Untitled Document


טיול - נחל כזיב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל כזיב איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל כזיב רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   טיולי מים,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כ-3 שעות
טיול - נחל כזיב אורך מסלול :   כ-4.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל כזיב :
משך המסלול: כ-3 שעות, בנחת.
אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה, אך בקיץ נעים יותר לרחוץ בבריכות.
הערה: עבודות בנייה מתבצעות במקום, ייתכנו שינויים בכביש הגישה למסלול- הגישה לרכב חסומה ויש ללכת כחצי שעה עד לתחנת השאיבה ולחזור חזרה בסיום המסלול.
ממולץ להצטייד במפות סימון שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל כזיב
+תיאור האתר

טיול אל קניון נחל כזיב המוקף צוקי סלע גבוהים מסביב, וביניהם - שפע צמחייה, מעיין נסתר ובריכות חמד נוצצות. גן עדן גלילי.

על האיזור

נחל כזיב הוא הגדול, המגוון והארוך שבנחלי הגליל המערבי ומנקז אזור נרחב ממערב לקו פרשת המים. אורכו כ- 37 ק"מ, ונופו מגוון ומשתנה. בחלקו המרכזי זורמים מים לאורך כל ימות השנה, בזכות מספר מעינות ובהם עין זיו, עין טמיר עין מצוד ועין חרדלית. הנחל מתחיל בצידם המערבי של הרי מירון ונשפך לים התיכון סמוך לתל אכזיב. בימי החורף הנחל מנקז מי גשמים רבים, ואליהם מצטרפים מי נביעות המעיינות שלאורכו. כיום מקורות תופסת את המים של המעיין המרכזי בנחל - עין זיו - כדי לספק מים לתושבי הגליל המערבי. הנחל זורם בגיא מרהיב, ובכל קטע זרימה נראה כאילו הוא משנה את פניו ואת אופיו: חלקו העילי רחב יותר ומתון, והצמחייה בו סבוכה עד כי קשה לעבור בו; סמוך לכפר הדרוזי חורפייש, הגיא מעמיק, ומעיינות, שזרימתם מועטה יחסית, מתחילים בו את זרימתם; למרגלות העיר מעלות חבוי חלקו היפה ביותר של הנחל: צוקי סלע גבוהים שדורסים מקננים בהם, מעיינות עם שפיעת מים רבה, שרידים רבים של פעילות אדם בתקופות שונות, שפע צומח ובעלי-חיים. מסלול טיול זה מתמקד בעינותיו המרשימים של הנחל, הזורמים בקניון עוצר נשימה. בחרנו במסלול טיול זה דווקא משום הקלות היחסית שבה ניתן להגיע אל המעיינות, בלא העליות המאפיינות את שאר המסלולים במקום.

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 89 (מכיוון נהריה-למעלות), לאחר שנחלוף על פני הכפר מעונה מימיננו, נגיע לכיכר שם נבצע פניית פרסה ולאחר מכן נפנה ימינה לדרך עד המחסום.
הגישה לכניסה עם רכב חסומה, יש ללכת חצי שעה עד לתחנת השאיבה ובסיום המסלול לחזור באופן רגלי לאותו המקום.

