Untitled Document


טיול - הר תורען

טיול מפה מה ב טיול
טיול - הר תורען איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - הר תורען רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   מסלול ג'יפים,ברכב פרטי
משך המסלול:   שעה-שעתיים
טיול - הר תורען אורך מסלול :   8 ק"מ
טיול - הר תורען איך להגיע :   מצומת גולני ניסע כ-3 ק"מ בכביש צומת גולני-צומת נחל עמוד (מס' 65) עד לשלט "מצפה נטופה". שם נפנה שמאלה, ניסע כקילומטר אחד לעבר היישוב ונפנה שוב שמאלה בעקבות השילוט לדרך הנוף ביער ההסתדרות, בין אורנים ועצי חורש טבעי.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר תורען
+תיאור האתר

בלב הארץ, במרחק נסיעה קצר מכל מקום, תצפית לארבע רוחות השמים ופסיפס מרהיב של שדות ססגוניים.

על האיזור

דרך הנוף חושפת את מרחבי הצבע של בקעת בית נטופה, והמטיילים בה זוכים לתמונת נוף מרהיבה. הטיול בדרך הנוף הוא קצר, אבל החוויה גדולה. בינות עצי היער מסתעפות דרכי עפר שונות, כולן מגיעות לרכס הר תורען, המתנשא לגובה של 548 מ', וחובקות אותו.
הר תורען הוא, לדעת חוקרים רבים, ההר שנזכר במקורות כהר הישימון: "העולה להר הישימון וראה את ים טבריה" (ירושלמי, כתובות יב ג). זהו ההר שאליו נקבצו היהודים במרד הראשון ברומאים, לאחר שהמצביא הרומאי קסטיוס גלוס כבש את ערי הגליל.
ממרום ההר נפרסים שדות הבקעה כמו שטיח צבעוני, תערובת של צבעים רכים בצבעי חום של שדות חרושים, במדרונות ההרים שביניהם נעוצים בתי האבן של הכפרים, ופה ושם ננעצים צריחי המסגדים בתכלת השמים.

גישה למסלול

מסלול ברכב 4X4, הקטע שעד מגדל התצפית, דרך סלולה ועבירה לכל רכב.
הדרך מסומנת בכחול
דרך דו-סטרית, חלקה סלול באספלט.

בחורף הדרך בוצית ואסורה לנסיעה.
אורך המסלול: 8 ק"מ מתורען עד בית נטופה ובית רימון. (אפשר לטייל גם בכיוון ההפוך.)
משך הסיור: שעה-שעתיים, בהתאם לעניין.

