Untitled Document


טיול - בית שערים

טיול מפה מה ב טיול
טיול - בית שערים איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - בית שערים רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות
משך המסלול:   3 שעות
מה באתר טיול - בית שערים :
משך המסלול: כשלוש שעות, בכל האתרים גם יחד.
ציוד מיוחד: פנסים.
עונה מומלצת: כל השנה.
שעות פתיחה: כל יום 16:00-08:00, ימי ו' וערבי חג עד 14:00. טלפון: 04-9831643
אתר של הרשות למירת הטבע והגנים, הכניסה בתשלום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בית שערים
+
+


תיאור האתר

נרד למעבה האדמה, עמוק במדרון הגבעה, שם חצבו תושבי בית שערים את בית העלמין המרכזי של העולם היהודי בתקופת המשנה והתלמוד.
סמוך לבית שערים נעפיל לגבעה המספרת את סיפורו של אלכסנדר זייד, המשקיף בפסלו על שדות עמק יזרעאל המוריקים.

על האיזור

אתר בית שערים מצוי במדרונותיו הדרום-מערביים של הגליל התחתון. במזרח משתרע עמק יזרעאל, וממערב מתנשאים הרי הכרמל. העיר בית שערים פרחה בימי המשנה והתלמוד לאחר חורבן בית שני. כאן לימד ואף נקבר רבי יהודה הנשיא, ולפיכך הפכה העיר מקום עלייה-לרגל לחכמים ושימשה מקום קבורה מרכזי ליהודי ישראל והתפוצות. המבקר עובר דרך חצרות קדומות, מסדרונות ומדרגות לתוך אולמות גדולים, שבהם חצובים תאי קבורה ולצדם ארונות קבורה מאבן כל אלו עטורים בציורי קיר, כתובות ותבליטים מרהיבים. נסייר במערכות קברים מרשימות הטומנות בחובן סיפורים אנושיים מרתקים, ונעפיל לגבעות שיח' אבריק, מקום מושבו של השומר אלכסנדר זייד.

גישה למסלול

מכביש החוף-כביש 2 נרד מזרחה במחלף זכרון. בצומת פורדיס נמשיך ישר לכיוון ואדי מילק(כביש מס' 70). ונמשיך בצומת יוקנעם (צפונה) ומיד ימינה, בצומת התשבי, לכביש מס' 722. לאחר כ5 דקות נסיעה נבחין בפנייה שמאלה משולטת ל'בית שערים' ולקריית טבעון. בפנייה הראשונה נפנה שמאלה, ושוב שמאלה, על פי השילוט, בין בתי קריית טבעון ואחוזת זייד. נחלוף על פני שרידי בית כנסת ובית בד. נעצור את הרכב בצד שמאל של הכביש ונחנה במפרץ קטן. כאן נבחין בכביש העולה לגבעה ולפסל זייד 1.

