Untitled Document


טיול - הר חרמון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הר חרמון איזור :  רמת הגולן
עונות מומלצות :  קיץ,אביב
טיול - הר חרמון רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   עם קצת מאמץ
משך המסלול:   יום שלם
מה באתר טיול - הר חרמון :
הר חרמון ומבצר נמרוד
משך הסיור: יום שלם, כל האתרים גם יחד.
עונה מומלצת: באביב ובקיץ.
שעות פתיחה: מצודת נמרוד - טל' 04-6949277
בקיץ 08:00-17:00; בחורף עד 16:00 (כניסה בתשלום).
בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה אחת קודם.
אתר החרמון (טל' 04-6981337): סיורים מודרכים בלי תשלום - בקיץ, בכל ימות השבוע, בשעות קבועות.
מומלץ לברר מראש. דרוש תיאום בטחוני (טל' 04-6966203).
ציוד מיוחד: בחרמון עשוי להיות קר גם בקיץ, לכן הצטיידו בהתאם.
עליה ברכבל כרוכה בתשלום.

אתר החרמון - טל' 04-7331896
סיורים מודרכים בלי תשלום - בקיץ, בכל ימות השבוע, בשעות קבועות. מומלץ לברר מראש.
ציוד מיוחד: בחרמון עשוי להיות קר גם בקיץ, לכן הצטיידו בהתאם.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר חרמון
+תיאור האתר

טיולים לחרמון לא חייבים להיות רק בחורף כשההר מושלג. בקיץ ובאביב פסגת החרמון צוננת עטורה פריחות קיציות מיוחדות, סיפורי גבורה ונופי הוד.
חשוב להביא לבוש חם למקרה שיהיה קריר (גם בקיץ) טיול זה כולל תצפית מרהיבה על משולש הגבולות - ישראל, לבנון וסוריה.

על האיזור

הר חרמון הוא הצפוני בהרי ישראל והגבוה מכולם, פסגתו הנמצאת על הגבול בין סוריה ללבנון מתנשאת לגובה 2,814 מ'. פסגתו של החרמון הישראלי 2224 מ' בנקודה הנקראת מצפה שלגים. אורך רכס החרמון הוא 22 ק"מ ומתוכם 3 ק"מ שהם 7% בלבד נמצאים בידי ישראל. יתר הרכס מחולק לאורכו בין סוריה ללבנון. ברוב ימות החורף עטויות כיפותיו שלג צחור, ובאחרים ערפילים עוטפים את פסגותיו. ייחודו של החרמון הוא בגובהו הרב ובחשיבותו האסטרגית הרבה. לא בכדי כינויו הוא ה"עיניים של המדינה". משקעים רבים (1,500 מ"מ ממוצע בשנה) מחלחלים בסלע ופורצים במעיינות למרגלותיו, והשלגים המפשירים ממלאים את מקורות הירדן : הדן, הבניאס והחצבאני. השלג הוא מוקד משיכה למטיילים ולמחליקים, אך גם בימי הקיץ מזמין החרמון הצצה לעולם עשיר ומיוחד.

גישה למסלול

ניסע צפונה על כביש 90 לעבר קריית שמונה. נפנה בצומת המצודות מזרחה (ימינה אל כביש מס' 99) לכיוון הבניאס. בצומת נחל סער נפנה שמאלה (צפונה בכביש מס' 989) לעבר נווה אטי"ב, עד שנראה שילוט שיפנה אותנו שמאלה למצודת נמרוד 1. נחנה ונעלה ברגל לסיור במצודה. הכניסה בתשלום

