Untitled Document


טיול - נצרת

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נצרת איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נצרת רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשלוש שעות
מה באתר טיול - נצרת :
משך הטיול: כשלוש שעות.
עונה מומלצת: כל השנה.
הערה: הכניסה לכנסיה בלבוש צנוע.
לשכת מידע לתייר בנצרת: 04-6573003


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נצרת
+תיאור האתר

דומה שהזמן כאן עמד מלכת, וסיור בסמטאות העיר ובכנסיותיה הרבות יגלה לנו טפח מעברה.

על האיזור

נצרת היא עיר השוכנת בגליל התחתון, על רכס הרי נצרת, בגובה של כ-350 מטרים מעל פני הים. נצרת המודרנית הוקמה בשנת 1875, ושטח השיפוט שלה כיום משתרע על כ-16,500 דונמים. נצרת היא עיר בשורת הולדתו של ישו לפיכך היא מקום עלייה לרגל של מבקרים וצליינים רבים. כאן גדל והתחנך ישו, שנקרא "נוצרי" על-שם עירו, ושמה של נצרת ניתן גם לדת עצמה ולכל קהל המאמינים בה. היא מקודשת גם בשל המשפחה הקדושה שמוצאה מנצרת, ובעיקר בשל מרים, האם הקדושה. כיום נצרת היא העיר הערבית הגדולה בישראל. תושביה הנוצרים והמוסלמים, החולקים את הסמטאות והשווקים, את ריח הקפה והתבלינים, את המאפיות והחומוסיות ואת הכנאפה מכנים את העיר 'א-נאצרה'.
(חשוב מאוד: בימי ראשון כל העיר סגורה).

גישה למסלול

ניסע במורד רחובה הראשי של העיר - רח' פאולוס השישי, שנקרא על שמו של האפיפיור שביקר כאן בשנת 1968, ונמצא חנייה 1 סמוך לכנסיית הבשורה. את מבנה הכנסייה נזהה בקלות על פי צורת החרוט של נגה.

מסלול

נפנה אל רחוב קזה נובה. במעלה הרחוב נמצאת כנסיית הבשורה 2, השנייה בגודלה במזרח התיכון ומהכנסיות הגדולות והמפוארות באזור. הכנסייה הקתולית היא לב-לבה של נצרת. זהו מבנה מונומנטאלי מרשים, מצבת ענק המנציחה את ערש לידת הנצרות. ניכנס דרך דלתות נחושת גדולות, שעליהן מרוקעות תמונות המספרות את קורות משפחתו של ישו. האולם שאליו נכנסנו מצוי במפלס התחתון של הכנסייה. בחפירות מקיפות התגלו במקום זה שרידי הכפר נצרת מלפני 3,000 שנה. כאן גם מזהים את מגורי המשפחה הקדושה ואת המקום שבו בישר המלאך למרים על הולדת בנה, ישו. סביב המקום הקדוש נבנו מן המאה הרביעית ואילך חמש כנסיות, זו על גבי זו. הכנסייה החמישית, החדשה, נבנתה במשך 10 שנים (1968-1958). במפלס העליון נמצא אולם תפילה מרכזי, מעוטר בפסיפסים ובתמונות ענק של מרים וישו - מתנות מקהילות שונות בעולם. באפסיס (גומחה) המרכזי, מאחורי המזבח, נמצא קיר פסיפס, מן הפסיפסים המודרניים הגדולים בעולם. כיפת הכנסייה נישאת לגובה 59 מ', והיא מקור האור היחיד החודר אל המבנה. גודלה העצום של הכנסייה והאפלולית השוררת בה מחדדים את תחושת המסתורין, ורחש המיסות והתפילות מפי מבקרים מאמינים ממלא את המקום באווירת הוד וקדושה. נצא משערי הכנסייה דרך האולם העליון ונמשיך ישר (בעקבות השילוט) אל כנסיית יוסף 3. על פי המסורת, כאן עמד בית אביו של ישו, ופה גם שכנה הנגרייה שלו. גם השרידים שנמצאו במקום - פסיפסים ובורות מים - מעידים כי היה זה מקומה של נצרת הקדומה (המאה הראשונה לסה"נ).
נצא משער כנסיית הבשורה לעבר הכנסייה היוונית קתולית כנסיית בית הכנסת 4, הנמצאת ברחוב המרכזי של השוק, מהלך דקות אחדות מכנסיית הבשורה. נצא שמאלה מכנסיית הבשורה, ונפנה ימינה אל השוק. בסמטה הראשונה נפנה שמאלה, ובסמטה הבאה ימינה. נכנס לכנסייה היוונית-הקתולית הנמצאת בין החנויות מימין. זהו מבנה אבן פשוט בעל תקרה קמורה ונעדר עיטורים. כאן, בהיותו עדיין יהודי כשר, נהג ישו להתפלל. לימים העלו דרישותיו את חמת היהודים הנצרתיים והם ביקשו להשליכו מהר הקפיצה. בעמדו על פי תהום התחולל נס והוא נישא מעלה למרחקים עד הגיעו להר תבור, ושם נעמד. נצא מן השוק 5 בדרך שבה הגענו - עד רח' אל-בישארה. השוק הססגוני, החוצה את העיר ממזרח למערב, מצוי בין שני מרכזים חשובים - כנסיית הבשורה ובניין הסראייה והמסגד. ברח' אל-בישארה נפנה שמאלה לאורך החומה המקיפה את כנסיית הבשורה, וברחוב הראשון, מס' 6135 (כל רחובותיה של העיר מצוינים במספרים), נפנה שוב שמאלה. מולנו מבנה הסראייה 6, בית הממשל הטורקי, שהוקם במאה ה-18. במשך שנים שכנו בו משרדי עיריית נצרת, וכיום מיועד המבנה לשמש אכסנייה נאה למוזיאון העירוני.
נשוב לרחוב אל-בישארה (6092) ונמשיך לצעוד במעלה הרחוב (לכיוון צפון מזרח) עד מפגשו עם רח' פאולוס ה-6. במפגש הרחובות נמצא מעיין מרים 7, מקור המים היחיד של נצרת. מקור נביעתו נמצא מתחת לכנסיית גבריאל הסמוכה. משהוקמה הכנסייה ונמנעה הגישה החופשית אל המים, הוזרמו אלה באמה אל מבנה מקומר - זו באר מרים. מערבית למבנה נמצאת כנסיית גבריאל 8, שיסודותיה צלבניים. לפי המסורת היוונית- האורתודוכסית, נבעו מי מעיין מרים בקריפטה של הכנסייה, וכאן התגלה המלאך גבריאל למרים ובישר לה על הולדת בנה. את סיורנו בעיר אפשר לסיים בתצפית מקסימה על העיר כולה. כדי להגיע אליה ניסע ברח' פאולוס ה-6, צפונה עד תחנת המשטרה, נפנה שמאלה ושוב שמאלה, ונמשיך ישר עד מלון סנט גבריאל. נעלה לתצפית מקיפה מרחבת המלון וממגדל הפעמונים שבראש מנזר האחיות ציון. מולנו, במרכז, נבחין בכנסיית הבשורה הניכרת עד למרחוק בגגה המחודד, וסביבה בתים עטורי רעפים אדומים. זהו מרכזה הקדום של העיר, שבראשיתה הייתה כפר קטן מוקף הרים, ורחוקה מההתרחשויות ההיסטוריות שהתחוללו בגליל. מכאן מודגם אופיה של העיר: חדש מול ישן, עכשווי לצד קדום - בבואה של המזרח התיכון.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נצרת

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865