מסלול

ניסע בכביש העולה ליישוב הדתי מצפה נטופה היושב ברכס הר תורען. נתחיל את מסלולנו כקילומטר לפני היישוב.(1)
שימו לב: המעבר ממצפה נטופה להר תורען סגור!
לאחר שניסע כקילומטר אחד בדרך המסומנת כחול, נפנה בדרך עפר צדדית, לעבר חלקת יער מקויה(2). במרכז היער ישנה אנדרטה לזכרו של פרופ' אברהם איקורו טושימה, מייסד התנועה. מקויה היא כת יפנית נוצרית שמאמינה בתנ"ך ואוהדת את העם היהודי ואת מדינת ישראל במיוחד. מרכז הכת בעיר טוקיו, אך יש לה מאמינים ברחבי העולם. מספר מאמיניה נאמד בכמה עשרות אלפים. המקויה נוסדה במאי 1948, ומאז הקמתה מקפידים אנשי התנועה להגיע לישראל אחת לשנה כדי לעודד ולחזק את העם היושב בציון. בשלהי שנות השבעים נוצר הקשר הראשון עם קרן קיימת לישראל בנטיעת יער בתורען, ומאוחר יותר ניטע יער נוסף על ידי התנועה ברמות. עם הקמת שכונת המגורים "רמות שלמה" ביער רמות, הועתק יער המקויה לשער הגיא. מתחם נטיעה חדש – לעולי הרגל ולקבוצות אחרות של התנועה המקפידים על נטיעת עץ כחלק ממערך ביקוריהם בישראל – הוקצה בשנים האחרונות בצומת גולני.
באביב נפרסים במקום מרבדי פריחות בשלל צבעים, ומקצה הרחבה נפתחת תצפית דרומה, לעבר הרי נצרת.
נחזור אל דרך הנוף הראשית ונעלה לפסגת ההר. נגיע אל הסתעפות בת שתי דרכים: האחת, דרך חד-סטרית, לרחבת החנייה של מגדל תצפית האש (3); והאחרת שמאלה (במסלול דו-סיטרי) להמשכה של דרך הנוף.
אנו נפנה תחילה אל המגדל שהוא מבנה בטון מסיבי, המשמש את יערני קק"ל בחודשי מאי-אוקטובר להתרעה מפני שריפות יער. מרחבת המצפה ניתן לראות במזרח את ים כינרת, ובמערב – ביום של ראות טובה – גם את הים התיכון, ואפילו מתווה של החרמון בצפון. וממש קרוב אלינו נוף יפה במיוחד: מצפון – בקעת בית נטופה עם שובל כחול וארוך של תעלת המוביל הארצי הפתוחה ומאגר המים של בית נטופה, בקעת תורען, הר יונה, נצרת, מזרח הגולן, ובמערב נראים אפילו חיפה והכרמל. למרגלות המגדל הוקם "מצפור ה-17" לזכר חללי אוטובוס ה"פנויים-פנויות" שהתהפך ב-1999 סמוך למצפה נטופה.
מהחניון שלמרגלות התצפית, ניסע מערבה כ-200 מטרים, נפנה ימינה (צפונה) ואחרי כ-100 מטרים נגיע לשביל המסומן בכחול, המאפשר מעבר לרכב 4X4 בלבד. הדרך עוברת לאורכה של הצלע הצפונית של הרכס. בקעת בית נטופה נראית מכאן כמו על כף יד.
מצפור לאודר מילק (4) – משקיף על בקעת בית רימון ובה היישוב הבדווי רומנה, ומאחוריו ח'ירבת רומה – כפר יהודי שממנו יצאו בתקופת המרד הגדול שניים מגיבורי יודפת, נטירא ופיליפוס.
מהמצפורים נגלה לעינינו פסיפס רצועות של שטחים חקלאיים פרטיים המעובדים על ידי הכפריים הערבים שבאזור. הרצועות הצרות הן תת-חלוקה בתוך המשפחה, ועוברות בין הפלחים בירושה מדור לדור. בשנים האחרונות טיפלה קק"ל גם בניקוז אדמות בקעת נטופה ובאיגום מים למושבים לצורכי השקיית השדות.
הדרך מסתיימת בשער הקיבוץ הדתי בית רימון(5), שהוקם בשנת 1977 כהיאחזות נח"ל במסגרת המאמצים לעבות את היישוב היהודי בגליל

ייחודי למקום

מוביל המים הארצי
ההחלטה על הקמת מוביל המים הארצי התקבלה בממשלת ישראל ב-1956 והוטלה על חברת "מקורות". ב-1964 הסתיים מפעל הפיתוח הגדול ביותר בתולדות המדינה. עתה חיבר המוביל הארצי את כל מפעלי המים האזוריים לרשת מבוקרת אחת, והפך לעורק המים הראשי במדינת ישראל. הנקודה הראשונה במפעל זה היא תחנת ספיר לחופה הצפוני-מערבי של הכינרת. המים מגיעים אל תחנת השאיבה מצינור השקוע בחלקה הצפוני של הימה, ואורכו כמה מאות מטרים. מכאן הם נדחפים אל "צינור לחץ", ודרכו הם מועלים מגובה פני הכינרת – 213 מ' מתחת לפני הים, ועד 44 מ' מעל פני הים, ונשפכים אל תעלת המוביל הפתוחה הנקראת "תעלת הירדן".
בדרכו של המוביל עמדו שני ערוצי נחל עמוקים – נחל עמוד ונחל צלמון. את הפתרון למכשול זה העלו מתחום הפיזיקה: בשני הערוצים בנו סיפון הפוך, והמים זורמים בו על פי חוק כלים שלובים. לצדה המערבי של הכינרת נבחין בתעלה שאורכה 22 ק"מ, המעבירה את מי המעיינות המלוחים הנובעים בתוך הימה אל מוצאו הדרומי של הירדן.
בהמשך הדרך עוברים המים לתעלה פתוחה החוצה את בקעת בית נטופה בואכה מאגר אשכול. המאגר נקרא על שמו של לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, שהיה גם מייסד "מקורות". המים מגיעים ראשית לבריכה לשיקוע הסחף ואחר כך לבריכה גדולה יותר, וממנה הם עוברים למרכז הארץ ולדרומה. המים יוצאים מן המאגר לאחר תהליך של ניקוי וחיטוי, והם ראויים לשתייה. בשנים שבהן כמות המשקעים טובה, המאגר מלא; ואולם בשנים שחונות קורה לא פעם, שכאשר מופסקת השאיבה מן הכינרת, המאגר ריק, והמראה אינו מלבב.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - הר תורען

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865