Untitled Document


טיול - נחל שניר - חצבאני

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל שניר - חצבאני איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - נחל שניר - חצבאני רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים,מסלול מעגלי
משך המסלול:   כשעה וחצי
טיול - נחל שניר - חצבאני אורך מסלול :   כ1.5 ק"מ
מה באתר טיול - נחל שניר - חצבאני :
משך המסלול: כשעה וחצי.
אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
עונה מומלצת: חודשי הקיץ (מאי-אוקטובר).
ציוד מיוחד: נעליים להליכה במים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל שניר - חצבאני
+תיאור האתר

גן עדן עלי אדמות בארץ נחלי מים.
מסלול טיול קצר וקל לאורכו של נהר חצבאני השוצף.

על האיזור

בביטוי "ארץ נחלי מים" מקובל לכנות את מקורות הירדן - שלושה נחלים גדולים: דן, שניר (חצבאני) וחרמון- הוא נחל הבניאס. יש המפרשים את השם "ירדן" בהיותו נהר היורד מן הדן. לפנינו שתי אפשרויות: 1. לעשות מסלול מעגלי המתחיל בנקודה 2, הולך בתוך הנחל, וחוזר אליה בשביל בתוך השמורה-אך מחוץ לנחל. (חלק מן המסלול מתאים לנכים). 2. להשאיר רכב בחניון אלונית 5 או בחניון מעיין 6 בו מסתיים המסלול ולהתחיל בנקודה 2.

גישה למסלול

ניסע בכביש מספר 90 צפונה, נחלוף על פני קריית שמונה ובצומת "המצודות" (צומת גיבור)- נפנה מזרחה לכיוון החרמון אל כביש מס' 99. מול קיבוץ הגושרים, נגיע למחלף בו נפנה צפונה (שמאלה) 1, לפי השלט המכוון למסעדה "דג על הדן" ו"לנחל שניר", וניסע בדרך עפר. נחלוף על פני הפנייה למסעדה, ובפנייה הבאה נפנה שמאלה 2. נחנה כאן את הרכב וניגש לשער השמורה.

מסלול

במסלול נחל שניר חצבאני נצטייד בנעלי הליכה במים וניכנס לתוך ערוץ הנחל. נתחיל את המסלול בגשר הצינורות הנטוי מעל הנחל 3. שני הצינורות הוליכו בעבר את מי הדן ליישובים הסמוכים. לאורך הנחל כולו נלך בגדתו המזרחית, עם הזרם.
החצבאני הוא אחד משלושת מקורותיו העיקריים של נהר הירדן והארוך שבהם. הוא מתחיל את מסעו אי שם בדרום לבנון כ-35 ק"מ צפונית לעיירה חצביה, שהוא כפר דרוזי ומכאן בא השם חצבאני. אורכו של הנחל 65 ק"מ והוא מנקז את מורדותיו הצפון מערביים של החרמון בשטח של 640 קמ"ר. הנחל מוליך בממוצע 135 מ"ק בשנה ובשנים גשומות במיוחד יכול הנחל להוליך 300 מ"ק. שהם שליש ממה שמוביל הירדן לכינרת. מעיינותיו העיקריים הם עינות חצביה במעלה הנחל, ועינות הוואזני למרגלות הכפר ע'גאר הנושק לגבול ישראל. הנחל וגדותיו הם שמורת טבע סגורה, ורק השביל הותר בינתיים למעבר. לכן אסור לסטות מן השביל, ובמיוחד אסור ללכת בתוך מי נחל שניר חצבאני - הן מטעמי בטיחות והן מטעמי שמירת טבע. בשיטפונות החורף הופך נחל שניר חצבני למשך ימים ספורים לגדול במקורות הירדן. נוכל לתפוס בדמיוננו את עוצמת הזרימה שלו, אם נתאר לעצמנו את המים מגיעים עד גובה גשר הצינורות הנטוי על הנחל, ולעתים אף מכסים אותו. צבע המים אז הוא חום-אפור כשוקולד סמיך, רוחב האפיק גדול כמובן בהרבה, והמראה מרשים ביותר! החצבני מספק בממוצע שנתי כרבע ממי הירדן (רבע נוסף מספק הבניאס, וחצי ממי הירדן מקורם בדן).

