Untitled Document


טיול - צפת

טיול מפה מה ב טיול
טיול - צפת איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - צפת רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלול מעגלי,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - צפת אורך מסלול :   כ1-1.5 ק"מ
מה באתר טיול - צפת :
משך המסלול: כשעתיים.
אורך המסלול: 1-1.5 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
ציוד מיוחד: לבוש צנוע - לביקור בבתי הכנסת.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - צפת
+תיאור האתר

טיול אל עיר המקובלים, עיר קסומה של אגדות, אומנות ומסורות, עיר עם פסיפס מיוחד של תושבים, עיר של לומדי תורה והגות, עיר של עבר והווה שכולה אפופת קדושה וניחוח מסתורין.

על האיזור

מניין שנותיה של צפת מגיע ל-2,000 לפחות, וכמניין שנותיה כך גם תהפוכותיה. צפת נזכרת לראשונה בכתבי יוסף בן-מתתיהו כאחד היישובים היהודיים שבראשם הודלקו משואות לציון ראשי החודשים. בתקופה הצלבנית ידעה צפת מלחמות וקרבות ועברה מיד ליד: מהצלבנים למוסלמים ושוב לצלבנים, וחוזר חלילה. בתקופות מאוחרות יותר עברו על העיר ימים רדופי אסונות: קרבות, מגפות, רעידות אדמה, ואף-על-פי-כן ולמרות הכול - שרדה. בכל אותן שנים ישבה בצפת קהילה יהודית, אך התרחבותה המשמעותית ו"תור הזהב" שלה החלו רק במאה ה-16. בטיולנו זה נתמקד בעיקר בתקופה זו.

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 89, בצומת עין זיתים נפנה לכיוון צפת ונמשיך בכביש 8900 עד צומת ביריה. הכביש הראשי נמשך לעבר ראש פינה, ואנו ניכנס לצפת בכניסה הראשית לעיר. נחלוף על-פני תחנת "אגד" 1, נפנה בפנייה הראשונה שמאלה, ברחוב הפלמ"ח, ונעלה בפנייה קטנה ימינה, בדרך חטיבת יפתח. ניסע עד למפרצי חנייה נוחים בצד הדרך, הצמודים לגן המצודה שמימין. כאן נחנה ונתחיל את מסלול ההליכה 2.

מסלול

מן החנייה נעלה אל גן המצודה 3, להתרשם מחורבותיה של צפת בטרם נתחדשה במאה ה-16. כאן נוכל למצוא שרידי ביצורים צלבניים, אות לעקשנותם של היושבים בה ולעוצמת לחימתם. בגן ניצבת אנדרטה - יד לנופלים במלחמת העצמאות. נשקיף מראש המצודה לעבר הכנרת. בנקודה זו מתבאר מקור השם "צפת" וניכר היטב מיקומה המיוחד בלב הגליל העליון וצופה אל מרחביו.

