Untitled Document


טיול - גמלא

טיול מפה מה ב טיול
טיול - גמלא איזור :  רמת הגולן
עונות מומלצות :  סתיו,אביב,חורף
טיול - גמלא רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות
משך המסלול:   שעה עד יום שלם
טיול - גמלא אורך מסלול :   כ-2 ק"מ
מה באתר טיול - גמלא :
משך המסלול: שעה עד יום שלם.
אורך המסלול: כ-2 ק"מ.
עונה מומלצת: כל השנה.
שעות פתיחה (טל' 04-6822282): כל יום 16:00-08:00.
בקיץ עד 17:00, ממולץ להתקשר מראש.
הכניסה לשמורה אפשרית עד שעה לפני סגירה.
הערה: הכניסה לשמורה בתשלום.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - גמלא
+תיאור האתר

טיול אל גמלא כתלויה על פי תהום, נישאת העיר הקדומה גמלא על צוק.
מתחתיה מפלים גועשים, החורצים קניונים מלאי הוד,
וממעל חגים הנשרים - מלכי האזור.

על האיזור

שמורת נחל גמלא ונחל דליות היא חלק משמורת הטבע הגדולה בגולן - שמורת יער יהודייה. "כי ממעלה להר גבוה מתנשא שם צוק זקוף... והוא דומה בתבניתו לגמל" (מלחמות היהודים ד', א', א'). כך מתאר את העיר יוסף בן-מתתיהו, שכמפקד הגליל הרים את נס המרד ברומאים, אך בשיאם של הקרבות ערק לשורות האוייב (תיאוריו המפורטים והמרתקים שופכים אור על תקופת בית שני). העיר גמלא הדפה את צבאה העצום של האימפריה הרומית פעמים מספר, נהרסה עד היסוד במערכה אכזרית ולא יושבה עוד לעולם. אך לא רק מלחמות וקרבות הם שמקנים לשמורה את ייחודה. בבואנו למקום נמצא בו קברים בני אלפי שנים, ונחזה בדאיית הנשרים, במפלים שוצפים ובתצפיות מרהיבות.

גישה למסלול

ניסע בכביש "עוקף כנרת", צמח - עין גב (מס' 92) ונפנה בצומת מעלה גמלא מזרחה, לכביש מס' 869 המטפס לרמת הגולן. בצומת דליות נפנה שמאלה (צפונה) ב"דרך המפלים" (כביש 808), ושוב שמאלה, בעקבות השילוט המכוון לשמורת גמלא.

