Untitled Document


טיול - הר מירון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הר מירון איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - הר מירון רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - הר מירון אורך מסלול :   כ2 ק"מ
מה באתר טיול - הר מירון :
הר מירון - שביל הפסגה - משך המסלול: כשעתיים.
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר מירון
+תיאור האתר

טיול קרוב מאוד לעננים - בגובה של 1200 מטרים - בין עצי חורש ים?תיכוני ותצפיות נוף מהממות.

הר מירון - שביל הפסגה

על האיזור

אזור הר מירון הוא שמורת טבע מהגדולות בארץ. השמורה היא גוש הררי המתרומם מעל לסביבתו, ומגיע בפסגתו ל-1,208 מ' מעל פני הים. הודות לגובהו מקבל האזור שפע משקעים (לא פעם גם שלגים). השמורה עשירה בצומח ובבעלי חיים מגוונים.

הר מירון - שביל הפסגה

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 89 - כביש סאסא- נהריה. כ-1.5 ק"מ דרומית לקיבוץ סאסא נפנה בכביש דרום מזרחה 1, על פי השילוט לעבר הר מירון ונריה. נחלוף על הפנייה לבית-ספר שדה ונעלה בכביש עד חניון הרכב בפסגת ההר 2.

מסלול

המסלול הינו מסלול מעגלי, מסלול טיולי משפחות. מאזור החנייה נלך מזרחה ונעלה על שביל הפסגה, אשר מקיף את פסגת הר מירון. לאורך כל המסלול נעקוב אחר סימון שבילים אדום. את רוב הדרך נעשה בתוך חורש ים-תיכוני צפוף מאוד.
בשביל הר מירון - שביל הפסגה מוסדרות מרפסות בהם נוח לצפות מן הפנורמה הרחבה אל הרי הגליל העליון והלבנון, רמת הגולן והחרמון, מישור החוף וחלקים מהגליל התחתון. בחורף מכוסה הפסגה בשלג לעיתים קרובות ובאביב היא מתהדרת בפריחה של סחלבים ומיני פרחים אחרים.
במושב מירון נמצא קברו של הרשב"י - קברו של רבי שמעון בר יוחאי ואלעזר בנו נמצא במבנה גדול. שתי כיפות לבנות גדולות מתנוססות בראש המבנה, מעל קבריהם. האגדה מספרת כי רבי שמעון בר יוחאי ובנו התבודדו 13 שנה במערה בגלל רדיפות הרומאים ועסקו בעיקר בתורה. הם ניזונו מעץ חרוב וממימי מעיין שנבעו בסמוך.
נמשיך ללכת בחורש הצפוף, בשביל המקיף את ההר, ונגיע לתצפית השנייה -"מצפור לבנון" 4. בצפון-מזרח נראה את הגולן והחרמון, ולרגליהם את בקעת החולה. למרגלותינו נבחין שוב באגם האגירה הגדול של רמת דלתון. מצפון לאגם - מושב כרם בן זמרה, וממערב לו הכפר ג'יש, הבנוי על שרידי היישוב היהודי הקדום גוש חלב. בצפון - נשקפים היישובים לאורך גבול הצפון: יפתח, מנרה, משגב-עם ואחרים. מהמצפור אפשר לראות היטב את "הקו הירוק": מול שפע החורש בתחומי ישראל, חשוף שטח לבנון כמעט לחלוטין מעצים עקב כריתה ורעיית יתר ממושכות. בהמשך השביל נראה משמאלנו משטח סלע, שחצוב בו מלבן, ולידו בור עגול חצוב גם הוא - זוהי גת עתיקה: מקום שבו דרכו את הענבים ברגליים יחפות (למנוע את ריסוק חרצני הפרי) עד שהפכו לתירוש, ולאחר אחסון ממושך - ליין. בחורף מתמלא בור התירוש העגול במים וב... ראשני סלמנדרות. הסלמנדרה היא דו חיים נדיר. דו חי הוא בעל חיים המתחיל את חייו במים ולאחר גלגול הופך לחיות על פני הקרקע. הסלמנדרות הבוגרות חבויות במקומות לחים בין הסלעים והעצים, ויורדות אל בור המים לצורכי רבייה בלבד. גופן השחור מנוקד בכתמים בצבע כתום וצהוב. צבעי אזהרה אלה מאותתים לבעלי החיים על הסכנה הנשקפת להם מן הסלמנדרות, המצוידות בבלוטות ארס משני צדי ראשן.
נמשיך בשביל המקיף ונגיע להצטלבות שבילים 5. מימין נבחין בשביל שסימונו שחור, היורד מערבה לחירבת חוממה, אך אנו נמשיך ללכת לאורך סימון השבילים האדום. בהמשכו נגיע לתצפית נוספת -"מצפור ההר" 6. מכאן נצפה על שמורת הר מירון כולה: בדרום-מערב - הכפר הדרוזי בית ג'אן, הנמצא בתחום השמורה, ובית היערן שמשקיף על השמורה ממעל. קרוב יותר אלינו נבחין באזור קירח מצמחייה - זוהי חירבת ב"ק, על שם רבי ישראל ב"ק מצפת. ישראל ב"ק התיישב לראשונה בצפת והקים שם בית דפוס. לאחר הרעש, שפקד את האזור ב-1837 וגרם להרס רב בעיר, ביקש וקיבל ממוחמד-עלי המצרי, ששלט אז בארץ, את אדמות הכפר הדרוזי הנטוש, אל-ג'רמק. הוא ובני ביתו עברו לשם עם עשר משפחות נוספות. כעבור שנתיים נכשל ניסיון התיישבות יהודי זה והיישוב נעזב. נמשיך עם השביל עד שנגיע לכביש ולחנייה בה רכבנו מחכה לנו 2.

הר מירון - שביל הפסגה - טיולי משפחות

ייחודי למקום

בראשית הסתיו נוכל לראות בשביל את פריחת החלמוניות (פרח צהוב גדול, הגדל קרוב לפני הקרקע), ובחודשי החורף - את פריחת הרקפת היוונית. מבין אלה יצוצו ציפורים כגון שחרור ועלווית - ציפור ירוקה המוסווית היטב בתוך עלוות העלים, ומכאן שמה. אם נהיה מרוכזים נוכל להבחין בעקבות או בשרידים של בע"ח החיים בשמורה. כגון קוצי דורבן, בלוטי עץ אלון שמכרסמים שונים נגסו בהם, ואדמה שנחפרה על ידי חזירי הבר. נקודת התצפית הראשונה שנגיע אליה היא "מצפור צפת" 3. מראשו של הר מירון ניתן לראות את הגליל המזרחי כולו, רמת הגולן וכמובן... החרמון. האגם המנצנץ הוא אגם דלתון. מולנו יתגלו הר כנען, צפת, נחל עמוד והכנרת, ולמרגלותיו מושב מירון. הר מירון (ג'בל ג'רמק) הוא שיאו הטופוגרפי של הרי הגליל ולמעשה של ארץ ישראל המערבית כולה. מבחינה גיאולוגית, המירון הוא הורסט (בליטה גיאולוגית) שהתרומם מעל הרי הסביבה. הפסגה מכוסה בחורש צפוף ונהדר של אלון מצוי ואלה ארץ-ישראלית, אלון תולע, חרוב, כליל החורש, אגס סורי שזיף הדוב , לבנה רפואי, עוזרר אדום, קטלב ועצים נוספים. אליהם נלווים, טחבים, שרכים ועוד.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר מירון
הילדה הכי יפה בגן || 28/02/2013
זה הטיול הכיף ביותר שהיה לי!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865