Untitled Document


טיול - פקיעין

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פקיעין איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - פקיעין רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,בקלות,בפסח,מסלול מעגלי,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - פקיעין אורך מסלול :   כקילומטר
מה באתר טיול - פקיעין :
משך המסלול: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כקילומטר.
עונה מומלצת: כל השנה.
הערות: במהלך המסלול אפשר להיכנס לבית הכנסת העתיק של פקיעין, לפיכך רצוי להצטייד בבגד צנוע ובכיסוי ראש. אפשר לתאם מראש במחלקת תיירות פקיעין, בטלפון 04-9977679/693.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פקיעין
+תיאור האתר

סיור עירוני בכפר ציורי המשמר תרבות קדומה ומסורת רבת-דורות של חיים משותפים דרוזים עם מוסלמים, נוצרים ויהודים.

על האיזור

בקעת פקיעין המוארכת, בצלע הרי מרום הגליל, מוריקה כל השנה, עטויה עצי חורש טבעי סבוך, ובתחתיתה חלקות חקלאיות שצבעוניותן משתנה בהתאם לעונות השנה. הכפר פקיעין שוכן על מורדותיו המערביים של גוש הר מירון- בתוך שבר פקיעין. התושבים היהודים של הכפר טוענים שהכפר קדום, עוד מתקופת בית השני. הכפר גם נזכר במקורות ספרותיים בסוף התקופה הביזנטית, בספר הזוהר ובעדויות שונות החל מהמאה ה16.הכפר מעורב בהרכבו הדתי- רובו דרוזי (75%), נוצרים (25%), וכמה משפחות מוסלמיות . אוכלוסייתו היהודית של הכפר פקיעין הצטמצמה בהדרגה, עד כי בימינו נותרה בו משפחה יהודית אחת, משפחת זינאתי. במהלך הטיול נעבור סמוך לביתה.

גישה למסלול

ניסע בכביש 85, עכו-צומת עמיעד, מזרחית לכרמיאל, עד צומת רמה שבקילומטר ה-28. בצומת נפנה צפונה, למעלה ההר, על פי השילוט המכוון למעלות. הכביש עובר תחילה בתוך הכפר רמה, ובמהרה מתחיל לטפס בשולי הגליל העליון. בתום העלייה יוביל אותנו הכביש אל בקעת פקיעין, בכביש מס' 864. בפאתי הכפר פקיעין נבחין בשלט המכוון למערת הרשב"י, ונחנה במפרצון החנייה הסמוך לו 1. כאן מתחיל מסלול ההליכה. כדאי להשאיר רכב שני בסיום המסלול 6.

הערה: בעלי רכב אחד בלבד יוכלו להשאירו בתחילת מסלול ההליכה, ובתום הטיול לחזור אליו (מרחק ההליכה אינו כה גדול).

מסלול

ממקום החנייה 1 נשקיף אל הכפר לפני שנרד אל סמטאותיו: בתיו נראים משולבים היטב במדרון. הגגות השטוחים רב-תכליתיים: עליהם מייבשים טבק ותבלינים שונים, בלילות קיץ חמים פורסים עליהם מזרן לרפד שינה נעימה, ובשאר ימי הקיץ יושבים עליהם, עם כוס קפה ביד, ונהנים מצל הגפן המשתרגת מעל ומפירותיה. נרד עם השביל כ-30 מטרים עד מערת הרשב"י 2. לכאן ברח רבי שמעון בר יוחאי עם בנו יוסי כשביקשו הרומאים את נפשו, וכאן התחבאו מפניהם. "הלכו ונתחבאו במערה, נעשה נס ונברא להם חרוב ומעיין, והיו פושטים בגדיהם ויושבים עד צווארם בחול. כל היום עסקו בתורה, ובזמן תפילה היו מתלבשים ומתעטפים ומתפללים, ואחר כך היו חוזרים ופושטים בגדיהם, כדי שלא יבלו" (שבת לג, ע"ב). את פתח המערה מעטר עץ חרוב. שלוש עשרה שנים ישבו הרשב"י ובנו במערה, עד שהוסר האיום מעליהם ויצאו. האגדה מספרת כי בתום 13 השנה בהם הסתתר במערה, יוצא רבי שמעון בר יוחאי ממסתורו ורואה לנגד עיניו איכר עברי עובד את אדמתו. ע"פ אמונתו על היהודים ללמוד מכתבי הקודש ולא לעסוק בעבודת כפיים. הדבר מרגיז אותו מאוד ויש אף אומרים כי מבטו העלה בלהבות את האיש ושדהו. מיד לאחר המעשה יוצאת אליו בת קול ומורה לו לחזור למערה לשנה נוספת על מנת שלא יחריב את העולם הגשמי.
על פי המסורת, במערה כתב הרשב"י את "ספר הזוהר".
בהמשכו יוביל אותנו השביל במורד, אל מעיין הכפר, הלא הוא עין אל-בלד 3. בעבר שימשו מיי המעיין מקור השתייה העיקרי של תושבי הכפר, אך כיום הם משמשים להשקייה בלבד. סביב המעיין מתנהלים חיי מרכז הכפר ובכיכר התנהל המסחר ובה ישבו, אם לא יושבים עד היום, התושבים וניהלו שיחות חולין.
מעניין לשבת דקות מספר בצל עץ התות העבות, להביט סביב ולראות נשים וגברים מעדות שונות בלבושם המסורתי. אצל הגברים מעיד הלבוש על מעמדם בלימוד הדת. אפשר להבחין ע"פ הלבוש בדרוזים ההולכים בכיסוי ראש בהתאם לדתיותם- כאפיה דקה לבנה לדתיים הפחות אדוקים, תרבוש ועליו כאפיה לדתיים יותר, ותרבוש לבן גבוה שחלקו עליון צבוע אדום - לאדוקים מאוד. הנשים במטפחת לבנה דקה על הראש והזקנות - בשמלות שחורות מסורתיות. הדרוזים המסורתיים מאוד מחויבים בגילוח שער ראשם, גידול שפם ואורך חיים מסורתי. אך החילוניים אינם נבדלים בלבושם מן השאר.
נלך כעת לבית הכנסת 4. מפתח הכניסה נמצא אצל מרגלית זינאתי. ביתה של מרגלית הוא הבית הצמוד לבית הכנסת, מדרום. בית הכנסת נבנה ב-1873, על יסודות בית כנסת קדום מתקופת המשנה והתלמוד. בקורותיו משולבות אבנים מסותתות, ועליהן תבליטים עם סמלים יהודיים, שנלקחו ככל הנראה מאותו בית כנסת קדום.
נמשיך דרומה לבית הבד 5. מקום זה מספק אולי תשובה לשאלה, כיצד חיה משפחה יהודית אחת בכפר מעורב שכזה. בני משפחת זינאתי סיגלו לעצמם מדורות דרך חיים כמעט זהה לזו של כל תושבי הכפר. רק מנהגי הדת מבדילים ביניהם ולכל עדה בית התפילה שלה. את הסיור ברגל נסיים על הכביש הראשי 6 שם השארנו רכב אחד.
מכאן נוכל לנסוע אל מקום, שעל פי המסורת הוא קברו של ר' הושעיה איש טיריא 7. סביב הקבר עצי אלון עתיקים. סיפורים נרקמו על ר' הושעיה איש טיריא. כך, למשל, מספרים כי הגן על אנשי פקיעין מפני פורעים, ומשום כך גם קברו מגן עליהם עד עצם היום הזה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פקיעין

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865