מסלול

נחנה את רכבנו ברחבת החנייה 1 ונצא למסלול טבעתי מסודר ומשולט. בצומת השבילים שבמערב החנייה 2 נפנה שמאלה, אל אתר ההנצחה 3 שהוקם לזכרם של ראשוני המתיישבים בגולן שנפלו במערכות ישראל. התצפית מכאן עוצרת נשימה. מצפון - החרמון המבהיק בלובנו בחורף, תלי הגעש של צפון הרמה - אביטל, בנטל פרס וגבעת בזק. ממערב תתגלה הכנרת מוקפת בהרי הגליל, ומנגד - העיר גמלא. גבעת גמלא עשויה סלע גיר, ורק פסגתה עטויה סלע בזלת. עם השנים חתרו נחל דליות ונחל גמלא, המכתרים את הגבעה מדרום ומצפון, בסלע הגיר הרך ויצרו בו קניונים עמוקים ומרשימים. כיפת הבזלת הקשה שמרה על ראש הגבעה מבליה, וכך נוצר צוק נישא, ובראשו נבנתה העיר גמלא שזכתה בביצור טבעי. מכאן יורד שביל מסומן אדום למפלי נחל דליות (מהלך כ-3.5 ק"מ של מסלול טבע נהדר), אך אנו נשוב על עקבותינו לצומת השבילים 2. מכאן נסור מערבה על פי השילוט "לשביל העתיק". כעבור כ-200 מ' נגיע לתצפית נוספת על העיר גמלא 4, והפעם יקדמו את פנינו לוחות מתכת, שעליהם חרוטים קטעים מספרו של יוסף בן-מתתיהו המתארים את סופה הטרגי של העיר (התצפית נמצאת על שפת המצוק - זהירות!). כדי לסייר ממש בתוך שרידי העיר גמלא 5, נוכל לרדת בשביל מפותל ונוח אל עתיקות העיר. הסיור מומלץ, אך יש לדעת שהעלייה חזרה באותו שביל ארוכה ותלולה ובקיץ - גם מתישה. בימי החשמונאים גדלה אוכלוסייתה היהודית של גמלא והגיעה לשיא פריחתה בימי הורדוס, בסוף ימי בית שני. כשמרדו בני העיר ברומאים, הושמה גמלא במצור במשך חודשים רבים, ורק לאחר כמה ניסיונות פריצה כושלים הצליחו אספסיאנוס, שר צבא רומי, עם טיטוס בנו, לפרוץ לתוכה. רוח עזה שברה את חיצי הלוחמים היהודים ואף את רוח לחימתם. אלפים נהרגו בחרב, ורבים אחרים, על נשיהם וטפם, קפצו אל העמק העצום ומצאו שם את מותם.
רק מעטים הצליחו להימלט על נפשם. עם כיבוש העיר בשנת 67 לספירה, הושמד מרכז המרד החשוב ביותר בארץ - ושב לידינו רק במלחמת ששת הימים, של שנת 67'... שמריהו גוטמן, הארכיאולוג שניהל את החפירות לגילוי העיר, חשף שרידים מרשימים של החומה המקיפה את העיר ממזרח. מבני מגורים, בית כנסת מפואר ומאות אבני קלע וראשי חץ - עדות לקרב הקשה.
מכאן נמשיך עם השביל צפונה, על פי השילוט "לתצפית הנשרים" 6. מימין למרפסת התצפית נבחין בשרידי בית-בד השייכים לכפר דייר קרוח, שאליו נחזור בסוף מסלולנו. גאוותה של השמורה היא הנשרים המקננים בצוקים האדירים של הנחל. נוכל לחזות במופע דאייה מרשים של הנשרים ובתצוגה של מוטת כנפיהם האדירה. נשר - על שום שנשרו נוצות ראשו, ובהיותו קירח הוא יכול להחדיר את ראשו ביתר קלות לפגרים שמהם הוא ניזון. במקום נמצאים גם דורסים אחרים, כמו חיוויאים, רחמים ועוד. נמשיך על פי השילוט למפל גמלא - אין ללכת על שפת המצוק! בדרכנו נבחין במבני אבן-בזלת גדולים הקרויים דולמנים 7 (דול=שולחן, מן=אבן), והם בני כ-4,000 שנה. הדולמנים, שמאות מהם פזורים בגולן, שימשו בעבר קברים לתושבי האזור. בחלק מהם נמצאו גם כלי חרס ומתכת שהונחו ליד עצמות המת. השביל יוביל אותנו למפל גמלא 8. נחצה את הנחל בגשרון העובר מעל המפל, נלך למרפסת תצפית וממנה נשקיף על המפל. נחל גמלא, יובלו של נחל דליות, חורץ בבזלת מפל מרשים שגובהו כ-51 מ'. זהו המפל הגבוה בארץ, והוא גבוה במעט אפילו ממפלי ניאגרה, אך בזה מסתיים הדמיון: המפל שלנו רחוק מאוד מרוחבם של מפלי ניאגרה ומכמות המים הנופלת בהם... נשוב בדרך שבה באנו אל רחבת החנייה 1. בדרך נוכל לבקר בשרידי הכפר הביזנטי דייר קרוח. "דייר" - פירושו בערבית מנזר, ואכן נמצא כאן שרידי כנסייה וכתובות יווניות. בין בתי הכפר, בצל האקליפטוסים, הותקנו ספסלים ושולחנות אבן. מכאן הדרך אל הרכב קצרה.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - גמלא

צימרים בסביבה

מתחם של אירוח כפרי השוכן בקיבוץ אורטל, חדרי אירוח מפנקים המשקיפים אל נוף משגע של החרמון.
חדש...חדש...חדש...
טיולי כוכב - כמו בחו"ל אבל בארץ חופש למטיילים ומטיבי לכת.
תיירות מרום גולן - כפר נופש, מסעדה, חוות בוקרים, טיולי טרקטורונים ועוד ...
כפר הנופש רמות, צימרים לזוגות ומשפחות, חדרים חדישים ומעוצבים ברמה גבוהה, מסעדות, בריכה ונוף משגע
מתחם צימרים בלב הקיבוץ, 24 בקתות מאובזרות למשפחות ולזוגות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865