Untitled Document


טיול - עין אפק

טיול מפה מה ב טיול
טיול - עין אפק איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - עין אפק רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,שמורות טבע וגנים,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - עין אפק אורך מסלול :   כ1.3 ק"מ
מה באתר טיול - עין אפק :
משך המסלול: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כ-1.3 ק"מ.
עונה מומלצת: האתר יפה ומעניין בכל עונה, אך באביב נעים בו יותר.
ציוד: לחובבי הציפורים - לחובבי הציפורים- מומלץ להצטייד במשקפת, ולהיערך לשהות ארוכה יותר.
שעות פתיחה: א'-ה' 16:00-08:00, ו' 15:00-08:00, שבת 16:00-09:00. בימי שבת מוקרן בטחנת הקמח חיזיון
אור-קולי.
הערות: השמורה מנוהלת על-ידי רשות שמורות הטבע והגנים והביקור בה כרוך בתשלום.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין אפק
+תיאור האתר

אי קטן של יופי בראשיתי, בים בתי הקריות.

על האיזור

עין אפק היא קבוצת מעיינות שבוקעים בין רגלי הגליל התחתוןהמערבי לבין הבנייה הצפופה של הקריות. נצא מצפיפות הבתים, ובתוך קילומטר אחד ייפתחו בפנינו המרחבים, ואנו ניכנס לעולם ירוק של עצים, מים וציוץ ציפורים. המעבר חד ומפתיע. בריכות הדגים מסביב מושכות אליהן עופות רבים. חוויה מיוחדת היא להגיע לכאן בעונות הנדידה, לצפות בציפורים הרבות שבאות לנוח, ולסעוד ב"מסעדת הדגים לציפורים" של עין אפק. המעיינות זרמו כאן מקדמת דנא והזינו את אפיקו של נחל נעמן. מכאן שם המקום "אפק", שמשמעותו: מקור מים. גם כיום הם מגיעים אל הנחל על ידי ערוץ בנוי מעשה ידי-אדם. אך מתבקש הוא, שבארץ כשלנו יקום יישוב בצד המעיין, ומימיו ינוצלו. ואכן כך קרה בעין אפק: תל אפק מעיד על יישוב מלפני 4,000 שנה (תקופת הברונזה התיכונה); על-ידו טחנת הקמח הצעירה, כבת אלף בלבד (יסודותיה מן התקופה הצלבנית); שלא לדבר על בית המשאבות, צעיר ממש, יליד המאה הנוכחית (מימי המנדט הבריטי).

גישה למסלול

בכביש הקריות (כביש 4), בין קריית מוצקין לצור שלום, נפנה בצומת עין אפק מזרחה (ימינה לבאים מחיפה) אל כביש 79 וניסע ישר עם הדרך. נעבור על פני שלט "דרך ללא מוצא", ונמשיך ישר. מימיננו בית קברות. שילוט צמוד לבית הקברות 1 יפנה אותנו שמאלה, בדרך עפר, אל הכניסה לשמורת אפק. ניכנס בשער הכניסה, וכ-150 מטר אחריו נגיע לחנייה מסודרת 2. כאן נתחיל את מסלול ההליכה.

