Untitled Document


טיול - נחל צלמון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל צלמון איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - נחל צלמון רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,עם קצת מאמץ,טיולי מים,בפסח,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - נחל צלמון אורך מסלול :   כ1.8 ק"מ
מה באתר טיול - נחל צלמון :
אורך המסלול: כ-1.8 ק"מ.
משך המסלול: כשעה וחצי.
עונה מומלצת: בעיקר בחורף ובאביב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל צלמון
+תיאור האתר

מים זורמים, טחנות קמח נטושות ומסלול קסום במרחק קפיצה קטנה מהכביש הראשי.

על האיזור

נחל צלמון הוא מהיפים בנחלי הגליל התחתון. תחילתו במרום הגליל, ושפכו בכנרת, ליד קיבוץ גינוסר. מקורו במי גשמים, היורדים אל אגן הניקוז של הנחל ומחלחלים אל שכבת מי התהום. את הנחל, מזינים מספר מעיינות, שרובם נתפסים על ידי יישובי הסביבה כמיי שתיה ורק מיעוטם זורמים בנחל בצורה חופשית. בשנים ברוכות בוקעים המעיינות כל ימות השנה. בעבר פעלו בכוח מימיו טחנות קמח, והיום משקים המים את השדות הסמוכים לנחל.

גישה למסלול

בדרכנו לנחל צלמון כדאי לנצל את קרבתו של מצפה כמון, ולהשקיף משם על האזור שבו נטייל עוד מעט. לתצפית מהר כמון: נגיע מכביש עכו-צפת מס' (85), בכניסה המערבית לכרמיאל (הכניסה לאזור התעשייה). נפנה דרומה לפי השילוט למצפה כמון 1. בצפון מתנשא מרום הגליל, המרשים בגודלו ובצבעו הירוק. מדרום לו בקעת בית כרם, מרוצפת כרמי זיתים כפסיפס וסביבנו הרי הגליל התחתון, אשר על אחד מהם אנו עומדים. כאן, בין הר כמון להר חזון, חתר הנחל, בחיתוך עמוק, אל העבר השני.
לנחל צלמון: מכביש עכו-צפת מס' 85, צמוד לכפר רמה 2, נפנה דרומה בכביש 804 וניסע בו עד שנראה מימין מפרץ חנייה ושילוט ל'נחל צלמון'. זהו תחילת מסלול ההליכה 4. בעלי שני כלי רכב יוכלו להשאיר אחד מהם כק"מ אחד דרומה בהמשך לכביש-סמוך לכפר סאלמה 7. אך הדבר אינו הכרחי, כי המרחק בין תחילת המסלול לסופו קצר.

