Untitled Document


טיול - בית קשת

טיול מפה מה ב טיול
טיול - בית קשת איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - בית קשת רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,מסלולי אופניים,ברכב וברגל
משך המסלול:   3 שעות.
טיול - בית קשת אורך מסלול :   17 ק"מ.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בית קשת
+תיאור האתר

כשהאדמה ירוקה, ריחנית ומנוקדת בפרחי החורף, ועצי האלון רחוצים מהגשם ונוצצים בשמש, זה הזמן לטייל בדרך הנוף ביער בית קשת - שדות ירוקים ופורחים, נופים מפתיעים ומרחבים פתוחים.

על האיזור

"סוף סוף יער ראוי לשמו". כך, בשנת 1864, כתב חוקר הטבע הבריטי הנודע הנרי טריסטראם בתארו את יער בית קשת. היער משתרע על המורדות המזרחיים של הרי נצרת בגליל התחתון, על פני כ-25,000 דונם. האזור משופע ביערות, בחורשים ובפסגות שמהן נשקפים הנופים המרהיבים של הגליל התחתון ועמק יזרעאל. דרך הנוף מאגפת את העיר נצרת מדרום וממזרח וחוצה את היער בצורת קשת. שני צדי הדרך עטורים ביער אלונים עתיקים, עצי אורן, ברוש וחלקת ארזים, וביניהם כתמי צבע של עשרות מיני פרחים. ביער מצוי שריד מפואר של יער אלון התבור שכיסה בעבר שטחים נרחבים בצפון הארץ. האתר הוא לא רק פנינת נוף נדירה, אלא גם סיפורה של ראשית ההתיישבות החקלאית בארץ-ישראל בעת החדשה. במהלך השנים נוצר גוש רצוף ונדיר של יער נטוע, חורש טבעי ושטחי מרעה וחקלאות הנשמר כל העת מאימת דחפורי הפיתוח והבנייה האזוריים המאיימים לפלוש אליו.
באתר הוכשרו שבילי גישה נוחים וחניונים מיוחדים לפיקניק, והוא מתאים לכולם: להולכי רגל, למשפחות עם ילדים (גם תינוקות), לנוסעים ברכב ולרוכבי אופניים. מאמצים רבים הושקעו בפיתוח דרך הנוף כדי שגם נכים יוכלו ליהנות מהטבע.

גישה למסלול

אל דרך הנוף ניתן להגיע משלושה כיוונים:
- השער הצפוני – הגישה אל השער הצפוני היא ממחנה שמשון, בסיס צבאי המצוי בכביש 77, כשני ק"מ מערבית לצומת גולני.
- השער הדרומי – הגישה אל השער הדרומי היא דרך נצרת עילית. מדרך החטיבות ממשיכים בשדרות מעלה יצחק רבין. שילוט מוביל למפעל תע"ש וליער צ'רצ'יל. ממצפור יער צ'רצ'יל יש להמשיך עוד כשני ק"מ עד לעיקול הכביש, במקום שבו חוצה אותו נחל ברק. לאורך הציר קיים שילוט מכוון.
- השער המזרחי – הגישה אל השער המזרחי היא מכביש 65 ( עפולה–צומת גולני) דרך קיבוץ בית קשת. לאחר עיקול חד שמאלה, מוצב שילוט אל דרך הנוף.

