Untitled Document


טיול - ראש פינה

טיול מפה מה ב טיול
טיול - ראש פינה איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - ראש פינה רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   מסלול מעגלי,מסלול עירוני
משך המסלול:   כשלוש שעות
מה באתר טיול - ראש פינה :
משך המסלול: כשלוש שעות.
עונה מומלצת: כל השנה.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ראש פינה
+תיאור האתר

טיול בראש פינה הקסומה עליה נאמר "התבוננו אל כל אלה ואל הכפר עם אדמתו הפורייה ומימיו המתוקים ואווירו המצוין, ליבבני המקום". (מדברי דוד שו"ב, ממקימי ראש פינה)

על האיזור

מניין ימיה של המושבה ראש פינה מתחיל בשנת תרל"ח, עת החליטה קבוצת יהודים צעירים לעזוב את צפת ולייסד בסמוך לה יישוב חקלאי. ב–1878 נקנים כשליש מאדמות הכפר הערבי ג'עוני וכן זכויות המים ומתיישבות במקום 17 משפחות הקוראות למקום גיא-אוני. (ג'עוני משמעו רעב, לעומתו גיא אוני הוא מקום הכח וההצלחה). זוהי ההתיישבות הראשונה של העלייה הראשונה, וקמה עוד לפני אם המושבות - פתח תקווה . במשך שנה מגיעים לגיא אוני רק הגברים על מנת לעבד את האדמות ורק לאחר מכן באות המשפחות להתיישבות קבע במקום.
כבר מלכתחילה נקלעו המתיישבים למצוקה כספית שכן רוב הכסף הוצא על קניית האדמה ולא היו להם אמצעים נוספים לבניית משקם, לעיבוד אדמתם וקיומם. לרוע המזל הייתה זו שנת בצורת כמו אלו שקדמו לה ויבולם הושחט. בנוסף נפגעו בהמות העבודה במחלת הדבר. החורף הקשה והרעב, שיעור התמותה הרב של הילדים, תנאי המגורים בבקתות החימר הקטנות והצפופות הוסיפו על סבלם והמשפחות החלו אט אט לעזוב. משנכשל ניסיונם של אחרוני המתיישבים לגייס כספים עזבו רובם, ככל הנראה לצפת. אל קומץ הבחורים שנשארו, הצטרפה קבוצת "חובבי ציון" מרומניה. 25 משפחות חדורות מוטיבציה לבנות מושבה פורחת בארץ ישראל. לימים, בהשראת הפסוק "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה " (תהילים), הפכה 'גיא-אוני' לראש פינה. בעזרת הברון רוטשילד, שפרש חסותו על המושבה, היא הפכה להיות המושבה הגדולה בגליל. כיום יש בראש פינה תערובת מיוחדת של ישן וחדש ומיזוג של שימור ופיתוח. סיורנו בשבילים שסללו המייסדים -מרתק מעין כמוהו.

גישה למסלול

ניסע צפונה בכביש מס' 90, נחלוף על פני קיבוץ עמיעמד ומחלף אליפלט ובצומת ראש פינה נפנה מערבה, בעקבות השילוט, אל אתר השחזור. החנייה 1 ברחוב החלמוניות (בסמוך לבית העלמין).

