Untitled Document


טיול - נחל גוש חלב

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל גוש חלב איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל גוש חלב רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,שביל ישראל
משך המסלול:   כארבע שעות
טיול - נחל גוש חלב אורך מסלול :   כ 3 ק"מ
מה באתר טיול - נחל גוש חלב :
עין עלווה ונחל גוש חלב
משך המסלול: כארבע שעות.
אורך המסלול: כ-3 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
מומלץ להצטייד במצפות מסלול שבילים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל גוש חלב
+תיאור האתר

טיול אל מעיינות שופעים ובוסתני פרי עוטרים כפר ציורי ששורשיו עתיקים, שעל אחד מתושביו נאמר: "טובל בשמן רגלו", עדות לעושרו הרב.

על האיזור

גבעות חלב, הנישאות עד 744 מ' מעל פני הים, בנויות סלע קרטון רך, ועליהן יושב הכפר ג'יש. מדרום מערב מוקפות הגבעות בפסגות מרום הגליל, המכוסות חורש ירוק צפוף ומתנשאות לרום של למעלה מ-1,000 מ'. מצפון מזרח מתרוממת רמת דלתון שאדמותיה בזלת שחורה. גבעות חלב, כשמן כן הן, בולטות בצבען הלבן על רקע הנופים הצבועים ירוק ושחור. השם ג'יש משמר את שמו של כפר יהודי מימי בית שני - גוש חלב. היישוב נודע בעיקר כשתושביו, ובראשם יוחנן, מרדו ברומאים, והיו לכפר האחרון בגליל שנכבש (בשנת 68 לספירה). היום רוב תושבי הכפר נוצרים, ומיעוטם מוסלמים. שרידי בתי כנסת וקברים עתיקים - ובהם של שמעיה ואבטליון, רבי מאיר בעל הנס ויוחאי (אבי הרשב"י) - מתשלבים בנופיו של הכפר הערבי. במסלולנו נטייל בנחל גוש חלב הסובב את הכפר.

גישה למסלול

ניסע בכביש מס' 85, כביש עכו-צומת עמיעד. ובצומת חנניה נפנה צפונה לכביש מס' 866 עד צומת מירון. נפנה מזרחה (ימינה) לכביש מס' 89, ובצומת עין זיתים נשים פעמינו צפונה (שמאלה) בכביש מס' 886 עד מושב כרם בן-זמרה הסיור אינו מעגלי, ולכן נשאיר רכב שני ביישוב גוש חלב. לשם כך נשוב על עקבותינו עד צומת מירון, ובו נפנה צפונה (ימינה) עד הכפר ג'יש.

מסלול

נחנה את רכבנו בכניסה למושב כרם בן זמרה 1 ובפנייה הראשונה, הצמודה לשער היישוב, נפנה שמאלה. שמו של המושב ניתן לו על שם- רבי דוד בן שלמה אבן זמרא, חכם הידוע בכינויו הרדב"ז (1479-1573 ) ובנו, הקבורים על אחת הגבעות הסמוכות למושב.