מסלול

בנקודה זו מתחיל שביל מסומן בצבע ירוק, ולאורכו נלך. עין זיו הוא המעיין השופע בעינות נחל כזיב, ולפיכך גם מימיו נשאבים ומספקים מי שתייה ליישובי האזור. מסיבה זו לא נמצא כאן בריכות מים נפלאות, אך אל ייאוש... בהמשך עוד נפגוש בחלק ממי המעיין ש"מקורות" משחררת, למען יוסיפו העצים לצמוח (ואנחנו - לשמוח) בנחל. מקור המים הוא במעיינות שכבה: מיי גשם היורדים מערבה מקו פרשת המים במרום הגליל ומחלחלים בסלע הגיר, עד שהם נעצרים בשכבה אטומה ובוקעים החוצה. סמוך למעיין נראה שרידי טחנת קמח עתיקה, אחת מ-12 טחנות ששרדו בנחל, עדות לחיים השוקקים שהתנהלו בו בעבר. בשל תכנון הנדסי לקוי, לא פעלה טחנה זו זמן רב ונהרסה סמוך למועד בנייתה. שיחי קנה רבים צומחים כאן, ניזונים מן המים המתוקים, ולידם שיחי פטל, שעל פירותיהם אפשר להתענג בשלהי הקיץ ובסתיו. נתקדם במורד הנחל עד טחנת קמח נוספת 4, שגם היא, כצפוי, הרוסה. מעליה, מצד מזרח, מצטרף ערוץ נחל אבירים (היבש) אל נחל כזיב. בנחל אבירים סלולה דרך עתיקה, ויש להניח שיסודותיה מן התקופה הצלבנית לפחות. בעבר חיברה הדרך בין מצודות צלבניות, כמו מונפורט ומצד אבירים. נמשיך ונתקדם, עדיין בשביל הירוק. בדרך נוכל לצפות בצוקים הגבוהים שמעלינו. נחדד את עינינו ונחפש דורסים מקננים בהם, או דואים מעלינו כבעלי-הבית של הנחל. הבריכה שתתגלה כאן לעינינו 5 מוכרת בשמה העממי: "מעיין הצינור". כאן משחררת חברת "מקורות" עודפי מים, הנשאבים בעין זיו, כמות של כ-40 מ"ק מים לשעה. ואכן הבריכה נראית כשמה, כאילו התהוותה ממעיין הבוקע מצינור... בעבר, כשמיי המעיין זרמו באופן חופשי בנחל, עיטרה שדרת עצי דולב מהודרת את ערוצו לאורך 12 ק"מ, מעין זיו מערבה. כיום הקטע מ"מעיין הצינורות" מערבה הוא היחיד המוליך מים באופן עקבי בכל עונות השנה, ולפיכך הוא גם היחיד ששרדו בו עצי הדולב התמירים, אמנם לאורך 3.5 ק"מ בלבד. לאחר התרגעות בצל הדולב, נמשיך בשביל הירוק עד עין טמיר 6. אל המעיין אפשר להגיע בשתי דרכים:ההולכים בדרך העפר יגיעו להסתעפות דרכים, ויבחרו בדרך השמאלית (דרומית), עד המעיין; ואילו ההולכים בערוץ יגיעו אליו ישירות. במקום בקיעת המעיין בוהקים בלובנם משטחי סלע, ומנוקדים בבריכות נוצצות. נחפש שם סדק סלע ונקבה. ההרפתקנים שבינינו יוכלו להיכנס אליה עם פנסים כמובן . גם האמיצים פחות יוכלו ליהנות כאן מן הבריכות, ממגעו של הסלע ומיופיו של המקום . בהמשך הנחל בריכות רבות ושפע צל. נוכל להתקדם ככל שנחפוץ, ונשוב על עקבותינו באותה דרך בשביל הירוק עד הרכב שהושאר בעין זיו 3. הערה: ניתן להמשיך בנחל עד מצודת מונפור 7, ושם לעלות ברגל לפארק גורן. לשם כך יש להשאיר מראש רכב בפארק גורן, במצפה מונפור 8. מבצר המונפורט נקרא בערבית קלעת אלקרין - מבצר הקרן הקטנה על שם מיקומו בשלוחה תלולה. המבצר היה שייך למסדר צלבני והיה כפוף למרכז האזורי במעליא. מסביב למבצר היו בנויות טחנות קמח וחוות רבות שהיו חלק מהמארג החלקאי של המבצר. התצפית מהמבצר מרשימה מאוד ומעניין לדמיין איך חיו הצלבנים לפני 800 שנה במבצר זה. קטע מסלול זה בין עין טמיר למצפה המונפור מומלץ ביותר, אך יש לקחת בחשבון שהוא מאריך את המסלול בכשלוש שעות נוספות ומסתיים בעלייה תלולה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל כזיב
מנצובסקי אריאלה || 04/11/2012
היינו במסולול הליכה זה 3 משפחות עם ילדים בגילאים שונים, המסלול ברובו הייה בסדר, חוץ מכמה קטעים שהיו קשים, הילדים עמדו בגבורה במסולל זה, והקוטרים היחידים היו אנחנו הנשים... אבל לא ממש... טיול מהמם, נוף משגע, קטעים של ברכות מים. בקיצור מסלול שווה שמומלץ לעשות. (04/11/2012)
 

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865