוהי שיבתה המחודשת של אמונה עתיקה, שהפכה לדת "סודית" הידועה רק לחכמי העדה. דליית אל-כרמל הוקם במאה ה-17 בידי דרוזים מהר הלבנון. מדרום לו נמצא יישוב דרוזי נוסף, עוספיא, אשר בשנת 2003 אוחד עם דליית אל-כרמל ליישוב אחד ששמו הרשמי הוא 'עיר הכרמל'. השווקים הססגוניים של דליית אל כרמל ועספיא, הסמטאות הציוריות, קבלת הפנים של תושבי המקום-מייחדים את הישובים הללו היושבים בינות חורש ים תיכוני צפוץ וירוק. ברחוב הראשי מציעות עשרות חנויות את מרכולתן הססגונית ואפשר ללכת לאיבוד בשפע ובמבחר. בין לבין יש מסעדות רבות המגישות מאכלים דרוזים אתניים ההמולה, הצבעוניות, החדש מול הישן, והכפר ההומה אדם הם חוויה רב חושית שלא כדאי לפספס. כחצי קילומטר מבתיה האחרונים של דאליית אל-כרמל, בין אבני הק"מ ה-30 וה-31, נפנה שמאלה לעבר קרן כרמל (מוחרקה) 6. המוחרקה היא מנזר ששייך למסדר הכרמליתים. בחצר המנזר נוכל לראות פסל בדמותו של אליהו הנביא. על פי המסורת המקובלת, כינס כאן אליהו הנביא 450 נביאי בעל, והציע להם לערוך מבחן לאלוהי ישראל ולאליליהם. הנביאים הסכימו וכל העם התכנס לשפוט. שני מזבחות נבנו ועליהם הונחו קורבנות. תחילה התפללו נביאי הבעל לאלילם מהבוקר עד הצהריים וביקשו שישלח אש על העולה, ולשוא. לאחר מכן יצק אליהו מים על המזבח שלו, וגם תעלה חפר סביב ומילא אותה מים, ואז קרא לאלוהיו. מיד נשלחה אש מן השמים והציתה את הקורבן. לנוכח המראות, האמין כל העם שאלוהים הוא אחד בלבד, והם תפסו את נביאי הבעל ושחטו אותם בנחל קישון (מלכים א', י"ח). נוכל להסתובב בחצר וגם לבקש לעלות לגג המבנה לתצפית נהדרת על הנוף סביב. מן הים במערב, דרך הכרמל ורמות-מנשה ועד עמק-יזרעאל, התבור והגליל - במזרח ובצפון. העלייה כרוכה בתשלום סמלי.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - תצפיות בכרמל
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865