Untitled Document


טיול - נחל בצת

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל בצת איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל בצת רמת קושי :   למיטיבי לכת
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים,ברכב וברגל
משך המסלול:   כ4 שעות
טיול - נחל בצת אורך מסלול :   כ4.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל בצת :
נחל שרך-בצת
משך המסלול: כארבע שעות.
אורך המסלול: כ-4.5 ק"מ.
ציוד מיוחד: פנסים.
מומלץ להצטייד במפות סימון שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל בצת
+תיאור האתר

האם חלמתם פעם להיכנס לתוך עולם האגדות? ללכת בתוך חורש צפוף כמו בסיפורי עליסה בארץ הפלאות, להגיע למערת נטיפים, שאולי בה הסתתר פו הדוב, ולהשתכשך במים קרים, ש... אולי יעוררו אותנו מעולם אגדי זה? זה טיול המתאים לכך!

על האיזור

אנו מטיילים בחלקו המערבי של הגליל העליון. חלק זה מורכב מרכסים ונחלים ביניהם גם נחל בצת, בו אנו מטיילים: רכס סולם צור, נחל בצת, רכס עבדון, נחל כזיב, רכס מעלות, נחל געתון, רכס גת אשר, נחל בית העמק, שלוחת תפן.
נחל בצת הינו הנחל הצפוני ביותר בין נחלי הגליל המערבי.
נחל שרך הוא נחל אכזב ועובר כאן בין עצי אורן שנטעה קק"ל. השביל - יפיפה ומוצל לכל אורכו, עובר בין עצי חורש ים-תיכוני רבים ומגוונים.
לפנינו שתי אפשרויות: 1 . מסלול מלא - אם ברשותנו שתי מכוניות, נשאיר אחת בתחילת המסלול, בחניון שרך 2, ומכונית שנייה נביא לסיום המסלול, בחנייה בקיבוץ אילון 7. (את המסלול אפשר לבצע גם בכיוון ההפוך, מקיבוץ אילון לחניון שרך). 2. מסלול חלקי - אם ברשותנו מכונית אחת בלבד, נשאיר את הרכב באחת מנקודות אלה, 2, או 7, נרד לאפיק הנחל ונשוב באותו הנתיב. נפרט כאן את המסלול המלא.

גישה למסלול

ניסע בכביש הצפון (מס' 899). כ-100 מ' מזרחית ל"גרנות הגליל" נפנה צפונה בעקבות השילוט 1 ל'חניון שרך'. ניסע צפונה מהכביש בדרך עפר, עד הגיענו לחניון 2.

מסלול

נצעד מהחניון, לאורך סימון שבילים כחול, אל נחל שרך - יובלו הגדול של נחל בצת. שרך - הוא צמח נמוך, חסר זרעים, הזקוק לכמות מים גדולה כדי להתקיים, ולכן נמצא אותו רק במקומות של מים רבים. נחל שרך קרוי על שם הצמח, אם כי את צמחיו נמצא בכמות גדולה יותר דווקא בנחל בצת. בכל מקרה, שני הנחלים עטויים צמחיית חורש עשירה מאוד. עצי אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, כליל החורש, קטלב, אדר סורי וער אציל (דפנה), ובהם נאחזים מטפסים כמו קיסוסית קוצנית, אספרג החורש ועוד..
לאחר הליכה של קצת יותר מקילומטר נגיע למערת שרך 3 (בגדה הצפונית של הנחל). מערת שרך הינה מערת נטיפים קארסטית יפיפיה שאורכה כ-180 מ' ולה כניסה אחת ושני פתחי יציאה. זה הזמן לשלוף פנסים (אסור להדליק נרות, מפני שהפיח מזיק לנטיפים ולעטלפים שבמערה) ולהכנס למערה. בתוך המערה השבילים מסומנים בשלושה צבעים ע"י מחזירי אור: לבן מציין את הדרך פנימה, כתום מציין את הדרך החוצה ואדום מורה שאין כניסה. ניכנס למערה דרך מסדרון ההולך וצר, שבסופו נגיע לחדר רחב יותר. שם יתגלו לעינינו "אוזני פיל" ונטיפים אחרים. מי שמסתפק בסיור קצר, ימשיך מכאן ימינה וייצא מן המערה לכיוון האור המבצבץ מן הפתח. ההרפתקנים שבינינו יישארו למסלול המערה הארוך. ויטפסו על הסולם שבחדר זה לחדר נוסף. מסלול זה אורך כחצי שעה וכולל גם טיפוס על מדרגה גבוהה יותר וזחילה עד הפתח העליון, הנמצא כ-15 מ' למעלה מאפיק הנחל. ההליכה במסלול הארוך במערה קשה ומתאימה לבעלי ניסיון בלבד!!! בביקורנו במערה עלינו לזכור כי המערה היא 'הבית' של עטלפים והכניסה אליה אסורה בימי החורף, כי אז העטלפים בשנת היופי שלהם. וכי אסור לנו ללטף או לגעת בנטיפים, ובמיוחד לא בטיפות המים שעליהם. נטיף כזה, גדל רק בכחצי ס"מ לשנה (זה מאוד לאט...) ומגע בו יאט ולפעמים אף יעצור את גדילתו. האגדה מספרת כי סמוך לפתח המערה הייתה בעבר שורה של נטיפים בעלי אורך שונה, שאפשר היה לנגן עליהם בנקישה ולכן כינו מערה זו בשם "מערת קסילופון" עד שמטיילים תלשו את הנטיפים ונטלו אותם עימם כמזכרת חסרת ערך. יתכן כי סיפור זה הוא אמיתי ויתכן כי הוא אגדה אך בכל מקרה האנשים בסיפור לא היו מודעים לחשיבות של שמירת הטבע.
בצאתנו מהמערה נמשיך ישר בנחל עד מפגש הנחלים 4. על גבי אחד הסלעים נבחין בסימון המורה על פיצול שבילים. נמשיך שמאלה בנחל בצת , במקביל לסימון השבילים הכחול. על שם מי קרוי הנחל 'בצת'? על שם עיר קדומה, ששרידיה - צלבניים, יווניים ואף כנעניים - הנמצאים סמוך לעיירה שלומי. שלומי הוקמה על אדמותיו של 'אל-באצה', כפר ערבי ששמר על השם הקדום ונינטש במלחמת העצמאות. נרד במורד נחל בצת עד שנגיע לגולת הכותרת של המסלול - עיינות כרכרה 5. בקטע זה המכונה "גן עדן" נוכל לחלוץ נעליים ולשכשך רגלינו במים הקרים. בבריכות החמד הרבות נוכל להתרחץ כשמעלינו עצי דולב ענקיים, או ניהנה מצילו של "יער" שיחי הרדוף הנחלים אשר הודות לשפע המים צמחו לממדים של עצים גדולים. אם נשמור על שקט, נוכל גם לשמוע את קרקור הקרפדות. מהמעיינות נוכל להמשיך לאורך סימון השבילים הכחול, או ללכת בתוך אפיק הנחל. בהמשך נגיע לבריכת אגירה מבטון, שממנה יוצאים צינורות מתכת ועל ידה חורשת אקליפטוסים 6 (במקום זה נשאבים מי הנחל על ידי קיבוץ אילון). בחורשה נזנח את סימון השבילים הכחול, ונעלה דרומה מהנחל בכביש משובש לאורך כ-1 ק"מ של עלייה תלולה ומאמצת, עד החנייה של קיבוץ אילון 7.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל בצת

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865