בראשית שנות ה-60, לפני מלחמת ששת הימים, ניסו הסורים להטות את מקורות הירדן ואת מי החצבאני, וכך למנוע את זרימתם לשטחה של ישראל. צה"ל הפריע למהלך העבודה ולחפירתן של תעלות ההטיה, והתוכנית לא יצאה אל הפועל. לאחר מלחמת ששת הימים, כשהאזור כולו עבר לשליטת ישראל, עברו לידינו גם עינות אל-ווזאני וכן נחל חרמון (הבניאס). בראשיתו חוצה השביל תעלה, אחת מסדרה של תעלות ופלגים המתפצלים מנהר דן ונשפכים לשניר. שתי זרועות הנחלים - זו של דן וזו של שניר - הזורמות במקביל, יוצרות "אי" קסום, רוגע, קריר ומוצל, ומים צלולים מפכים בו בשקט. במקום בו נשפך הפלג של הדן אל החצבאני, כדאי לטבול רגל אחת בחצבאני ורגל שניה בפלג הדן ולחוש את הבדלי הטמפרטורה בין שני הנחלים. מי יותר קר? ללא ספק-הדן! לא הרחק מכאן, כ-200 מ' מדרום לפלג הראשון, נגיע לפלג נוסף של הדן. פלג זה מתפצל ויוצר מעין דלתה בעלת זרועות רבות, הצונחות במפלונים קטנים אל השניר. במקום זה הוקמה (איך לא?) מסעדת "דג על הדן". נמשיך ללכת בשביל הצמוד לשפת המים, בצל עצי דולב וערבה, ונגיע אל "האשד" - אחד המקומות היפים ביותר בחצבאני. גובהו כ-1.5 מ', ומימיו מתנפצים על סלעי הבזלת השחורים בשצף-קצף. מתחת לאשד מונחים סלעי נטף-נחלים לבנים (טרוורטין), עטורים בצמחי שערות שולמית ירוקים. ההליכה בנהר גורמת לנו להרגיש בעולם אחר. הודות לשפע המים מכוסות גדותיו בצמחייה ענפה. נוכל לפגוש כאן דולב מזרחי, עץ גדול שעליו שסועים כעין כף יד. פעמים רבות נעבור על גבי שורשיו החשופים, המסתעפים ויוצרים צורות מגוונות. לצדו נראה עצי תאנה, ערבה מחודדת, שערות שולמית ועוד. על גדות הנהר נפגוש בשיח הפטל הקדוש, שבולט בקיץ בפירותיו האדומים, הערבים לחך. שימו לב: יש להיזהר מהקוצים הקטנים שעל גבי הגבעולים.
בתוך המים נבחין בדגי חפף שהם זריזים, שחיינים מעולים," המתפרנסים" מגרוד אצות מסלעי הנחל. אולי אף נבחין בדגי בינית (ממשפחת הקרפיונים). מעל המים נוכל לראות שלדגים, פרפרים, שפיריות, ועוד. השביל המסומן ייקח אותנו לקראת סיום המסלול לרחבה גדולה שם אפשר להשתכשך במים וזוהי גם הפרידה מהמים. משם נלך 30 מטר מזרחה (שמאלה מהמקום בו הלכנו) עד שנגיע אל שער חד כיווני כשלאחריו 2 אפשרויות:
1. לפנות ימינה לכיוון תחנת הדלק, כשלאחר מאות מטרים בודדות מגיעים עד צמוד לכביש (ולא חוצים עליו) וחוצים אותו מתחת לגשר של החצבאני אל האוטובוס.
2. אחרי השער החד כיווני יש אפשרות לפנות שמאלה וללכת את כל הדרך בה הלכנו עד הכניסה, והפעם מחוץ לתוואי הנחל - בזהירות יש קטעים שהולכים צמוד לכביש.

נחל שניר חצבאני - טיולי משפחות

ייחודי למקום

נחל שניר (חצבאני) - הכניסה בתשלום (טל' 1-800-54-6666)
שעות פתיחה: קיץ 17:00-8:00; חורף 16:00-8:00
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל שניר - חצבאני
הפקות אילונה || 28/09/2010
מסלול מקסים ומרענן, למשפחות, לזוגות... ולקבוצות...
 
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865