מסלול

את סיורנו (מצפון לדרום) נתחיל בכניסה הצפונית של הדרך הסמוכה לצומת גולני. נחצה חלקת יער צפופה. אט אט תוביל אותנו הדרך לקטעים שבהם החורש הטבעי, בעיקר של אלוני התבור, מתערבב עם היער הנטוע בעצי אורן. שלל פריחות של פרחי הסחלב, הכלניות, הנוריות, הרקפות והעיריות מציץ מבין שבילי הליכה ושולחנות פיקניק. אחרי העיקול הראשון יוביל אותנו שביל קטן, בצל עצי האורן, לחניון.
חניון מלכת הולנד (1)- לזכרה של המלכה-האם של הולנד. החניון ממוקם בסמוך לעיקול בדרך הנוף, בקרבת כביש 77, במקום שבו הדרך מטפסת דרומה לעבר רכס הרי נצרת. החניון מוקף בעצי אורן הגלעין, שבקשקשי אצטרובליו טמונים צנוברים.
320 מטר מעל פני הים, בראש המעלה המטפס מבקעת תורען לעבר רכס הרי נצרת יושב מצפור תורען (2). מהמצפור נפרשים נופי בקעת תורען והר תורען שבראשו מגדל התצפית לאיתור שריפות. בתנאי ראות טובה נוכל לראות מכאן את החרמון, הר כנען, הר מירון, הר חנתון והכרמל.
איכרי המושבות בגליל התחתון טיפחו את יער האלונים מראשית המאה הקודמת. ואולם בימי מלחמת העולם הראשונה ניחת על היער גרזנו של השלטון העותמאני, שהשתמש בעצים לבניית המסילות ולהסקת הרכבות לחזית הדרומית. בית היערן שנבנה בשנות ה-40 לקראת נטיעת היער, שימש כמחסן שתילים וכלי עבודה. באין עבודה אחרת, עבדו מתיישבי הגליל בייעור וכינו את הבית "בית קרן קיימת". חברי בית קשת, יחד עם יערני קק"ל, לקחו חלק בשיקום היער.הלאה משם, מרחק הליכה של דקות ספורות במורד הדרך, נגיע למצפור בית היערן (3)ונזכה ל"מכת נוף" מהממת הצופה אל מרחבי רמת יבנאל וקיבוץ בית קשת ולהר תבור.
מצפור אלוני בית קשת (4)רחבת תצפית המשקיפה על יער אלוני התבור של יער בית קשת. עצי אלון התבור הנשירים יוצרים תצורת צומח בשם "יער פארק" – זהו יער פתוח שהעצים בו צומחים במרווחים גדולים זה מזה. עובדה זו מאפשרת למיני עשבוניים חד-שנתיים, הפורחים בשלל צבעים בחורף ובאביב, להתפתח בין העצים. בחודש נובמבר – השטח ירוק ומכוסה נבטים ופריחות מבשרי גשם (סתווניות, כרכומים ובן חצב); בחודש ינואר – נרקיסים ורקפות; בחודשים פברואר-מרס – שיא ראשון של פריחת הגאופיטים: כלניות, עיריוני צהוב, גביעונית הלבנון וצבעונים; ובמרס-אפריל – שיא פריחת גיאופיטים מאוחרים וחד-שנתיים: פשתה שעירה, תלתנים, דרדר כחול, נורית אסיה וקחוון מצוי. מהמצפור נגלית תצפית היקפית מרהיבה: גבעת המורה, התבור, הגלבוע, רמת כוכב, רמת יבנאל, רמת פורייה וטבריה עילית.
"שביל הטרשים" (5)– מסלול הליכה קצר מאוד – 750 מטר – בשביל טבעתי, המתחיל ליד עץ אלון תבור קשיש (בחניון). השביל מטפס בין משטח סלעי הדולומיט (טרשים). סלע הדולומיט מכיל מגנזיום המעניק לו קשיות וצבע אפרפר. הרכבו הכימי הופך אותו לרגיש לבליה כימית (קארסט) הממיסה אותו, ויחד עם הרוח, מעצבת את תצורת הטרשונים המצויה לאורך השביל. בשל הרצון להימנע מפגיעה באתר ייחודי זה הוא לא הותאם לנכים.
נחזור לדרך הנוף, וממנה נמשיך אל מצפור התבור.(6) מנקודה זו נראה הר תבור במלוא הדרו, זקוף ותלול. ההר המבודד, המתנשא 588 מ' מעל פני הים, הוא "הורסט" – גוש שהתרומם לאורך קו שבר (העתק) המקיף אותו. לפי המסורת הנוצרית כאן התרחש נס ההשתנות (הטרנספיגורציה) של ישו. על פסגת ההר נבנו כנסיות ומנזרים רבים. המבנה המצוי כיום בראש ההר הוא של הכנסייה הפרנציסקנית, מבנה שהוקם בשנים 1921-5. למרגלות התבור נראים הכפרים דבורייה (מימין) המזוהה עם דברת, אחת מערי הלוויים בנחלת שבט יששכר, ושיבלי (משמאל) המאוכלס בבדווים בני השבט ערב א-צביח.
את סיורנו זה נסיים למרגלות הר דבורה(7). ההר נמצא במתלול הדרומי של רכס הרי נצרת, ומתנשא לרום של 437 מ' מעל פני הים. הגישה אליו מהשער הדרומי של דרך הנוף בעיקול נחל ברק. ההר נקרא על שמה של דבורה הנביאה, שיחד עם ברק בן אבינועם נלחמה נגד סיסרא. דרך הנוף, דרך אספלט הנמשכת לאורך שני קילומטרים, מובילה אל ראש ההר ומספקת גם היא נקודות תצפית מרהיבות על התבור ועמק יזרעאל. בראש ההר חניון גדול, מקום ראוי לבילוי ולהתרגעות בחיק הטבע. בחודש מרס פורחים על ההר סחלבים ודבורניות. זכרו, אלה פרחים מוגנים!

