Untitled Document


טיול - בקעת בית שאן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - בקעת בית שאן איזור :  טבריה כנרת והעמקים
עונות מומלצות :  קיץ,אביב
טיול - בקעת בית שאן רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,טיולי מים,ברכב וברגל,בפסח
משך המסלול:   נחל קיבוצים- כשעה וחצי. המסלול הקצר כחצי שעה
טיול - בקעת בית שאן אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - בקעת בית שאן :
משך המסלול: נחל קיבוצים - (המסלול הארוך) - כשעה וחצי.
המסלול הקצר - כחצי שעה.
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
עונה מומלצת: אביב-קיץ.
ציוד מיוחד: נעליים להליכה במים.
שעות פתיחה: נחל קיבוצים ועין מודע פתוחים בלא הגבלת זמן.
גני חוגה - בכל ימות השבוע 17:00- 09:00. הכניסה בתשלום.
הערה: כשהמים עמוקים, המסלול מיועד ליודעי שחייה בלבד!

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בקעת בית שאן
+תיאור האתר

בקעת בית שאן עמק שכולו מים, עשירה במים ובמעיינות רבים, כאלה שמימיהם מתוקים ואחרים שמימיהם מלוחים. בימות הקיץ החמים הבקעה היא יעד נהדר לטבילה מרעננת, לשחייה ולהליכה במים והיא יכולה להיות סיום רטוב וחווייתי למסלול יבש.

על האיזור

האזור כולו קיבל לאחרונה את השם: "עמק המעיינות".
"גן עדן, אם בארץ-ישראל הוא - בית-שאן פתחה". דברי ריש לקיש בן המאה השלישית לספירה הם עדות לכך שבעבר, כמו היום, הייתה בקעת בית-שאן סמל לפוריות ולשפע. למרגלות הגלבוע נובעים כמה מעיינות העתק, שנוצרו לפני כמיליון שנה עקב התנשאות ההר.
כמה מהמעיינות הבולטים הם: עין מודע (ליד קבוץ רשפים),עין שוקק ועין מגדל (בשדות קבוץ ניר דוד) והבולט והידוע מכולם הוא עין עמל הנמצא בתחומי הגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), שמימיו חמימים (28 מעלות) כל השנה ומכאן גם השם הערבי של האתר (סוחון=חם). נחל עמל, או האסי, הוא המשכו של המעיין והוא חוצה את קבוץ ניר-דוד, לאחר שהוא יוצא מתחומי הגן-הלאומי, ונאסף לתעלות מים יחד עם מי המעיינות האחרים ועובר למפעל מים אזורי, לצרכי השקיית שדות ובריכות הדגים הממלאות את העמק וצובעות אותו בכחול.

גישה למסלול

ניסע בכביש עפולה-בית-שאן (מס' 71). בצומת בית-השיטה נפנה דרומה לכיוון בית אלפא, נעבור את קיבוץ ניר-דוד ונגיע להצטלבות כבישים. נפנה ימינה לכביש מס' 669, וכמה עשרות מטרים לאחר הפנייה, מצד ימין, נראה גם שילוט לעין שוקק-נחל הקיבוצים.

