Untitled Document


טיול - חוף אכזיב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - חוף אכזיב איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - חוף אכזיב רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים,בפסח
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - חוף אכזיב אורך מסלול :   כחצי קילומטר
מה באתר טיול - חוף אכזיב :
משך המסלול: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כחצי קילומטר.
עונה מומלצת: כל השנה, ובמיוחד בקיץ.
ציוד: מי שתייה, מסננת, קערת פלסטיק, בגד-ים ונעלי פלסטיק להליכה במים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חוף אכזיב
+תיאור האתר

טיול בחוף אכזיב הקסום נחזה במפגש דרמטי של הגלים השוצפים עם קו חוף עז, עשיר בסלעים, במפרצונים, בארמונות סלע ובצדפים.

על האיזור

ייחודו של חוף זה הוא ברכס הכורכר שבו. הוא מתאפיין במערכת מישוק (סדקי שתי וערב) שמיי הים חודרים דרכם. החוף סלעי ועשיר בבעלי-חיים ימיים, ופה ושם ישנם מפרצים חוליים שאפשר להתרפק עליהם. רכס הכורכר התהווה לפני כמיליון שנים עד 14 אלף שנים, כאשר מישור יבשה זה היה מכוסה ים, ובקרקעיתו שקע חול מעורב בגיר. מאוחר יותר, כשהים נסוג, נחשפו משקעים אלה והתלכדו לאבן-חול (כורכר) כמעט לאורך כל קו החוף של ישראל.

גישה למסלול

מתחיל במגרש החנייה הצמוד לשער בית-ספר שדה אכזיב. בית-הספר נמצא בין קיבוץ גשר הזיו למושב לימן, ממערב לדרך, ומגיעים אליו מכביש 4 נהריה-ראש הנקרה. הכניסה אל בית-הספר משולטת, והיא סמוכה למקום שבו מסילת הברזל חוצה את הכביש. כאן 1 מתחיל מסלול ההליכה. סיום המסלול 4, כ-450 מ' דרומה מכאן, והודות למרחק הקצר בין נקודת הפתיחה לנקודת הסיום אין צורך ברכב נוסף.

מסלול

חוף הים הוא יעד טיולנו, אלא שכדי להגיע אליו נקיף את בית-ספר שדה אכזיב במעגל. סמוך לשער נפנה שמאלה אל דרך העפר הצמודה לגדר. לאורך הדרך עוברת מסילת הברזל, ואנו נלך בצדה. משנגיע אל פינת הגדר 2, נפנה שוב שמאלה (מערבה) אל החוף. נמשיך בדרך זו ונחלוף על פני רכס הכורכר הרדוד. על הרכס אין תנאים אידיאליים לגידול צמחים, אך הם טובים לאין-שיעור מאלה הקיימים באזורים אחרים לאורך קו החוף. כאן הצמחים אינם סובלים מרסס הים הישיר והמלוח, והם מוגנים מעט יותר מרוח הים, וכך קורה שאנו מוצאים כאן עצי חרוב ואלה וצמחי פקעת שונים. אנו מגיעים אל קו החוף 3. כאן רכס הכורכר נפגש עם מי הים. כדאי לטפס עליו, לחפש את הכוכים שבו, במיוחד סדק סלע שהמים חודרים דרכו, לעמוד סמוך אליו דקות ספורות ו...אופס! ה"גייזר" לא יאחר להופיע, ואם נעמוד ממש קרוב נתמלא ברסס מלוח של מי ים. חוויה מרעננת בקיץ, ומרהיבה בחורף, כשהים סוער יותר. עכשיו נרד אל ה"ארמון". זוהי טבלת גידוד, משמע: משטח כורכר, שגלים שייפו אותו במשך שנים רבות, שיטחו את פניו, וכיום הוא נראה כרצפת סלע ומוצף במי-ים רדודים. סיפורים רבים נרקמו סביב מקום זה על נסיכות-ים יפהפיות, ועל דרקוני פרא שביקשו להרוס את ארמונן... אל ה"ארמון" ניתן לרדת בקלות, רצוי בנעלי פלסטיק לרגלינו. גם כאן וגם בהמשך נפגוש בבעלי-חיים המתקיימים על טבלאות הגידוד. כאן מי הים סוערים פחות, ובסלע נוצרות מעין בריכות זעירות, שיצורי-ים שונים חיים בהן בשלווה יחסית. בעזרת מסננת וקערת פלסטיק שנביא אתנו לטיול נוכל ללכוד מאותם יצורים, ביניהם תולעונים, ארנבוני-ים, מלפפוני-ים, קונכיות,סרטנים ולהתבונן בהם מקרוב. בל נשכח להחזיר למים כל יצור שלכדנו. זוהי שמורת טבע, ועלינו לכבד זאת: כל מה ששייך לים, חוזר לים! מכאן נמשיך במסלול ההליכה שלנו, דרומה לאורך החוף, עד לנקודה 4. בדרך נעבור מפרצי חול קטנים. החול שבהם מקורו ברכסי הכורכר שהתפוררו, ולכן גרגריו גסים. הגלים סחפו לכאן קונכיות רבות, ועמן גם שברי סרטנים, אצות-ים ומיני "מציאות" אחרות. לאוהבים לנבור ולגלות "אוצרות" זו יכולה להיות חוויה של ממש. במפרצי החול נוכל למצוא גם מחילות פעילות של סרטני חול, וכן את הסרטנים עצמם. בדרכנו נחלוף על פני סלעים הקרובים לקו המים, שרסס הגלים המלוח מכה בהם ללא רחם. כאן נמצא בעלי-חיים שכושר עמידתם גבוה, כאלה שביכולתם להיאחז היטב בסלעים מבלי להיסחף עם זרמי הים, ושום "אופנה חולפת" לא תשכנע אותם לשנות את מנהגיהם. כאלה הם הצלחית, בלוט-הים והחדשן (או בשמו העממי: "כיפה סרוגה", על-שום מראהו).
צמחי יבשה לא יצליחו להתקיים על קו החוף, כי מלח הים שם רב מדי, אך כבר במרחק-מה מן המים נמצא צמחי חוף כמו עדעד, פרגה וצלף. כל צמח, שמסתכן בחיים הקשים סמוך לים, חייב ללמוד להתגונן מפניהם: אם באמצעות כיסויים שונים המשמשים מגן מפני המלח, ואם בשליחת שורשים עמוקים לחיפוש מים, כי הכורכר והחול אינם ידידותיים לצמחים - מי גשם שיורדים עליהם מחלחלים מיד בקרקע, וצמח שלא ניחן במנגנוני הישרדות מיוחדים לא יוכל להתקיים כאן.
את טיולנו נחתום ליד האנדרטה לזכר אוניות המעפילים 4, "אנדרטת ההעפלה" מעשה ידי יחיאל שמי ז"ל, חבר קיבוץ כברי לשעבר, שבאה להנציח את פועלה של נהריה בימי העליה הבלתי ליגלית, ופריקת אוניות מעפילים בחופיה. סמוך לאנדרטה משתרעת לגונת חוף: בריכת-ים טבעית סגורה בכורכר, נהדרת לילדים קטנים, שיכולים לטבול בה בלי כל חשש. מכאן אפשר לחזור ברגל לבית-ספר שדה אכזיב, עד הרכב שהשארנו שם.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - חוף אכזיב

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865