Untitled Document


טיול - הגלבוע

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הגלבוע איזור :  טבריה כנרת והעמקים
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - הגלבוע רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,למיטיבי לכת,ברכב וברגל
משך המסלול:   נחל ברקן: כשעה. נחל יצפור: כשלוש שעות
טיול - הגלבוע אורך מסלול :   נחל ברקן: כקילומטר. נחל יצפור: כשלושה ק"מ
מה באתר טיול - הגלבוע :
משך המסלול: נחל ברקן: כשעה.
נחל יצפור: כשלוש שעות.
אורך המסלול: הר ברקן: כקילומטר.
נחל יצפור: כשלושה ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה, בעיקר באביב.
ציוד: נעליים נוחות להליכה.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הגלבוע
+תיאור האתר

תצפיות מרהיבות על שדות העמקים, שדומה כי שורטטו ביד אמן ונצבעו בכל גוני הירוק, הליכה בקניון חווייתי ושלל פריחות - מזומנות לנו בהר גלבוע.

על האיזור

רכס הרי הגלבוע הוא שלוחה של הרי שומרון. הרכס מתנשא כ-500 מ' מעל עמק חרוד ועמק בית-שאן. שמו נובע מהשורש "גבע", ואולי מקורו בצירוף המילים "גל" (במשמעות של הר) ו"בוע "(מבוע, מעיין) - למרות שבהר עצמו שלושה מעיינות בלבד, ורוב המעיינות נובעים דווקא למרגלותיו.
הר הגלבוע מוזכר בתנ"ך בהקשר הטרגי של מלחמת שאול בפלשתים. במלחמה זו נפלו בקרב בניו של שאול: אבינדב, מלכישוע ויוהונתן. שאול עצמו, שלא רצה ליפול בשבי הפלשתים, הפיל עצמו על חרבו ומת. בקינתו, מקלל דוד את הר הגלבוע: "הרי שבגלבוע, אל טל ואל מטר עליכםÖ" (שמואל ב' א' 21). רבים מאמינים שזו הסיבה שההר היה קירח מצמחיה. היערות הנראים היום, ניטעו רק בעשרות השנים האחרונות על-ידי קק"ל.
עם זאת מדי שנה שב ההר ונצבע בשלל צבעים ונמלא פרחים, ובראשם נסיך הכתר - אירוס הגלבוע. פינות החמד בהר רבות, ואנו בחרנו לבקר בשתיים מהן: הר ברקן ונחל יצפור.

גישה למסלול

ניסע ממגידו לעפולה בכביש הסרגל (מס' 56) ובצומת הסרגל נפנה ימינה (דרום מזרחה), בכביש 675, ליישובי חבל תענך. נמשיך ישר בצומת יזרעאל, ומיד אחרי תל-יזרעאל נפנה ימינה, על פי השילוט ל"מעלה נורית". מדי פעם בפעם נפנה מבטנו צפונה (שמאלה) ונהנה ממפתחי נוף הצופים לשדות עמק חרוד ועמק יזרעאל. אחרי שנעבור כברת-דרך נראה שילוט המפנה אותנו ימינה להר ברקן. נחנה כאן 1.

