Untitled Document


טיול - מצפה רמון

טיול מפה מה ב טיול
טיול - מצפה רמון איזור :  נגב
טיול - מצפה רמון רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   בקלות
משך המסלול:   כ-30 דקות
טיול - מצפה רמון אורך מסלול :   כ- 1.2 ק"מ
מה באתר טיול - מצפה רמון :
טיילת נוף במצפה רמון - מרחבי אין-קץ בגוני צהוב, ורוד וחום, נוף סוואנה, עצי שיטים ופסלים. נוף פראי שאין דומה לו.
טיול - מצפה רמון איך להגיע :   נצא מבאר-שבע דרומה בכביש 40, לעבר מצפה רמון. מהכניסה לעיר נמשיך כ-200 מטר ונגיע לצומת משולט ימינה אל החי רמון. נחנה את הרכב במגרש החנייה ומכאן יתחיל סיורנו.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה רמון
+על האיזור

מכתש רמון והרי הנגב הסובבים אותו מהווים את שמורת הטבע הגדולה ביותר בישראל המשתרעת על פני יותר ממיליון דונמים. בלב השמורה מרפסת נוף על שפת המכתש, מרכז מבקרים, גן ארכאולוגי, חי-רמון ויצירמון – והם מתווכים, כל אחד בתחומו ובדרכו, בין הנוף עם תופעות הטבע הייחודיות שבו לבינינו החוזים בפלא ומבקשים תשובות.
מול אחד מפלאי הטבע הכבירים ביותר נבנתה טיילת נוף יפהפייה לשימוש תושבי מצפה רמון והמטיילים
בה. באחת הנקודות לאורך הטיילת הוכשר מצפור נוף המדמה את תמונת הנוף שתחתינו כממעוף הציפור; אנחנו מרחפים ונשימתנו נעתקת.
פארק הפסלים הוא חוליה נוספת במכלול זה המעשיר את הנוף הטבעי, בעוד הוא עצמו מועשר על ידי עוצמת המכתש שעל שפתו הוא מוצב.
מכתש רמון עצמו הוא יצירה מופלאה המתהווה במשך מיליוני שנים על ידי כוחות טבע מדהימים בעוצמתם: תזוזות גאולוגיות, תהליכי סחיפה ופעילות וולקנית הם שיוצרים את תמונת נופי הפרא של המכתש. הפארק והפסלים משתלבים בנופיו המרהיבים של המכתש.

מסלול

חי-רמון(1) – נמצא למרגלות מרכז המבקרים, בפאתי היישוב ועל שפת המכתש. מוזיאון מדברי חי שהוקם ע"י קק"ל לזכרו של גוסטב נורדו ז"ל, בשיתוף רשות שמורות הטבע והמועצה המקומית מצפה רמון, ומשתרע על פני שטח של 11 דונם.
בחי-רמון שני מרכיבים עיקריים: גן-חי רמון, ובו מצויים שישה בתי גידול אופייניים להר הנגב ולמכתש רמון, מזיגה של מסלע, חי וצומח המשולבים יחדיו ומציגים סביבות מחיה טבעיות לבעלי החיים המקומיים. במוקד השני מוצגות פינות מחיה של כ-60 מיני בעלי חיים קטנים ממכתש רמון ומהר הנגב: חרקים, עכבישים, רכיכות, זוחלים ומכרסמים (הכניסה בתשלום!). טלפונים למידע: 08-6588755,
שעות פתיחה: בקיץ 08:00-17:00, בחורף 08:00-16:00 בסופי שבוע האתר נסגר שעה קודם.
טיילת נוף אלברט כץ (2)– ממרכז המבקרים הולכים לכיוון דרום-מערב להר גמל, לאורך טיילת נוף הבנויה על שפת המכתש. הטיילת נקראת על שמו של אלברט כץ, ידיד קק"ל משווייץ.
אל נוף המכתש צופות עבודות פיסול, ובהן יצירתו של האמן ישראל הדני, המורכבת מגושי אבן גדולים ומקשרת בין היישוב לנוף הפראי, וכן יצירותיהם של האמנים דוד פיין ממעיין ברוך ודני קיש ממצפה רמון. בטיילת נקודת תצפית מרשימה – מצפור הציפור בתכנונו של צבי דקל. מרפסת נוף תלויה וממנה נפרש המכתש כמלוא העין. נעצור במרפסת הנוף ונצפה על המדבר הפרוש למטה במלוא הדרו, נוף מהמם שהעין אינה שבעה מהביט בו. על הכשרת הטיילת ועל עיצובה קיבלה קק"ל את פרס נשיא המדינה "מגשים ארץ-ישראל יפה".
תצפית הגמל (3)– כקילומטר דרומה מטיילת אלברט נישאת תצפית הגמל, גבעה דמוית דבשת. נטפס אל פסגתה במשעול עפר. הר גמל ממוקם בשולי העיירה מצפה רמון, ושמו נובע מצורתו, שדומה לדבשת של הגמל, ספינת המדבר. בפסגה, בינות לסלעים ולצוקים שנושקים למכתש, נבנו מרפסות תצפית.
נבקר תחילה ב"מצפור הציפור" – מרפסת נוף שנבנתה ב-1994 וצורתה מעוין. היא תלויה על שפת המצוק וצופה אל נופי המכתש. המרפסת בנויה ממשטח עץ מחוזק בקונסטרוקציות פלדה עם סיכוך עץ המהווה מעין גג למרפסת מעקה פלדה בטיחותי. עבודות אבן משמשות חיפוי לקורות בטון יצוקות - ולמבקר תחושה שהוא תלוי בין שמים וארץ. בכל שעה ובכל מזג אוויר גוני הסלעים החמים כנגד השמים הכחולים, יוצרים אפקטים מפעימים.
אם הגענו לכאן ברגל, נוכל לשוב באותה הדרך למרכז המבקרים. לחלופין, נדאג מראש להשאיר רכב למרגלות הר גמל.
פארק לפיסול מדברי (4)– מקום נוסף, מבודד ויפהפה, הוא פארק הפיסול הטבעי. ממרכז המבקרים נלך מזרחה, נחצה בגשר הנטוי מעל כביש אילת-מצפה רמון, ונגיע אל חלקת פסלים סביבתיים המשתלבים להפליא בנוף המכתש, ויעלים מהלכים ביניהם.
ראשיתו של הפיסול שעל שפת מכתש רמון בסתיו 1962, בסימפוזיון בין-לאומי לפיסול בהשתתפות 11 פסלים מהארץ ומחו"ל. רעיון הפיסול העכשווי היה לתגבר את פסלי האבן שמלפני דור ביצירות חדשות, ובהן פסלים של דני קרוון, יחיאל שמי ומנשה קדישמן ושל אמנים אחרים. האמנים ערכו במקום סיורים אחדים והכירו את קטע המצוק המיועד לפיסול, בחרו את אתר עבודתם והכירו את אופי הסלעים המקומיים. לכל פסל הוקצתה משבצת של 100 מ' X 100 מ'. האמנים בחרו את הסלעים, כ-30 סלעים לכל פסל, ואלה הובלו בעזרת ציוד מכאני כבד של קק"ל לאתרי העבודה האישיים. לאורך הפארק כולו סללה קק"ל תוואי שאורכו כקילומטר וחצי. בשנים הבאות יתווספו לאתר עבודות פיסול מהסלע המקומי וייערכו בו אירועים קצרי מועד של אמנות מתחלפת.