מסלול

מבצר נמרוד שוכן במדרונות הר החרמון ברום של 750 מ' וערוצים תלולים מקיפים אותו מכל עבר. מבנה הגבעה הכתיב למבצר מבנה צר וארוך, ותכנון ארכיטקטוני מבריק התאים אותו לפני השטח. הוא נבנה בשנת 1,228 על ידי אלמלכ אלעזיז עות'מן, מושל בניאס, כדי לחסום את הדרך בפני פלישת צבאו של פרידריך השני, שאיים לעלות מעכו לדמשק. סביב הגבעה הוקמו חומה ומגדלי שמירה, ובהם גם "מגדל העוז" (דונז'ון), המגדל המבוצר ביותר, שאיפשר הגנה ממושכת במקרה חירום. המבצר הוא מתחם צבאי נוח להגנה וקשה לכיבוש. כאן התקיים יישוב מהתקופה ההלניסטית ועד התורכית, ולשיא שגשוגו הגיע בתקופה הצלבנית. הסיור מזמן היכרות עם מבנים - אולמות, שערים בריכות מים ומגדלי שמירה. אחת מנקודות השיא בסיור הוא מעבר הסתרים של מבצר נמרוד, הבנוי מאבני ענק ויוצא מהמבצר דרך פתח המוסתר היטב מפני מי שנמצא מחוצה לו.
אחד משמותיה של המצודה הוא: 'א-צובייבה', בערבית: "המזנקת אל הטרף". בדורות מאוחרים יותר נקשר שמה, עם נמרוד, גיבור הציד המוזכר בספר בראשית.
נשוב לכביש הראשי ונמשיך צפונה כקילומטר אחד. שלט שמאלה יכוון אותנו לאנדרטה לזכר חללי סיירת אגוז. קברו של השיח' עות'מאן אל-ח'זורי 2, קדוש דרוזי, מצוי בין העצים. הקבר מאציל מקדושתו על העצים שמסביבו וחל איסור חמור לכרות אותם. לכן לא נופתע כי הקבר מוקף בחורשת אלונים עתיקים בני מאה שנים ויותר. לפי המסורת הדרוזית היה שיח' אלחזורי רודף שלום ושונא מלחמות. האגדה מספרת שהוא נהג לחלק לעוברי אורח מלח בעל סגולה מיוחדת: הוא היה ערב לחיכם של שוחרי השלום, ואילו אחרים שטעמו ממנו איבדו את דרכם.
נמשיך ונעפיל בנסיעה אל מרומי החרמון. נחלוף על פני נווה אטי"ב, המתמחה בקיט ובספורט-חורף. בשמו מצטרפים שמותיהם ארבעה חברים שעלו על מוקש ברמה"ג - אברהם, טוביה, יאיר ובנימין.
נחלוף על פני מג'דל שמס, כפר דרוזי, הגבוה ביותר בתחומי ישראל (1,220) מ'. מהכפר נפנה שמאלה אל הר חרמון. נעבור בנסיעה על פני מחסום צבאי על ופני הרכבל התחתון ונחנה בחניון העליון של האתר 3. מכאן במידה ותיאמנו אישור ביטחוני מבעוד מועד ואנו מלווים במדריך- נעלה ברכבל לסיור בגבעות הקרב 4. אנו בנקודה שגובהה 2,050 מ', ובמרחק הליכה קצר נגיע לתצפית 5. מכאן נראה את משולש הגבולות ישראל, לבנון וסוריה: ממערב,בלבנון מתנוסס רכס הבופור, ממזרח-עמק דמשק. מצפון - הר הלבנון, שהחרמון נחשב לחלקו הדרומי. דרומית מערבית לנו קריית שמונה ועמק החולה. רכס החרמון הישראלי, מתפצל לשלוש שלוחות מקבילות, שביניהן חוצצים הנחלים שיאון וגובתא.
אין לדעת בוודאות את מקור שמו של הר החרמון - אולי מלשון חרם - מקום קדוש. ואמנם עוד בימי קדם הוא התקדש על ידי היוונים והמוסלמים, ויש המזהים בו אפילו את מקום התרחשות ברית בין הבתרים. בפי הערבים נקרא החרמון: ג'בל א-שיח' - ה"ישיש". נמשיך עוד כ-300 מ' למכתשון המסה (קארסטי) סגור מכל עבריו 6. הר החרמון הורם מעל סביבתו כתוצאה מהשבר הסורי-אפריקני. ההר בנוי סלע גיר, ולכן מרובים כאן טרשים ובולענים, תוצאה של המסת הסלע. המים חודרים לסדקים, מרחיבים אותם ויוצרים מחילות ומערות נטיפים מרובות. בקיץ מוציא אתרים הר החרמון סיורים מאורגנים לגבעות הקרב פעמיים ביום- מומלץ לתאם מראש. הקיץ הוא עונת הצמיחה בהר. בעמקים הקטנים המוגנים, הפזורים בשטח, יש מרבדים של אחו ירוק, ומתוכם צצים פרגה אדומה וצהובה, מיני לוף, אירוס, ואף סביון החרמון. נמשיך ונטפס צפונה אל אוכף 7 שממנו נשקפת תצפית על הרי הגליל והגולן, על כפרי הדרוזים ברמת הגולן, ועל קו תלי הגעש בגולן. ב-1967 כבשו חיילי צה"ל את החרמון כמעט ללא קרב. שש שנים עברו, ובמלחמת יום הכיפורים נחתו, במפתיע, חיילי קומנדו סורים בשלושה מסוקים וכבשו את המוצב המוגן בארץ. 16 יום שלטו הסורים במוצב, ובתוך כך התנהלה מלחמה עקובה מדם ברמת הגולן, בקרבות קשים ויקרים הצלחנו להדוף את הצבא הסורי מהגולן ואף להגיע עד 25 ק"מ מדמשק. אך רק ב-22 באוקטובר, היום שבו נכנסה לתוקפה הפסקת האש, שב צה"ל לשלוט במוצב החרמון. באותו יום נכבשו גם החרמון הסורי ופסגת הר החרמון, אך אלה הושבו לסוריה במסגרת הסכמי הפרדת הכוחות, ואנו חזרנו לגבולות 1967 ולרום 2,224 מ'. כאן תם סיורנו..


דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר חרמון

צימרים בסביבה

מתחם של אירוח כפרי השוכן בקיבוץ אורטל, חדרי אירוח מפנקים המשקיפים אל נוף משגע של החרמון.
תיירות מרום גולן - כפר נופש, מסעדה, חוות בוקרים, טיולי טרקטורונים ועוד ...
מתחם צימרים בלב הקיבוץ, 24 בקתות מאובזרות למשפחות ולזוגות.
חדש...חדש...חדש...
טיולי כוכב - כמו בחו"ל אבל בארץ חופש למטיילים ומטיבי לכת.
כפר הנופש רמות, צימרים לזוגות ומשפחות, חדרים חדישים ומעוצבים ברמה גבוהה, מסעדות, בריכה ונוף משגע

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865