ייחודי למקום

אלון תבור
בכניסה ליער, בסמוך לצומת בית קשת, נמצא עץ אלון תבור גדול וקשיש. גילו מוערך בכ-200 שנה, גובהו כ-18 מ' וקוטרו 18-20 מ'. תושבי המקום קראו לו: "מל אל-פאקיר" (אלון התבור של הקדוש). העץ נמצא על תוואי של דרך עתיקה מסוריה לעכו. העוברים ושבים בדרך נהגו לקדש את העצים הגדולים על שנתנו להם לחסות בצ?לם. מעמדו של האלון הקשיש הגן עליו כנראה מגורל הכריתה האכזר, ואנו זוכים ליהנות מצלו גם היום.
שלושה מיני אלון מוכרים בארצנו: האלון המצוי, אלון התו?ל?ע ואלון התבור. האלון המצוי הוא עץ ירוק-עד ואילו אלון התולע והתבור נשירים.
מניחים שאלון התבור חדר לאזורנו מדרום טורקיה כבר לפני 10,000 שנים, וגבול תפוצתו הדרומי הוא אזור השרון. עליו המשוננים גדולים-יחסית, צדם העליון ירוק מבריק נוטה לצהבהב, וצדם התחתון שעיר. הפריחה בחודשים מרס-אפריל. הבלוט גדול, הספלול גם הוא גדול, וקשקשיו מופשלים לאחור כתלתלים. הפירות מבשילים בחודשים ספטמבר-דצמבר. בלוטי אלון התבור גדולים יותר מבלוטי האלון המצוי ומתוקים מהם. ברפואה העממית בלוט אלון התבור משמש לטיפול בכיב קיבה (אולקוס), בכאבי בטן, בהרטבת לילה של ילדים, בשיעול דמי, בדלקות עיניים, בפצעים, בשלשול דמי, בלחץ דם גבוה ולחיזוק שורשי השיער.
כדי להגדיל את תפוצת אלון התבור ואת מגוון העצים בתוך יערות האורן אוספים כיום חלק מהבלוטים וטומנים אותם בחלקות יער שונות.

כרטיס ביקור

• אזור גאוגרפי: המורדות המזרחיים של הרי נצרת בגליל התחתון
• עונה מומלצת: כל השנה.
• אורך הדרך: 17 ק"מ.
• משך הסיור: 3 שעות.
• דרגת קושי: קלה. תוואי הדרך ברובו במצע כבוש, וקטעים תלולים מצופים אספלט.
• חניונים לפיקניק: חניון מלכת הולנד – שולחנות לפיקניק
חניון ומצפור בית היערן – החניון המרכזי של היער. שולחנות פיקניק, שירותים ביולוגיים.
חניון האלון הקשיש: שולחנות פיקניק ושירותים ביולוגיים.
חניון הר דבורה – חניון קטן שהגישה אליו מהשער הדרומי של דרך הנוף, בעיקול נחל ברק. שולחנות לפיקניק ומצפור.
• נגישות לנכים: לאורך הדרך ישנם חניונים לפיקניק ובהם שולחנות וספסלים מיוחדים לנכים.
חניון בית היערן –רחבת פיקניק מיוחדת מרוצפת באבנים ובה שולחנות עגולים ופרגולה לצל. למצפורי הנוף הוכשרו שבילי גישה מיוחדים סלולים באספלט ובשיפוע מתאים למעבר כיסאות גלגלים.
במצפה תורען – מקומות חנייה שמורים לנכים ושביל גישה שלאורכו נשתלו צמחי תבלין וריח. במצפור מוצב כרטיס טווחים מברונזה, עשוי כתבליט למישוש – כלי עזר לכבדי ראייה המסייע להתמצאות בשטח.
במצפור אלוני בית קשת – טיילת נוף קצרה, שביל סלול מותאם מוביל אל רחבת המצפור. ברחבה ספסלי ישיבה מותאמים וכרטיס טווחים הניתן למישוש לכבדי ראייה.

• כדאי לבקר בסביבה: משק קוטין שדמות דבורה מרכז מבקרים כפרי סיורים מודרכים: 04-6769713
ציפורי – רנצ'ו מניס – בית-ספר לרכיבה. 04-6556550
מאהל התבור – מורשת הבדווים. 04-6760312
צומת גולני – אבו נימר. 04-677937
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - בית קשת

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865