מסלול

ממקום החנייה נעלה לכיוון פסלו של זייד. למרגלות הפסל נראה שרידי מבנה ציבורי גדול 2. בית שערים ישבה בשעתה על גבעה זו, ואכן נמצאו בה שרידי בית בד, מבני מגורים, בית כנסת מרשים וחומה שהקיפה את כל המכלול. מערכות הקברים נבנו ונחצבו במדרונות העיר, במקום שבו נמצא היום הגן הלאומי. נמשיך לטפס קמעה במעלה הגבעה, ומולנו יתגלה פסל מרשים 3 של השומר האגדי אלכסנדר זייד, משקיף על מרחבי עמק יזרעאל, הרי הגליל והכרמל. זייד הפך לסמל השמירה העברית וההתיישבות היהודית; הוא הטיף להן והגשים אותן בלהט רב ובהתמסרות אישית מוחלטת. הוא היה בין מקימי הארגונים "בר גיורא" וה"שומר". נאמן להשקפת עולמו, הוא נדד ממקום למקום, עד שהגיע לגבעות שיח' אבריק וחארת 'יה, ומונה לשומר יערות האזור. הוא ומשפחתו ישבו בלב סביבה עוינת וסבלו מהתנכלויות הערבים בסביבה. אך דבר לא הזיזם ממקומם (צאצאי המשפחה דרים כאן עד עצם היום הזה). כדברי שירו של אלכסנדר פן: "בשבועה לוהטה את שבויה לי עתה/ זה הלב את נדרו לא ירתיע./ כי ציווני חירות/ האדם הפשוט./ על גבעות שיח' אבריק וחרתייה". ב-1938, בשובו מביקור בקבוצת אלונים (שבהקמתה סייע) השיגו את אלכסנדר זייד כדורי מתנקשים ערבים. ניגש לקבר שיח' אבריק הסמוך, הניכר בשתי כיפותיו מעל מבנה אבן נמוך 4. 'אבריק' פירושו בערבית - כד בעל זרבובית. האגדה מספרת, כי הקבור כאן היה זקן בעל מופתים.
גם כאשר עבד, נהג להתפלל ולרחוץ את גופו במים מכד שנשא עמו. ביטול הזמן הכעיס את מעבידו המרושע עד שיום אחד שבר את הכד. באותו הרגע יבשו ידיו ורגליו. לאחר תחינות מרובות ביטל הזקן את רוע הגזירה, ומבין שברי הכד נבע מעיין, ומאז רבים באו לרחוץ במימיו ונרפאו מכל חולי. נרד אל הרכב בדרך שבה הגענו 1 ונמשיך בנסיעה לגן הלאומי בית שערים, עד רחבת החנייה 5. השלטים המוצבים כאן יספרו לנו את סיפור המקום וינחו אותנו במהלך הסיור. לאחר חורבן בית המקדש נדדו רבים מאנשי יהודה לגליל. רבי יהודה הנשיא עבר לבית שערים, וכמוהו גם הסנהדרין - המועצה היהודית העליונה. כאן נחתמה המשנה (בשנת 200 לספירה), ולפיכך הייתה בית שערים עיר מרכזית וחשובה. רבי יהודה הנשיא נקבר כאן, ורבים מיהודי הארץ והתפוצות ביקשו להיקבר סמוך לרבם.
ניכנס למוזיאון 6, ששימש בעבר כבור מים ומפעל לייצור זכוכית. במרכזו - גוש זכוכית גדול שמשקלו כ-8 טונות. במוזיאון גם ארונות קבורה מיוחדים וממצאים שונים מהאזור. לא נחמיץ ביקור ב"מערת הארונות" והמעניינת 7. בתוכה נמצאו 135 ארונות קבורה, חלקם מעוטרים ומשערים שהייתה זו מערת קבורה של רבנים. הקברים חצובים בגיר הרך. לכל מערכת חדר מבואה ודלת אבן, שממנה נפתחים מסדרונות ואולמות ארוכים. כאן נמצאים תאי קבורה, ארונות קבורה מעוטרים (סרקופגים) וארונות לקבורה משנית ) גלוסקמות), שבהן הניחו את עצמות המת. המערות והקברים מעוטרים בכתובות - בארמית, בעברית וביוונית - בתבליטים ובציורי קיר, כל אדם לפי עושרו ומעמדו. ל"מערת הארונות" צמודה מערת רבי יהודה הנשיא 8, שנטמן בה כנראה על פי בקשתו. הכניסה למערה - בלוויית מדריך מקומי ובתיאום מוקדם. מכאן נפנה שמאלה, לשביל 9 המטפס על צלע הגבעה, אל מעל למערכות הקבורה שבהן ביקרנו. לאורך השביל פזורות מערכות קבורה נוספות. בהמשך נגיע לרחבה גדולה ששימשה כמקום כינוס ותפילה. נרד עם השביל חזרה אל רחבת החנייה שם נחתום את מסלולנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בית שערים

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865