מסלול

נחל קיבוצים נפנה בדרך אספלט סלולה מערבה (ימינה) 1 בעקבות השילוט. משמאלנו נראה שני תלים: קטן (תל שוקק), וגדול (תל שוכה). מימין נבחין בבריכת מים רדודים שקירותיה בנויים אבני בזלת 2. אם ברשותכם רק רכב אחד, כאן נתחיל את המסלול, וכאן גם נסיימו. נרד לבריכה נלך איתה מערבה עד שהיא הופכת לנחל. בחלקים מסוימים נשחה ובחלקים אחרים המים יהיו רדודים יותר. נחזור על עקבותינו באותה הדרך עד לחניון.
אם עומדים לרשותנו שני כלי רכב - נשאיר אחד כאן בחנייה 2, וברכב הנוסף ניסע עד עין שוקק 4, תחילת "המסלול הרטוב". אפשר גם להגיע לשם ברגל - מהלך כחצי שעה. הגישה לעין שוקק היא דרך עפר העוקפת את תל שוכה מצד מזרח ודרום(לפני התל)וממשיכה מערבה ודרומה. "המסלול הרטוב" מתחיל מעט מזרחה מן הלול הגדול של קיבוץ ניר דוד, המצוי על הגדה הנגדית של הנחל. כאן נשאיר את הרכב, ושביל עפר יוליך אותנו לעבר אפיק הנחל. במקום מצוי צינור גדול החוצה את האפיק 5. נרד למים ונתקדם - בהליכה ובשחייה - עם האפיק מזרחה, עד הבריכה והרכב. מדי פעם בפעם ניאלץ לצאת מהמים וללכת בדרכי העפר שחוצות את האפיק. למעוניינים בקטע רטוב אחר: סמוך לנקודת המפגש של דרך העפר עם הנחל 3 מתפצלת דרך עפר וחוצה את אפיק הנחל לעבר השטחים החקלאיים. כאן, ליד הצינור החוצה גם הוא את הנחל, אפשר לרדת לנחל ולשחות עד הבריכה.
ההמלצה המקובלת היא (במקום "המסלול הרטוב" המוצע): להחנות את הרכב בחנייה ליד בריכת המים הרדודים. ללכת מערבה בשביל לאורך נחל הקבוצים, עד שמגיעים להתפצלות דרכים כאשר ממול (בצד מערב) רואים את השער האחורי של גן השלושה, מצד ימין (צפון) - מטע תמרים,ומצד שמאל(דרום) רואים מכון שאיבה.
עוקפים את מכון השאיבה ונכנסים לנחל מהגדה הדרומית.משם, בהליכה במים ובשחייה מתקדמים מזרחה,יוצאים מהמים ליד הגשר וחוזרים חזרה למים,חוזרים על פעולה זו פעם נוספת ואז מגיעים לשני צינורות גדולים שניתן דרכם לגלוש לתוך המשך הנחל וכך מגיעים חזרה לבריכת הבטון ולחורשת האיקליפטוסים שבסביבה.
לאחר היציאה מהמים ובילוי בחורשה נכנסים לרכב שמחכה בחנייה וממשיכים לנקודת הבילוי הבאה.

עין מודע
ניסע בכביש מס' 669 לכיוון קיבוץ רשפים. נעבור את הכניסה לקיבוץ וניכנס ימינה לפי השילוט לעין מודע בדרך עפר 6, הנמשכת לאורך הגדר המזרחית של הקיבוץ. ניסע כ-2 ק"מ עד שנראה מולנו סוללת עפר המתרוממת לגובה רב. זהו מאגר עין צביה 7. כאן גם נפגשת הדרך עם נחל מודע. נפנה ימינה בפיצול, בהמשך הדרך ניסע לאורך גדתו הצפונית של אפיק הנחל לכיוון מערב, אל חורשת אקליפטוסים - המסתמנת במרחק כקילומטר עד עין מודע 8. בתוך החורשה בריכה נחמדה - מקום נפלא לפיקניק בחיק הטבע ולהתרעננות במימיה הצוננים של הבריכה הגדולה.
גני חוגה
הכניסה לגני חוגה מכביש בית-שאן-צמח (מס' 90). נגיע לצומת גשר שאן 9. בצומת נפנה ימינה, ומיד שמאלה, לפי השילוט הקיים. הדרך עוברת על גשר רומי עתיק וממשיכה ומתפצלת לצפון-מזרח, לאורך אפיקו של נחל חרוד, היוצר כאן גיא נאה בעל פיתולים רבים. באפיקו נובעים כמה מעיינות, שהגדול שבהם - עין חוגה 0. במקום פארק מים בטבע, נוף בראשיתי ואווירת מרחבים, מעיין זורם ושלוש בריכות שחייה גדולות ונוחות לבילוי. מסביב משתרעות מדשאות עם שטחי הצללה גדולים. לרשות הנופשים עומדים גם מצילים, שירותים ודלפקי מזון, פינות מיוחדות ל"מנגל" ופינת משחקים לילדים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בקעת בית שאן

צימרים בסביבה

כפר הנופש עין גב, מוקף מרחבים ירוקים ומשקיף אל הכנרת, יחידות נופש מאובזרות למשפחות.

אטרקציות בסביבה

מרכז מבקרים המאפשר צפייה במחזור החיים של הברווז. במקום גם פינת ליטוף והאכלה ופינת יצירה.
חמת גדר- מציע גן עדן ישראלי עם שלל אטרקציות לכל המשפחה.
שייט מהנה בקאנו אינדיאני! מגוון אטרקציות לכל המשפחה ולקבוצות לחצו להדפסת קופון!

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865