Untitled Document


טיול - הר ארבל

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הר ארבל איזור :  טבריה כנרת והעמקים
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב
טיול - הר ארבל רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בפסח
משך המסלול:   ביקור בנבי שועייב: כחצי שעה. ירידה ממצוק הארבל: כשעה וחצי
טיול - הר ארבל אורך מסלול :   כ1.5 ק"מ
מה באתר טיול - הר ארבל :
משך המסלול: ביקור בנבי שועייב: כחצי שעה.
ירידה ממצוק הארבל: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
ציוד מיוחד: בקבר נבי שועייב, לבוש צנוע.
הערות: הכניסה לשמורת מצוק הארבל - בתשלום
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר ארבל
+תיאור האתר

טיול אל תצפית עוצרת נשימה על הכנרת, הגליל, החרמון והגולן, מערות, מצודות ויתדות סלע - כל אלה מחכים לנו על פסגתו של הר ארבל.

על האיזור

מצוק ארבל יורד לכנרת בחדות ובעוצמה, ומרשים את עין כל רואיו. בתקופת המשנה והתלמוד היה האזור מיושב באוכלוסייה יהודית צפופה. שרידי בית כנסת, שנמצאו כאן, הם הוכחה לחיים היהודיים שפרחו בשעתם במקום.

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 77, בין צומת גולני לטבריה. בצומת כפר חיטים נפנה מערבה בכביש 7717, על פי שילוט, לעבר היישובים כפר חיטים וארבל. ניכנס בכביש 1 המוביל למושב ארבל ונראה שילוט לארבל המפנה אותנו שמאלה. אם ברצוננו לטייל בארבל טיול רגלי נמשיך עם הכביש ישר עד שנגיע לחניון גן לאומי ושמורת הארבל. (הכניסה בתשלום).