נרד בשביל נוח העובר בין מטעי הפרי של היישוב עד הגיענו למעיין עלווה 2. שימו לב שהשביל אינו מסומן אבל הוא מוביל אתכם בתוך אפיק הנחל. נסור אל המעיין, העטור בצמחייה עבותה, נחסה בצילם של בוסתני פרי (אגוז, תאנה, זית, שסק, וגפנים) ונצטנן במי המעיין הצלולים האגומים בבריכת אבן. בעבר, בימי ראשית הקמת הכפר, שאבו התושבים את מימיו לצרכים יומיומיים. היום משתמשים במים להשקיית השדות והמטעים. לאחר התרעננות קצרה נמשיך בשביל במורד הדרך, עד שנגיע לערוצו של נחל גוש חלב 3. נפנה בערוץ דרומה (שמאלה), וכאן נפגוש בסימון שבילים ירוק ונלך בעקבותיו. השביל רחב ונוח והוא צמוד לערוצו של הנחל. מי מעיינות, הנובעים בגדות הנחל, חורצים בסלע הקרטון הרך ערוץ רדוד ורחב ומוליכים מים בנחל כמעט בכל ימות השנה. בעבר נעזרו במי הנחל להפעלת שרשרת טחנות קמח ואמות מים, ששרידיהן ניכרים גם היום. בשרידיי טחנות הקמח הכוללים את ארובות נפילת המים בראשן, נבחין לכל אורכו של נחל גוש חלב וגם בחלקו הצפוני המתפתל עד לנחל דישון. השביל ממשיך ועובר בין חלקות שדה מעובדות ובתוך בוסתנים שופעי פרי - תאנים, עצי אגוז וגפנים משתרגות. לצד הנחל חלקות רבות, מסוקלות למשעי, הנטועות בכרמי זיתים. על אלה נאמר: "אוכלין על התמרים עד שיכלו מיריחו, ועל הזיתים - עד שיכלו ממירון ומגוש חלב" (שביעית ל"ח). במהרה נגיע לשביל המתפצל מהדרך הראשית מזרחה (שמאלה). 4 לעבר בית הכנסת של גוש-חלב 5, שנבנה במאה השנייה וחרב ברעש אדמה, כנראה במאה השמינית. שרידי המבנה מוקפים בעצי זית לרוב, חזיתו פונה כמקובל לעבר ירושלים, והכניסה אליו מדרום. ממש בפתח מוטל על הקרקע משקוף מפואר. שני טורי עמודים, שנשאו כנראה את הקומה מעל בה הייתה עזרת נשים, מחלקים את האולם הגדול לשלושה חלקים. ליד הפתח, מדרום ואל מול ירושלים, מצויים שרידי במה שעליו ארון הברית. מקום של קבע לא היה לו, ובכל יום, בעת התפילות הוא הוסע לחזית אולם התפילה. כאן נמצאה גם כתובת המשבחת את מי שתרם מכספו לבניית בית הכנסת. נמשיך בשביל המסומן ירוק עד פאתי הכפר 6. זה בנוי כאמור על שרידיו של יישוב יהודי מימי בית שני. נסייר בסמטאות הציוריות בין בתי הכפר וניהנה מיופיין. סמוך לכניסה אל הכפר מצוי מבנה קטן ובו ארון קבורה (סרקופג) כפול המיוחס לשמעיה ואבטליון, מחכמי הסנהדרין הגדולה בירושלים, שכיהנו כנשיא הסנהדרין וכאב בית הדין. נעלה בכביש הראשי, ובצומת דרכים נפנה שמאלה לכיוון המוזוליאום, הנמצא במדרון המערבי של הכפר כחלק מבית הקברות שלו. באחת המערות שבמקום נמצאו עשרות כוכי קבורה שקירותיהם מעוטרים. בחלק העליון התגלה סרקופג גדול ובו 15 שלדים (המקום סגור לקהל). נעפיל אל ראש הגבעה לעבר הכנסייה היוונית-אורתודוכסית, מר בוטרוס (פטרוס). נבקר בה ונצפה מגגה על האזור כולו. הכנסייה בנויה על שרידי אחד מבתי הכנסת הנוספים מימי בית שני וחלק מן השרידים העתיקים נראים סמוך לה. מדרום נמצאת הכנסיה המרונית, מהגדולות ביותר בארץ, המשרתת את רוב תושבי הכפר ג'יש, מעקורי הכפר המרוני הסמוך, בירעם. היישוב היהודי בכפר התקיים עד המאה האחת-עשרה, ומאז הלך והידלדל. אחרי מלחמת העצמאות התמעטו גם תושביו המוסלמים, ואת מקומם תפסו, כאמור, נוצרים מהכפר בירעם. נחתום את סיורנו באחת מהמסעדות הביתיות המצויות בכפר גוש-חלב. נוכל להתענג על המאכלים המסורתיים, הנהנים מהשילוב המוצלח של מיטב המטבח הערבי עם ניחוחות המטבח המרוני-לבנוני.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל גוש חלב
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865