מסלול

בטרם נתחיל ללכת, כדאי לעמוד כאן, בתחילת המסלול 4, ולהשקיף סביב: ממול - הר כמון שקודם עמדנו עליו לתצפית, מאחורינו - הר חזון, ובתווך - מתחתר נחל צלמון המפלס את דרכו הפתלתלה, עד הכינרת. מולנו בתוך ערוץ הנחל, ניצבת טחנת קמח גדולה, אחת מני רבות בנחל, שחדלה לעבוד בשלהי ימי המנדט הבריטי. מעליה נראה היטב קיר בנוי, הוא קיר אמת המים. חדי העין יוכלו לאתר היכן מתחילה האמה את דרכה. את האמה בנו לאורך הנחל, בשיפוע מתון. כך לא איבדו המים גובה רב מדי, והגיעו לטחנת הקמח בהפרש גובה של מטרים ספורים מעל הערוץ. המים הובלו בצינור פנימי הישר למטה, ויצרו מעין מפל בנוי, סגור, שהוטה ישירות אל כנפי הגלגל. עוצמת נפילתם הניעה במרץ את הגלגל, וזה הניע את אבן הריחיים העליונה. בדרך זו, כשהמים עבדו בלא לאות, אפשר היה לנצל את כל אורך נתיב הזרימה של המים לבניית טחנות נוספות.
מכאן נפנה עם השביל המסומן כחול, ההליכה לאורך השביל המסומן מלווה בריח הנענע המשובלת, הלא היא המנטה. מסלול הנחל עובר בין פינות חמד מקסימות, ובריכות מים צלולים המפכים על הסלעים. חובה לעצור באחת הבריכות הנפלאות, רובן מוצלות, וחלקן נסתרות, לחלוץ נעליים ולשכשך רגלינו. מסביבנו צמחיית נחלים ענפה כמו עצי תאנה, פטל קדוש, גומא ארוך, ערבה מחודדת, גרגר הנחלים, קנה מצוי ועוד. כמות המים בבריכות תלויה בעונה בה אנו מטיילים ובכמות המשקעים השנתית בהממוצעת באותה שנה. בשנים שחונות שפיעת המעיינות קטנה והברכות-רדודות ביותר. עדות לשנה כזאת, אי-שם בהיסטוריה היהודית של הגליל, נוכל למצוא בתוספתא פרק ז', ט'. שם מוזכרת צלמון שנפלה בידי הרומאים בתקופת המרד הגדול: "יורדת הצלמון... שכזבה בעת פולמוס...". כיזבה, משום שצלמון נבנתה במקום זה בזכות קרבתה למי המעיינות, ודווקא כשהרומאים צרו עליה ותושביה נזקקו למים יותר מכול, כיזב המעיין וחדלה שפיעתו. לאחר כק"מ ומחצה של הליכה, נגיע לזוג טחנות קמח גדולות - טחנות אלכרדי, אשר במנהרה של הטחנה התחתונה אפשר עדיין לראות את גלגל הכפות אשר הניע אותה. טחנת הקמח החמישית והאחרונה שרואים בקטע הנחל בו אנו הולכים, היא טחנת אלמשרבה (מקום השתיה), בסמוך לישוב הבדוואי סלאמה. מכאן ממשיכים המים עוד מעט דרומה באפיק. עד שהם מחלחלים באדמה ליד חורבת צלמון, כקילומטר אחד מדרום לכפר הבדואי א-סלאמה.
מנקודת התצפית שבה אנו נמצאים נוכל לראות גם את בתי משפחת ניקולא, משפחה נוצרית שבתיה אינם משתייכים לכפר כלשהו. חלק מפרנסתם באה להם ממנסרת עצים 3, שעל פניה חלפנו בדרכנו לכאן. גם מסעדה יש באחד מבתי המשפחה.
קל לדמיין תמונות מימים שבהם שקק הנחל חיים: פלאח מוביל חמור הכורע מעומס מטען גרגרי החיטה שעל גבו. למולו מזדרז פלאח אחר, גם הוא נושא מטען רב, להשיג את חברו בתור לטחינת הקמח. כשהם מגיעים ליעדם, מתמקמים השניים בצד חבריהם שמחכים בטחנה כבר שבוע, פורסים מצע ומתחילים לנהל עניינים שברומו של עולם... סופו של מסלול ההליכה הוא במקום שבו חוצה הכביש את הנחל על פני גשרון 7. כעת, כל שנותר הוא לחזור אל הרכב שהושאר בתחילת מסלול ההליכה - אפשר ונוח ללכת לאורך הכביש עד לחנייה 4. למעוניינים לבקר בחורבת צלמון - 8 אפשר להגיע אליה בדרך עפר היוצאת מנקודה מס' 7 סמוך לגשרון.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל צלמון
יובל || 06/02/2015
נחל יפהפה וקצרצר. מי שיטייל בו לקראת חודש פברואר השנה יהנה מאוד הן מהירוק ירוק, והן מהמים שיעתידים לזרום בו (נכון להיום אין זרימה שופעת מכיוון שלא ירד גשם בשבועיים האחרונים) טיול נחמד וחביב לשעתיים...
 

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865