Untitled Document


טיול - נחל דישון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל דישון איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל דישון רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,שביל ישראל
משך המסלול:   כ 4-3 שעות
טיול - נחל דישון אורך מסלול :   כ 3-5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל דישון :
נחל אביב-דישון
משך זמן ההליכה: 4-3 שעות.
אורך המסלול: 5-3 ק"מ (תלוי במידת עבירות הרכב).
עונה מומלצת: כל השנה, למעט ימים שלאחר גשמים (הבוץ מקשה על ההליכה).
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל דישון
+תיאור האתר

קטע נחל מרהיב, טיול המשלב מצוקי סלע גבוהים וחשופים, קניון עמוק, מערות ומאובנים, שרידי התיישבות עתיקה ופריחה ייחודית בעונתה בשלש מילים: "יופי, טבע ושלווה".

נחל אביב דישון

על האיזור

ראשיתו של נחל אביב בכפר מארון-א-ראס שבלבנון. לשם, יש להניח, לא נגיע הפעם. בהמשכו, מצטרף נחל אביב אל נחל דישון, והם נשפכים יחדיו אל הירדן, ליד יסוד המעלה. קטע הנחל, שבו בחרנו לטייל הפעם, הוא סביב מפגש הנחלים, ובו מצוקי סלע גבוהים וחשופים ועניין רב: מערות, עלמות ומאובנים לחובבי הסלע; שרידי התיישבות עתיקה לחובבי ארכיאולוגיה; ופריחה ייחודית בעונתה לבוטנאים שבינינו ולכל מי שאינו נשאר אדיש למראה פרח יפה ונדיר.

גישה למסלול

מ"כביש הצפון" צומת חירם (סאסא)-ברעם (מס' 899), בקילומטר ה-37.2, סמוך לעתיקות ברעם, פונים מזרחה, בכביש מס' 8966, לכיוון ריחניה.
בקילומטר ה-5.7 1 פונים ממנו צפונה (שמאלה) לכיוון הכניסה האחורית ליראון. לאחר כ-600 מטרים נמצאת נקודת סיום מסלול ההליכה 8. (מפגש הכביש עם שביל ישראל). בשלב זה מומלץ להשאיר כאן כלי רכב אחד. אם מדובר ברכב בעל עבירות גבוהה, נוכל להמשיך ולנסוע בו כשני קילומטרים בדרך העפר לאורך נחל דישון. שאר כלי הרכב, עם המטיילים, ימשיכו בכביש אל גשרון בקר, בגדר האחורית של יראון 2. כאן נחנה את הרכב, לתחילת מסלול ההליכה

מסלול

כאן, בתחילת המסלול 2, מקום גבוה יחסית, נוכל לקבל תמונה כללית מן האזור: מאחורינו, קיבוץ יראון. מצפון, על הרכס - מושב אביבים, ומאחוריו כבר מציצה לבנון. הבדלי הגוונים בין לבנון לישראל ניכרים היטב, בעיקר על פי ירוק-העצים: בישראל הנוף עטוי עצים, ואילו בלבנון הוא חשוף ועירום. ההבדל אינו נובע מנתונים גיאוגרפיים שונים. סוג הסלע וכמות הגשם דומים משני עברי הגבול; שונה היחס לשמירת הטבע. יש להניח שבצד הלבנוני כריתת העצים אינה מבוקרת, כמו גם הרעייה לעומת הצד הישראלי בו החוקים ברורים ונוקשים לגביי כריתה ורעייה. מכאן נראית את התחתרותו העמוקה של נחל אביב דישון בין הסלעים, ואליו מועדות פנינו בתחילה לא נלך לאורך מסלול מסומן, אלא נגלוש במורד אל הנחל, ומפעם לפעם נדלג מעל זרימת מים תמימה למראה, שאינה אלא מי הביוב מרפת הקיבוץ. שביל הנחל הנוח יותר נמצא בגדה הימנית של הנחל. במהרה יבלטו מנגד צנירי הסלע 3. צוקי סלע חשופים ומקומרים, ועליהם קישוטי חזזיות צבעוניות. עם הגשם מתחזקים צבעי החזזיות ובולטים עוד יותר, עד כי נדמה שמישהו חמד לו לצון וצבע את הסלע במברשת. סמוך לצנירים, פריחה מרהיבה, בעונתה: יקינתונים, כרכומים, גביעונית הלבנון, עיריוני צהוב, רקפות וסתווניות. למרגלות הצנירים, מגיעים אל נחל אביב 4.
השביל כאן מסומן בצבע כחול, ואנו נפנה בו ימינה, במורד הנחל. לאחר הליכה של דקות מספר, יתגלו בצידו הימני של הנחל "עלמות הסלע" 5" אלה עמודי סלע שפוסלו בידי הרוחות והמים, וצורתם כשל גבירות שיצאו לטיול במורד נחל אביב דישון, חבושות כובע ולגופן שמלה. אפשר לטפס אליהן. חובבי הגיאולוגיה שבינינו יוכלו למצוא בהן מאובנים קטנים הקרויים "נומוליטים" ( דמויי מטבע). זהו שלד של יצורים חד-תאיים שחיו כאן בים האיאוקן. נחזור אל השביל המסומן כחול ונמשיך מזרחה בכיוון זרימת הנחל. בהמשך עוזב השביל את ערוץ הנחל ומתחיל לטפס במעלה הגדה הצפונית (השמאלית). נעלה בו עד שנגיע אל מערות אביב 6. זוהי קבוצת מערות שהטבע עיצב, אלא שבנקודות מסוימות ניתן לראות בהן גם התערבות יד-אדם. חלקן הורחבו והוסדרו למגורים על ידי דייריהן. כדאי לשוטט במערות ולהתרשם מן הממצאים: קיר בנוי, בורות מים חצובים, ומדרגות מעשה-ידי-אדם. לרגלי המצוק אפשר למצוא גת לדריכת ענבים, ומרהיב מכל אלה הוא הנוף הנשקף מטה. במקום נמצאו שרידים המעידים על יישוב, כנראה מהתקופה הביזאנטית ואילך. לאחר שהייה באזור המערות, נרד עם השביל המסומן כחול. הוא יובילנו בחזרה אל ערוץ הנחל, ונתקדם בו לכיוון מפגש הנחלים אביב ודישון 7. נעבור על פני סלעי ענק שהתדרדרו משני עברי הערוץ. ממעל, ידאו לעתים דורסים, ואם נפקח את עינינו, נוכל לגלות גם סימנים של בעלי-חיים שונים, כמו שפני הסלע. במפגש הנחלים עומד בית משאבות. נפנה ימינה, דרומה ונעלה עם נחל דישון בדרך המסומנת אדום (ושביל ישראל).
הדרך כאן פתוחה ונוחה, ונתקדם לאורכה עד למקום חניית הרכב 8.

ייחודי למקום

הערה: החלמונית הגדולה פורחת בנחל בחודש נובמבר, ומומלץ לטייל בזמן זה,
אם כי כל עונה מזכה אותנו בפריחה משלה.
* המסלול אינו טבעתי.
מומלץ להצטייד במפות סימון שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל דישון
דורנר אביק || 29/02/2012
ההליכה ,אינה מתאימה בתקופת הגשמים . המסלול מלא בבוץ !
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865