מסלול

מהחנייה נטפס קצת במעלה רחוב החלמוניות עד שנראה מימינינו נפנה גרם מדרגות בו נעלה עד רחוב הראשונים. בעבר נקרא 'הרחוב העליון' על שם מיקומו הטופוגרפי. משני עבריו נבנו ב-1882 דירות מגורים של איכרי ראש פינה. במרוצת השנים ננטש הרחוב, ותושביו הוותיקים עברו להתגורר בבתים המרווחים שבנה להם הברון ברחוב הטברייני (היום רחוב דוד שו"ב) וברחוב הכרמים (היום רחוב החלוצים). את סיורנו ברחוב הראשונים נתחיל בבית הכנסת 2.
זהו המבנה הציבורי הראשון שהקים הברון במושבה. מיקומו בראש הרחוב אופייני לכל מושבות העלייה הראשונה (1904-1882). תחילה בנו המייסדים מכספם מבנה צנוע, וכשפרש הברון את חסותו על ראש-פינה, הוא הורחב. השיפוצים, שנערכו בבית הכנסת, משמרים את אופיו המיוחד, את תקרתו העגולה, את הבימה וארון הקודש, כפי שהיו ב-1886. ממול לבית הכנסת נרד למלון אלתר שוורץ 3. המלון נבנה בראשית שנות ה-90 של המאה ה-19 על ידי רבי אלתר שוורץ, ממייסדי גיא-אוני וראש פינה. שוורץ עבד תחילה אצל פקידי הברון ולאחר שצבר די כסף וקיבל הלוואה נאה מפקידי הברון, הקים את בית המלון של המושבה. בין האישים שהתגוררו במלון היו הרב קוק וטרומפלדור. נכדו של ר' אלתר נודע מאוחר יותר כמפקד חטיבת "יפתח" ששיחררה את הגליל במלחמת העצמאות, הלא הוא יגאל אלון. נרד דרומה ברחוב הראשונים ומייד נראה לפנינו את בית הפקידות 4. באמצע שנות ה-80 של המאה ה-19 בנו נציגי הברון רוטשילד את המבנה הגדול כדי לשכן את בו את מנגנון הפקידים, היועצים ומדריכי החקלאות. הבית שימש כמרכז המינהלי והכלכלי של ראש פינה. בתחילת המאה ה-20 חדל הברון רוטשילד מתמיכתו הישירה במושבות, ויחד עם הברון הירש הקים את פיק"א - החברה להתיישבות יהודית בפלשתינה. בבית הפקידות מוצג חיזיון אור-קולי מרהיב.
הבית הסמוך לבית הפקידות הוא בית מר 5. הבית-משמש עדות למפעל חיים של רופא, שתרם תרומה חשובה להדברת הקדחת. ב-1929 נשלח לכאן ד"ר גדעון מר על ידי ועדת הצירים והממשלה הבריטית, כמפקח ראשי למכון לחקר המלריה. חברת פיק"א מסרה לו את הבניין, וזה שימש למגורי משפחתו, ובעיקר כמעבדת מחקר והדברת מחלת הקדחת שהפילה חללים רבים. במאורעות תרפ"ט שימש ד"ר גדעון מר כמפקד ה"הגנה" במקום. כאשר התמנה כאחראי לפעולות להדברת המלריה במזרח התיכון, העניקו לו הבריטים דרגת קולונל. עם הקמת המדינה שימש קצין רפואה, ולאחר מכן כמנכ"ל הראשון של משרד הבריאות. מאחורי בית מר נמצא גן הברון 6. את הקמת הגן יזם יהושע אוסובייצקי, מהבולטים שבין פקידי הברון. המתכנן והמבצע היה ג'יל דה-הא, אשר הקים ב-1886 את הגן - בהשראת גני ורסאי - על המדרון בין בית הפקידות לבית הספר. מספרים שעם הגיעו אל המושבה, נעמד הברון מתחת לבניין הפקידות כשהגנן לצידו וציווה: "גן תיטע לי. גן הברון. וצורת מנורה תהיה לו, שמונת קנים. והעולה במרכז בקנה השמש יעלה וממנו יצאו שבילים, ארבעה לכל צד, שמונה קני החנוכייה". הגן שימש את פקידי הברון ובני משפחותיהם. מגן הברון נרד שמאלה (מערבה) אל מערת שלמה בן יוסף 7. הנמצאת סמוך לצדו האחורי של בית הפקידות. המערה, מתחת לבית הפקידות הנטוש, שימשה מסתור לשלושה מבחורי פלוגת בית"ר, אשר יצאו באפריל 1938 לפעולת נקם מול התקפת הטרור הערבי נגד היישוב היהודי. הצבא הבריטי ערך אחריהם מצוד, והם נלכדו במערה כשברשותם נשק. גדר דין מוות נגזר על שלושתם, אך הסנגוריה הצליחה למנוע את הוצאתם להורג של שניים מהם. השלישי, שלמה בן יוסף, הוצא להורג בתלייה בכלא עכו. חיזיון אור-קולי במערה מספר על התקופה ועל האירוע. נשוב לבית הכנסת, נרד במדרגות לעבר מגרש החנייה שבו פתחנו את הסיור. נחצה את הכביש ונגיע לבית הקברות 8. בשביל המדרגות, המוליך מבית הכנסת לבית הקברות, נהגו המייסדים לשאת את מתיהם לאחר שעברו טהרה. בחלקו העליון של בית הקברות, בינות לברושים, נטמנו ראשוני המתיישבים, וגם היום הוא משמש כבית העלמין של המושבה. כאן גם נחתום את סיורנו.

ייחודי למקום

מידע על אתרי התיירות בראש פינה בטל' - 04-6801465, 1-800-32-32-23
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - ראש פינה
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865