Untitled Document


טיול - נחל עיון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - נחל עיון איזור :  גליל העליון
עונות מומלצות :  אביב,חורף
טיול - נחל עיון רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,טיולי מים
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - נחל עיון אורך מסלול :   כ3 ק"מ
מה באתר טיול - נחל עיון :
הכניסה בתשלום
משך המסלול: כשעתיים.
אורך המסלול: כ-3 ק"מ.
עונה מומלצת: בחורף ובתחילת האביב.


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל עיון
+תיאור האתר

טיול בנחל עיון הינו פנטזיה עונתית של מים מתמזגת עם יציבות של סלע ואדם.

על האיזור

נחל עיון נמצא בגבולה הצפוני של ישראל-ממש "בציפורן" - של אצבע הגליל. מעיינותיו העליונים נובעים בבקעת עיון (מרג' עיון) אזור חקלאי פורה בדרום לבנון ומכאן גם שמו. נחל עיון זורם כשבעה ק"מ עד שהוא נכנס לשטח ישראל סמוך למטולה .הגדולים הנביעותיו הם עין אל דרדרה ועין אל קוצייר. נחל עיון תורם 2% מכמות המים של נהר הירדן. בשטח ישראל הוא זורם בשמורת עיון בערוץ עמוק המכיל ארבעה מפלי מים: מפל עיון,מפל הטחנה, מפל האשד, ומפל התנור. שמו של זה האחרון אינו נגזר מהמילה העברית "תנור", כי אם מהמילה הערבית "תנורה", מין חצאית שנוהגות ללבוש נשים ערביות ובדואיות. בספרות התלמודית נודע הנחל בשם "נקובתא דעיון" (הניקבהשל העיון). בפי תושבי העמק הערבים הנחל נקרא ואדי דרדרה שפירושו ה"נחל המתופף",שם המתאר את תכונת מימיו הגועשים בחורף. בנחל ובכל האזור הסמוך לו יורדים כ-900 מילימטרים של גשם בשנה, אך לקראת סוף מאי מתמעטים המים, משום שחקלאי בקעת עיון משתמשים במי המעיינות להשקיית שדותיהם.

גישה למסלול

ניסע בכביש קריית שמונה-מטולה (מס' 90), עד שנגיע לחניון הדרומי של נחל עיון 9 (הק"מ ה-476.5). במקום זה יסתיים מסלולנו, ולפיכך נשאיר כאן כלי רכב אחד. ברכב השני שברשותנו ניסע לחלקה הצפוני של מטולה בכביש 90 ונפנה ימינה ברחוב הראשונים, סמוך למצודת המשטרה נפנה ימינה (מזרחה), אל עבר מגרש החנייה 1. כאן נתחיל במסלול ההליכה.

מסלול

סמוך לתחילת המסלול נחל עיון משתרעת חורשת אקליפטוסים יפה. כדאי לעמוד בקצה הצפוני ולהציץ אל עבר בקעת עיון, אל העיירה מרג' עיון ואל הרי הלבנון, שבימי החורף הם עטויים שלג לבן - ומכאן הכינוי "לבנון". השבילים בשמורה מסומנים היטב, ואנו נפנה עם השביל מזרחה. מצפון לנו ניצב גשר הרוס 2 על הנחל. גשר זה פוצץ פעמיים: לראשונה, ב"ליל הגשרים", ב-1946, ובפעם השנייה - לאחר ששופץ על ידי הבריטים, פוצץ שוב ערב ערב מלחמת העצמאות בידי חבלני חטיבת הפלמ"ח "יפתח". נחל עיון מונה ארבעה מפלים. הצפוני בהם הוא מפל עיון 3. גובהו כ-9 מטרים, ובראשו סכר בנוי, שהבריטים הקימו כדי לספק מים לסוסיהם, ששכנו באורוות מצודת המשטרה הסמוכה. נרד עם השביל המסומן במורד ערוץ הנחל, נמשיך בו גם כשהוא חוצה את המים מצד לצד ובדרך נעבור בסבך שיחי פטל קוצניים והרדוף הנחלים. נוכל לבחור אם לעלות לתצפית 4. על מפל הטחנה, או להמשיך במורד הנחל. בימים שבהם שפיעות המים רבה, כדאי במיוחד לעלות לתצפית: הנוף ועוצמת נפילת המים מגובה 21 מטרים לא יותירו אותנו אדישים. לאחר התצפית נחזור אל השביל ונרד ברגל אל מפל הטחנה 5. המפל מנצל קו שבר גיאולוגי, שיצר את הפרש הגבהים הזה, וגולש עליו. סמוך למפל עומדת טחנת הקמח, ששימשה את תושבי מטולה עד 1920. בשלהי החורף פורחים כאן מישויה פעמונית, שגביעי פרחיה הלבנים מרהיבים, ולוע הארי הבולט בצבעו הסגול. בהמשך נראה גם שערות שולמית, שיחי אחירותם, חלבלובים ועצי אלה אטלנטית. השביל יוביל אותנו לתצפית אל עבר מפלי האשד 6. הנחבאים בקטע הקניוני והצר של הנחל, ולידם שרועים שיחי שרביטן רבים. נעקוף את הקניון בצד בית הקברות של מטולה, על "גבעת החצבים". הסקרנים שבינינו, יוכלו לשוטט בין הקברים ולגלות בשמות החקוקים פיסת היסטוריה נכבדה, מימי ראשית ההתיישבות. כך נגיע אל מצפור התנור 7. מתחתינו, מגובה של 30 מטרים, צונח מפל ה'תנור', הרביעי, המרשים והמוכר מבין מפלי הנחל. לאחר גשמים עזים, או עם הפשרת השלגים, עוצמתו נפלאה וארעיותו מפתיעה. שמו של זה האחרון אינו נגזר מהמילה העברית "תנור", כי אם מהמילה הערבית "תנורה", מין חצאית שנוהגות ללבוש נשים ערביות ובדואיות מכאן נרד בזהירות עם השביל אל תחתית המפל 8. בקיץ - גם בעונה זו אפשר לבקר בנחל - החוויה שונה: מי הגשמים אינם ממלאים את הנחל, ומתגלים מעיינות עדינים ששפיעתם מועטה. במרץ 2005 היטו פעילי החיזבאללה את מקורותיו של נחל עיון. הדבר הביא לכך שספיקת המים בקיץ - התמעטה עוד יותר בנחל עיון. במורד הנחל בשטח ישראל, בחלק ניכר של השנה הנחל יהיה כמעט יבש לחלוטין. לטענת אנשי החיזבאללה, כמות האזרחים בדרום לבנון צמחה באחוזים רבים לאחר נסיגת צה"ל מדרום לבנון והמים נועדו לשמש לחקלאות ולצריכה אישית. לאורך הנחל וגם כאן, למרגלות מפל התנור, נמצא בריכה צלולה שדגים משתכשכים בה. נצא מהמפל עם השביל אל מגרש החנייה 9. שבו השארנו את הרכב.

נחל עיון - טיולי משפחות

ייחודי למקום

הערה: אפשר להסתפק בהליכה קצרצרה ממגרש החנייה התחתון, 9 עד המפל, 8 ובחזרה.

על המקום

לפרטים - 04-6951519
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - נחל עיון
תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865