מהתצפית במצודה נוכל לראות ממערב לנו את שיפולי נחל עמוד השופע מים. מגורשי ספרד השתמשו במים לבניית "בטאן" - מבטשות. מתקנים לריכוך צמר הפועלים בכוח המים. תעשייה זו ביססה את כלכלת צפת במאה ה-16, והפכה את העיר למבוקשת.
לאחר שהייה קצרה בגן נשוב לתחילת המסלול 2, ומשם נמשיך ברגל. נלך ברחוב חטיבת יפתח, נעבור סמוך למוזיאון העירוני 4, והמעוניינים יבקרו בו. מהחצר האחורית של המוזיאון נרד בגרם מדרגות, שיוביל אותנו עד רחוב ירושלים. שם נפנה שמאלה, ובפניית "המזלג" הראשונה 5 נרד ימינה ברחוב בר יוחאי, וניכנס אל הרובע היהודי, שברובו נבנה מחדש. נלך עד כיכר המגינים 6, נפנה ימינה ונכנס לבית כנסת האר"י, ברובע האשכנזי 7. דמותו של האר"י, רבי יצחק לוריא אשכנזי, היא במידה רבה לב-לבה של צפת. הלכותיו, מוסריותו, חוכמתו והמורשת שהותיר אחריו מלווים את העיר עד עצם היום הזה. סביב יכולתו לראיית הנסתר נקשרו סיפורים רבים. בתקופתו, מספרים, חבשו היהודים את כובעם נמוך, עד האף, כי האמינו שהאר"י יכול לקרוא מעל מצחם את שבלבם, ולפיכך את המצח העדיפו להסתיר...
נמשיך אל דרך שלמה אלקבץ וממנה נשוטט בסמטאות הצרות המאופיינות בגוני התכלת והכחול. למה תכלת? - כדי לבלבל את השטן. כשהוא יביט על צפת, תדמה בעיניו העיר כעוד פיסת שמיים תכולה, וכך יימנע מלהטרידה. לפי סברה אחרת, ארצית יותר, הזבובים אינם סובלים את גווני הכחול, ולכן פוסחים על העיר. נמשיך בעקבות השילוט אל בית הכנסת אבוהב 8. בבית כנסת זה נמצא ספר תורה עתיק-יומין שכתב רבי יצחק אבוהב בעצמו בספרד. תלמידיו שהגיעו לארץ הביאו אותו עמם. ספר זה מוציאים מהארון רק שלוש פעמים בשנה, לפי ראשי תיבות כש"ר: כיפורים, שבועות, ראש השנה. כל מי שהוציא אותו או קרא ממנו שלא במועד הנכון - לא זכה להשלים את שנתו. מספרים, כי ברעש האדמה החמור של שנת 1837 נהרס בית הכנסת כמעט כליל, למעט הכותל הדרומי, שבו נמצא ספר התורה.
נמשיך בדרך שלמה אלקבץ, שבהמשכה הופכת לדרך בית יוסף, אל בית הכנסת של רבי יוסף קארו 9. הנקרא "בית יוסף".
ר' יוסף קארו חיבר בצפת את חיבור "בית יוסף" - כל ההלכות שיש בתורה והשתלשלותם ההיסטורית. "שולחן ערוך" המוכר לרובנו, הוא אחד מארבעת הכרכים של "בית יוסף" והפך לעמוד תווך בעולם היהדות, כמקור המכנס את כל הדינים, ההלכות והמנהגים. נמשיך אל מעלות עולי הגרדום. כאן נמצאת קריית האמנים 0, ומומלץ לבקר בה. נחזור לרכב 2 המצפה לנו בגן המצודה.

צפת

ייחודי למקום

הערה: מסלול ההליכה טבעתי.
עמותת תיירות צח"ר, טלפון: 04-6801465,
1-800-32-32-23

על המקום

סיפורה של צפת מתחיל עם גירוש ספרד. בספרד התקיימה באותה התקופה הקהילה היהודית הגדולה והמשפיעה ביותר בעולם היהודי. במרס 1492 פרסמו מלכי ספרד, צו בו נדרשו היהודים לקבל על עצמם את הנצרות ולא - יגורשו מהממלכה. חלק התנצר, חלק בחר לחיות כאנוסים, להתנהג כנוצרים כלפי חוץ אך בחדרי חדרים להמשיך לקיים את מצוות היהדות. רבים נתפסו ע"י האינקוויזיציה והועלו על המוקד. אך רוב היהודים שחיו בספרד (כ-200 אלף) נטשו את ביתם ואת רכושם מאחור ועזבו את ספרד. כ-10,000 יהודים באו לארץ-ישראל ורובם התיישבו בצפת. שם מצאו העולים אפשריות נוחות כדי לפתח את תעשיית הצמר וזאת משום ריבוי מקורות המים סביב לצפת. גם קרבתו של המירון לעיר צפת שבו מצוי קברו של רבי שמעון בר יוחאי, שנחשב למחבר ספר הזהר, הוסיפה קדושה לצפת.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - צפת
הפקות/שאוליאן אילונה || 25/09/2010
סיור בין סמטאות צפת לוקח אותנו לחשבון נפש עם עצמנו. הפשטות, הריחות הטובים של בית (במיוחד ביום שישי) המיסטיקה, האומנות, העתיקות וקברי צדיקים.. במעלה המדרחוב לאכול את הפריקסה המקורי ולבקש במחלבת המאירי. אילונה הפקות
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865