מסלול

בארבל מספר אופציות לטיול ובדרגות קושי שונות:
נפתח בביקור באוהל הבדווי הנמצא בפתח החווה. מארחינו יגישו לנו קפה ותה, כמיטב מסורת הבדווים . בחורף ובאביב נוכל ליהנות מפריחה מרהיבה בשדות. נגיע לתצפית 3 על שפת מצוק ארבל. אנחנו בגובה של כ-181 מ' מעל פני הים, אבל הכנרת, כידוע, נמצאת במפלס של כ-209 מ' מתחת לפני הים! המראה המתגלה לעינינו עוצר נשימה: למרגלותינו נפרשת הכנרת, ובקעת כנרות, בקעת בית צידה ובקעת גיניסר. מעליה, במזרח - הרי הגולן והחרמון; בצפון ובמערב - הרי הגליל העליון והתחתון - הר מירון, צפת, הר חזון ועוד. כשנסיים נחזור מטה לעבר החווה מסלול זה קל להליכה. נמשיך בכביש שירות המוביל אל גן לאומי ושמורת טבע הארבל. מהחניון נלך בעקבות סימון שבילים שחור , שיוביל אותנו לפסגת המצוק-אל 'מצפור החרוב' ולטיילת התצפית. מהטיילת נשוב באותה דרך חזרה לחנייה. סה"כ חצי שעה הליכה.
טיול רגלי למיטיבי לכת
אם ברשותנו רק רכב אחד - נטייל מסלול מעגלי - ונשאיר את רכבנו בחניית הארבל. אם ברשותנו רכב נוסף - נחנה אותו מבעוד מועד בכפר חמאם הנמצא למרגלות מצוק הארבל, סמוך לישוב מגדל.
כך או כך, נלך מחניית אתר הארבל בעקבות הסימון השחור למצפור החרוב. לאחר תצפית מרהיבה מהמצפור, נמשיך עם השביל השחור מזרחה - עד שזה יורידנו את המצוק התלול, בעזרת יתדות סלע רבות, לאט ובזהירות. השביל השחור יובילנו למרגלות המצוק כשמעלינו מערות רבות ומקומות נוחים ומוצלים לעצירה. נגיע למזלג שבילים המסומנים באדום. אם נפנה ימינה במסלול התחתון האדום - נגיע לכפר חמאם. שם יחכה לנו הרכב השני שהשארנו. מסלול זה אורך כשעתיים וחצי מתחילתו. אם נבחר בפיצול את השביל האדום העליון - נגיע עד מהרה למערות. אפשר לסייר במערכת המערות המבוצרות ולהתרשם מיתרונן האסטרטגי: צוק נישא ממעל, ולמטה מהן ירידה תלולה אל תהום עמוקה. המערות בנויות בשלושה מפלסים, ובפתחיהן נבנו חומות.
את מאבקם של הקנאים המקומיים, שמרדו בהורדוס וברומאים בימי בית שני, מתאר בפירוט ובדרמטיות ההיסטוריון, בן העת ההיא, יוסף בן-מתתיהו. הקנאים המורדים התבצרו בארבל. זמן רב התלבט הורדוס כיצד לכבוש את המקום המבוצר, עד אשר מצא תחבולה מחוכמת: "הוא ציווה לשלשל בחורי צבא בארונות (התלויים בחבלים) ולהציגם על פי המערות. והם שחטו את יושבי המערות והשליכו אש על האנשים..." (מלחמות א', טז', ד). הורדוס ניסה אמנם לשכנע את המורדים להציל את נפשותיהם וליפול בשבי, אך הם לא שעו לו, והמעטים שנותרו בחיים בחרו לקפוץ מהמצוק אל מותם. בהמשך השביל נגיע למצודה. המצודה נבנתה כנראה במאה ה-17, על ידי עלי בק בנו של האמיר פאח'ר א-דין הדרוזי. ניתן להעפיל אל ראש שרידי המצודה, המחזה הניבט מלמעלה מרהיב ביותר. נרד מהמצודה באותה דרך ונחבור מחדש אל אותו שביל אדום (העליון) נמשיך מערבה עד שנגיע לטיפוס האתגרי של מצוק הארבל: בעקבות הסימון האדום ובעזרת כבלים ויתדות סלע, נעפיל אל מרום המצוק. העלייה קשה, תלולה, מאתגרת ומתאימה למטיבי לכת בלבד. בסופה נגיע בדיוק לחנייה-שם מחכה לנו הרכב. המסלול אורך כשלש שעות מתחילתו. קבר נבי שועייב 4: מהר ארבל נשוב לכביש 7717, ונפנה בו ימינה (מערבה). לאחר כ-1.5 ק"מ נפנה שמאלה (על פי שילוט) - בכביש המוביל לקבר נבי שועייב - האתר הקדוש ביותר לדרוזים בארץ. הדרוזים מאמינים כי כאן קבור הנביא שועייב, הוא יתרו, חותן משה. האתר מעניין ונוכל להתוודע כאן מעט אל העדה הדרוזית, אשר סוד דתה ידוע לחכמיה בלבד. האתר פתוח במשך כל שעות היממה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר ארבל
רוט עופרי || 17/02/2010
אני ממליצה לכולם לעשות אותו משום שאני והחברים שלי עשינו אותו והא כל כך יפה ומדהים והמסלול לא קשה ולא קל ממש ואני בטוחה בכך שאם אתם תעשו אותו אז אתם בעצמכם תמליצו על כך לחברכם אתם בטוח תהנו אאאאאננננייי מממממללללליייצצצצההההה מממאאאווודדד
 

צימרים בסביבה

כפר הנופש עין גב, מוקף מרחבים ירוקים ומשקיף אל הכנרת, יחידות נופש מאובזרות למשפחות.

אטרקציות בסביבה

מרכז מבקרים המאפשר צפייה במחזור החיים של הברווז. במקום גם פינת ליטוף והאכלה ופינת יצירה.
חמת גדר- מציע גן עדן ישראלי עם שלל אטרקציות לכל המשפחה.
שייט מהנה בקאנו אינדיאני! מגוון אטרקציות לכל המשפחה ולקבוצות לחצו להדפסת קופון!

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865