ייחודי למקום

יעלים בחורשה ובטיילת
ברחובות תל-אביב משוטטים חתולים, בירושלים חתולות ובמצפה רמון – יעלים. חיות המדבר החמודות האלה, שאנו רגילים לצפות בהן מרחוק, משוטטות לא רק במרחבי המכתש אלא גם ממש ברחובות העיירה. אם נתקרב ליעל הוא לא יברח, ההפך – הוא יקווה לקבל מכם מנת אוכל, ואולי תרוויחו ליטוף על גבו של יעל חביב.

הסיכוי לפגוש יעלים גובר בשעת בין ערביים, אז הם מחטטים בפחים בחיפוש אחר הפתעות קולינריות – פסולת מזון ובעיקר שקיות ניילון. אנא הקפידו, בתום השלכת האשפה, לכסות את פחי האשפה, אחרת אתם מסכנים את היעלים בסתימת מעיים שעלולה להסתיים במות היעל.

כרטיס ביקור

• אזור גאוגרפי: הר הנגב, רכס רמון, מדרום לבאר שבע.
• עונה מומלצת: כל השנה. נוף מדהים עם זריחת השמש ובשקיעתה.
• אורך המסלול: אורכה של הטיילת כ- 1.2 ק"מ.
• נקודת התחלה: חי רמון. נקודת סיום: הר גמל או בחזרה לחנייה שליד החי רמון.
• משך הטיול: ההליכה בטיילת כ-30 דקות, בהתאם לעניין.
• חניונים לפיקניק: חורשת קק"ל במצפה רמון – בכיכר העיר. ברזי מים, מתקני משחק ושולחנות פיקניק. על הטיילת פזורים ספסלי ישיבה והיא מוארת בלילה. מן החורשה ניתן ללכת ברגל לטיילת הפיסול המדברית ולטיילת אלברט.
• נגישות לנכים: הטיילת נגישה לכיסאות גלגלים וכך גם הגישה למצפורי הנוף ולמרכז המבקרים. החניון בחורשה מותאם אף הוא לנכים.
• כדאי לבקר בסביבה: עבדת, ניצנה, חניון בארותיים, חניון הרועה, מצפור הר גמל, שבטה, צריף בן גוריון, חוות האלפקות,
מצפה רמון – חי-רמון. 08-6588755
מצפה רמון – מרכז המבקרים (הכניסה בתשלום). 08-6588691
מצפה רמון – סוכה במדבר. 08-6586280
מצפה רמון – פאב מסעדה החבית. 08-6588226
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - מצפה רמון

צימרים בסביבה

צימרים וחדרי אירוח באווירה מדברית כפרית, במקום ישנו גם חמאם.

אטרקציות בסביבה

בואו להנות מאטרקציה מיוחדת לכל המשפחה - פעילות יצירה בנושא השלום
מבנה מעוצב המשקיף אל נוף מדברי, בריכה טרמומינרלית, ספא עם מגוון טיפולים וחבילות לקבוצות.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865