מסלול

הר ברקן
גובהו של ההר 497 מ' מעל פני הים - מהגבוהים בהרי הגלבוע. נצא לטיול רגלי (כחצי שעה) טבעתי - מסומן באדום - המקיף את הפסגה. לאורכו פזורות מרפסות, ובהן לוחות תצפית המקלים על זיהוי האתרים המסתמנים במרחק . נעלה אל מגדל התצפית 2 משם נפרסת תצפית לדרום ולמערב לעבר בקעת ג'נין. רוב הכפרים הערביים, במדרונות המערביים של ההר, שימשו בסיס לכנופיות שתקפו את היישובים היהודיים באזור. הם שלטו לכל אורך "הקו הירוק" על גב ההר. כך עד מלחמת ששת הימים, שבמהלכה כבש צה"ל את כל האזור.
נרד ונמשיך בסימון האדום. עד מהרה נגיע לפיצול שבילים: במידה ותטיילו בגלבוע במהלך החודשים מרץ-אפריל, מומלץ לפנות ימינה, בסימון הירוק "אל שביל האירוסים" - מהלך של חצי ק"מ) אם ברשותכם שני רכבים- החנו מבעוד מועד את אחד הרכבים בחניון הר אחינועם) בשביל זה מקבצי אירוסים מרהיבים. למעוניינים להמשיך במסלול המעגלי- נמשיך בשביל האדום ונראה בור מים וגת עתיקה 3. שיחי אלת המסטיק, "עמודים" ירוקים של כלך ושומר, ופריחות שלהי החורף והאביב של הרקפות, הכלניות, הנוריות והצבעונים הם רק חלק קטן מן הצמחים שיעטרו את מסלולנו בשלל צבעים. ההדור מכולם, בלא ספק, הוא אירוס הגלבוע (פורח בדרך כלל בחודש מארס), הבולט בגושים צפופים של פרחים שצבעם סגול עמוק. האירוס - סמלה של החברה להגנת הטבע, סמל לשמירת הצומח וסמלו של ההר כולו. בעבר היה אירוס הגלבוע נפוץ יותר אולם אנשים רבים קטפוהו וכך הפך הוא לפרח נדיר. כיום זהו פרח מוגן ואל לנו לקטפו אלא ליהנות מיופיו בסביבתו הטבעית. נמשיך בשביל ונגיע לתצפית מזרחה 4, ובה יתגלו לפנינו העיר בית שאן במלוא הדרה, הרי הגלעד ובקעת הירדן. נרד במדרגות אבן, נחצה את הכביש בזהירות ונמשיך בשביל ברור צפונה, עד ללוחות תצפית 5 המספרים על גאולת העמקים שלפנינו. הנוף הנפרש לרגלינו מגלה תמונה מרהיבה:
היישובים - עין חרוד, חפצי-בה, תל-יוסף ועוד - פזורים בין שטחים מעובדים בחום ובירוק, ובמקום הביצות שיובשו - בריכות מים כחולות. את כל היופי הזה מקיפה מסגרת של הרי הגליל ורמות יששכר בצפון, והרי הגלעד במזרח. במערב נראה את הר שאול, שחציו מיוער וחציו קירח. סופם הטרגי של שאול ובניו במלחמתם נגד הפלשתים מונצח בשמות הרים וגבעות נוספים במקום - הר עמינדב, הר מלכישוע ואחרים. במזרח נראה את העיר בית-שאן, שעל חומותיה נתלו גופותיהם של המלך ובניו. נמשיך בשביל לכיוון מגרש החנייה 1, וכאן גם יסתיים המסלול.

נחל יצפור - טיול רגלי ברמת קושי בינונית מהר ברקן 1 נמשיך בנסיעה לכיוון מעלה-גלבוע ונפנה שמאלה בפיתול חד בכביש 6. את הרכב נשאיר במפרץ חנייה מימין, לפני הפנייה. (רכב שני נשאיר בנקודת הסיום 7. לשם-כך, נמשיך בנסיעה למטה לכיוון עמק חרוד, ובדרך העפר הראשונה שנפגוש נפנה ימינה עד בריכת בטון עגולה וגדולה). המסלול: נחצה את הכביש בזהירות וניכנס אל הנחל דרך שער ברזל. השביל - המסומן באדום - עובר בצל אורנים, שניטעו על ידי הקרן הקימת לישראל בשנות ה-60 כדי לייער את ההר הקירח. לאחר זמן הוחלט שכדי לשמור על הצומח הטבעי בהר יש לעצור את הנטיעות. נמשיך במורד הנחל ונרד במפלים יבשים ניעזר בידינו ובשאר איברי גופנו כדי לרדת בזהירות. במפלונים הגבוהים יותר נעזר ביתדות סלע. נראה מסביבנו את החוטמית הזיפנית הורדרדה המגיעה לגבהים מרשימים. אם נשמור על שקט נוכל אולי להבחין בלהקות שפני סלע המשתזפים על הסלעים ובעופות דורסים בשמיים. המסלול מסתיים לאחר כשעה וחצי בשער ברזל ובסמוך אליו מחכה לנו רכבינו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הגלבוע
אליאב אסף || 13/02/2011
איזה טיול יפה בגלבוע רק תוסיפו דברים טיול על אופנים קיקים טיול ציפים יהיה יותר קטלני
 

צימרים בסביבה

כפר הנופש עין גב, מוקף מרחבים ירוקים ומשקיף אל הכנרת, יחידות נופש מאובזרות למשפחות.

אטרקציות בסביבה

שייט מהנה בקאנו אינדיאני! מגוון אטרקציות לכל המשפחה ולקבוצות לחצו להדפסת קופון!
מרכז מבקרים המאפשר צפייה במחזור החיים של הברווז. במקום גם פינת ליטוף והאכלה ופינת יצירה.
חמת גדר- מציע גן עדן ישראלי עם שלל אטרקציות לכל המשפחה.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865