Untitled Document


טיול - נחל השופט

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל השופט איזור :  חיפה והכרמל
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל השופט רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,טיולי מים,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כשעה
טיול - נחל השופט אורך מסלול :   כקילומטר
מה באתר טיול - נחל השופט :
משך המסלול: כשעה.
אורך המסלול: כקילומטר.
עונה מומלצת: כל השנה.
ממולץ להצטייד במפת סימון שבילים.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל השופט
+תיאור האתר

טיול אל מעיינות, אקליפטוסים, טחנות קמח, ממצאים ארכיאולוגיים, מערות ועמק שכולו שלווה ושלום. זהו נחל השופט.

על האיזור

רמות מנשה משתרעות בין מורדותיו המזרחיים של הכרמל לבין עמק יזרעאל. חבל ארץ זה הוא מהיפים ביותר בארצנו. המאפיין העיקרי של האזור הוא שילוב של יערות נטע אדם ויערות טבעיים של אלון תבור, מרחבים פתוחים, שדות ומטעים, מעיינות ופלגים זורמים. המדרונות המתונים והאופי הכפרי של היישובים אומרים כולם שלווה. התושבים יודעים להעריך את האתרים הקדומים שהתגלו כאן, מהתקופות הפרהיסטוריות ועד התקופה העות'מאנית. ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו בשטח שמורים באוספים בקיבוצים והם מצטרפים לאתרי מורשת וראשית ההתיישבות, דוגמת ג'וערה ומערת הפלמ"ח .באזור זה נחלים קטנים רבים, היורדים אל העמק ומעשירים אותו במים ובאדמת סחף. אחד מהם הוא נחל השופט: ראשיתו בין היישובים רמת-השופט ועין-העמק, והוא מתחבר לנחל קישון. לכל אורכו נובעים מעיינות המעשירים את מימיו ויוצרים פינות חמד בהן נבקר.

גישה למסלול

בק"מ ה-28 על כביש 66 יש שלט המפנה לפארק יערות מנשה 1. פונים לדרך העפר ומטפסים איתה להר גחר. ממשיכים לעבר נחל השופט, חוצים את הנחל בגשר אירי המתאים לכל סוגי הרכב וממשיכים ימינה על פי השילוט לחניון חרובים 2. מהחניון נלך לעין אמי.

מסלול

עין אמי - חשרת : ראשית נבקר במעיין "עין אמי" - הוא עין חשרת 3. זהו מעיין שכבה ולידו בריכת אגירה, שנבנתה בתקופות קדומות כדי לנצל את מי המעיין. במטרה להגדיל את שפיעת המעיין הורחב פתחו ונחצבה ניקבה בסלע הקירטון הלבן והרך. החציבה הקמורה והנאה נתנה למעיין גם את כינויו - "המעיין הרומי". ואם בשמות עסקיננו, הרי שהשם "עין חשרת" ניתן למעיין בשל הדמיון לשם הערבי - עין מחסורה. המעיין מכונה גם "עין אמי" על שם אמי ברנר, בן קיבוץ הזורע, שנפל במלחמת ההתשה בגבול הצפון. בצד הבריכה חקוקות בסלע גומות-משחק, שבהן השתעשעו הרועים בעת השקיית צאנם. מהמעיין נרד לדרך העפר, נחצה אותה ונמשיך ישר, בצד הגדר של קיבוץ הזורע. נחלוף על יד טחנת קמח קדומה, שבה השתמשו בכוח המים כדי להפעיל את גלגל הכנפיים ולהניע את הטחנה. נרד מטה אל הנחל, ונחצה אותו על גשר עץ המצוי במקום 4. נפנה ימינה במעלה הנחל ונמשיך בצידו בשביל מסודר וסלול ומותאם לנכים. בדרכנו נעבור ליד סכר בטון ונגיע ל"מפלון" של נחל השופט 5, שלצידו בריכת מים קטנה. אפשר לחלוץ נעליים ולהשתכשך במים. כאן נחצה את אפיק הנחל ונשוב אל רכבנו בדרך העפר הנמשכת ממערב לנחל. "חוות עמק השלום " 6 נמשיך בדרך העפר (דרום-מערב), נפנה ימינה בהתפצלות ונגיע לעמק ירוק, המנקז את המים היורדים מן הגבעות הסמוכות - זהו עמק השלום, שנקרא בשעתו "רמת השניים". שני ברושים גבוהים ניטעו כאן לזכר שני שומרים, שבמאורעות 1936 נפלו על משמרתם. על שמם נקרא גם הנחל 'נחל השניים', הזורם בקרבת מקום. ליד הברושים נבחין במבנה אבן, אשר שימש כמכון השאיבה של קיבוץ רמת-השופט ושאב את מימיו מעין פרור. על אחד מקירות המבנה קבוע שלט, המביא את סיפור המקום. בחורף ובאביב נצבעות הגבעות בכל גוני הקשת ומתכסות בשלל פרחים: כלניות, רקפות, עיריות וריכוזים גדולים של פרחי העריוני הצהוב הנישאים על עמודי תפרחת גבוהים. ניכנס לחצר דרך שער ברזל כחול ונלך לאורך שביל, אשר משני עבריו גן מטופח. משמאל נראה מבנה משושה לבן בעל גג רעפים אדומים, ו"מגן דוד" מתנוסס מעליו. כאן נערכים מפעם לפעם מפגשים והרצאות על-ידי יוסף והרמן ממקימי המקום. בחווה גרים אנשי "עמק השלום", נוצרים השייכים לקבוצת "ידידי אנוש", ומאמינים כי כשתבוא הגאולה, עם ישראל הוא שיוביל, מבחינה רוחנית, את כל עמי העולם, ולכן בחרו לגור בארץ ישראל ולעבד את אדמתה. מ"עמק השלום" נשוב בדרך העפר שבה הגענו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל השופט
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865