מסלול

מהחנייה נצא אל טחנת הקמח 3. בית הטחנה נראה כמבצר: קירותיו עבים ופתחיו מועטים. מדוע טרחו כל-כך בוני טחנת הקמח בביצורה? נזכיר שמדובר בתקופה הצלבנית, תקופה רבת-מתח וידועת מלחמות. צלבנים מארצות זרות הגיעו לגאול את ארץ הקודש מן ה"כופרים" - המוסלמים, יושבי הארץ באותו זמן, שכצפוי לא ששו ל"היגאל" והשיבו מלחמה שערה. כך קרה, שכמעט כל מבנה בעל חשיבות אסטרטגית עבר מיד ליד - מהצלבנים למוסלמים, וחוזר חלילה. וכיוון שכבר טרחו בבניית מבנה מבוצר שכזה, שילבו בו כמה תפקידים: בקומתו התחתונה פעלו חמישה זוגות ריחיים. בחדר המרכזי ובקומה העליונה התגוררו הדיירים, בטוחים יחסית. החדרים שימשו גם כמחסן. אבני הריחיים הונעו בכוח המים. אך כיוון שהמים זורמים כאן בשיפוע מתון שלא הספיק להנעת ריחיים, צריך היה לבנות סכר, שמאחוריו ייקוו המים ויוזרמו בכוח הנפילה אל חמש יחידות הטחינה. אפשר לעלות לגג הטחנה לתצפית על השמורה. חפשו את המדרגות: יש שני גרמי מדרגות לשתי מרפסות שונות! בתוך מבנה הטחנה מוצגים כלים חקלאיים עתיקים, וכן מוקרן בו חיזיון אור-קולי. להמשך המסלול, נקיף את הטחנה ממערב ונגיע לאזור הבריכות. מסביב גדלים עצי אשל, שיחי פטל והרבה קנה, ואנו נמשיך עד לגשרון שעל תעלת נעמן. מיד לאחר הגשרון נגיע אל קבוצת עצי אקליפטוס עבי-גזע 4. כאן נוכל לבחור בין שתי הצעות: האחת - להמשיך לכיוון בריכות הדגים לתצפית ציפורים. האפשרות השנייה תוביל אותנו ימינה עם השביל, ולאחר מטרים ספורים נעלה על הסכר 5 ונפנה שמאלה. סכר זה עצר ואגר את מי נחל נעמן, ומזרחה מכאן התהוותה בריכה רחבה. אנו נלך על הסכר עד נקודת תצפית על התאואים (ג?מוסים) 6, שהובאו לכאן משמורת החולה והתאקלמו יפה. אפשר לראותם בשעות הקרירות של היום. נחזור ונעלה על הסכר 5, ונלך עליו עד לאחר חציית הגשרון הראשון, בעקבות השלט "לשביל הביצה" 7. כאן ישנה גם נקודת תצפית מוצלת. זהו גשר עץ ארוך שנבנה על המים. בעת ההליכה על הגשר יצוצו מן המים, מדי פעם בפעם, שפמנונים - דגים בעלי שפם. אם יאיר לנו המזל פנים נוכל לפגוש גם בנוטריות ובצבי-ביצה. אם נצליח לשמור על שקט ואולי אף להישאר במקום ללא תנועה, נצפה בשלדגים, באנפות, בסופיות ובבעלי-כנף אחרים. נציגי עולם הצומח הבולטים בשטח הם הקנה המצוי, שפריחתו דמויית מטאטא ישן, וכמו כן סוף מצוי שפריחתו גלילית, שונה לגמרי מזו של הקנה. אפשר למצוא כאן גם גומא, גרגיר הנחלים ועדשת מים. נדירים יותר הם הנימפיאה הכחולה והנופר הצהוב. נצא משביל הביצה, ונעבור ליד מעיין המשושה, וממולנו נראה את תל אפק. מבנה המשרד שלידנו 8 הוא למעשה בית שאיבה מתקופת המנדט. הבריטים בנו אותו כדי להעביר באמצעותו את מי המעיין לקירור מתקנים בבתי הזיקוק. לסיום סיורינו מומלץ לעלות אל ראש התל 9 לתצפית על הנוף, אשר תמחיש עד מאוד כמה אנו קרובים לאזור הבנייה הצפופה של הקריות, ועם זאת כמה רחוקים... מהתל נחזור אל מגרש החנייה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - עין אפק
ב\"ש רינה || 27/04/2012
היינו ביום העצמאות 2012 והמלצתי אליכם היא כדלקמן: א. קחו איתכם שולחן וכיסאות מתקפלים – המקום גדול אך עם מעט מאוד שולחנות ישיבה, המקום מקסים, מוצל, יש פינות למנגל, השירותים נקיים, והטיול בטבע משרה אווירה טובה.
 

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865