Untitled Document


טיול - יער אחיהוד

טיול מפה מה ב טיול
טיול - יער אחיהוד איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,סתיו,אביב,חורף
טיול - יער אחיהוד רמת קושי :   עם קצת מאמץ
מאפייני הטיול :   ברכב וברגל
משך המסלול:   כשעתיים
טיול - יער אחיהוד אורך מסלול :   2 ק"מ
מה באתר טיול - יער אחיהוד :
יער אחיהוד משתרע לאורכה של שלוחה טופוגרפית היוצאת מהר גמל. בערבית נקרא הרכס ג'בל טאוויל (ההר הארוך). היער נטוע על פני כ-8,000 דונם. מקור השם אחיהוד מקראי. אחיהוד היה אחד מנשיאי שבט אשר שהתנחל באזור: "ולמטה בני אשר נשיא אחיהוד בני שלומי" (במדבר, ל"ד).
טיול - יער אחיהוד איך להגיע :   צפונית לצומת גילון ומול תחנת הדלק "דור" מצויה הפנייה מערבה אל יער אחיהוד ואל דרך הנוף.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער אחיהוד
+תיאור האתר

השלוחה נישאת כחומה גבוהה מעל לכביש עכו-צפת ועמק עכו, וממנה נשקפות תצפיות נוף נהדרות לעבר מפרץ חיפה, הכרמל, גוש שגב ועמק זבולון. יער אחיהוד ניטע בשנות ה-50 בידי עולים ממושבי הסביבה (אחיהוד, עמקה) במסגרת עבודות יזומות.

על האיזור

בראשיתו ניטעו ביער המינים: אורן ירושלים וברוש מצוי. כיום, לאחר שבראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת, הותקפו האורנים במזיק (כנימת המגן – המצוקוקוס הארץ-ישראלי), שולט ביער אורן ברוטיה ואליו מצטרפים מינים רחבי עלים רבים: אלונים, אלות, כליל החורש, לבנה, קטלב, ועוד.
לאורכו של היער ממזרח למערב, מתפתלת דרך נוף יפהפייה שאורכה כ-8 ק"מ. הדרך, העבירה לכל רכב, משולטת ומסומנת גם בסימון שבילים ירוק. יתרון הנסיעה ממזרח למערב הוא שכמעט תמיד אנו עם הפנים אל הנוף. הדרך קיימת כבר משנות ה-60, אולם היא הוכשרה כדרך נוף רק בראשית שנות ה-90. בשנים האחרונות הועתקו אל היער יותר מ-1,000 עצי חורש שנעקרו עקב עבודות פיתוח בדרכי הביטחון בגבול הלבנון. חלקם מעטרים היום את דרך הנוף.

מסלול

מחניון גילון לגבעת יסעור
סימון המסלול: ירוק. קטע הליכה להר גמל מסומן אדום.
אורך המסלול: 8 ק"מ, מסלול ההליכה 2 ק"מ
נקודת מוצא:חניון גילון. נקודת סיום: חניוני הכניסה המערביים – כביש 70

חניון גילון (1)– החניון מצוי בצדו הדרומי של כביש 85 מדרום לצומת גילון, בתחום יער גילון. החניון מצוי מעל מצוקי קניון בית הכרם (או קניון שגור). נחל בית הכרם מנקז מערבה את כל חלקה המערבי של בקעת בית הכרם ונופל כאן בסדרת מפלים ומכתשות אל נחל חילזון.
בעבר היה הקניון מוקד משיכה לטיולים, אך בשנים האחרונות, עקב בעיות במערכות הביוב האזוריות, האתר מזוהם ומסוכן לטיול.
צפונית לצומת גילון ומול תחנת הדלק "דור" מצויה הפנייה מערבה אל יער אחיהוד ואל דרך הנוף.
לאחר כ-150 מ' ובסמוך לרחבת כורכר קטנה ובה מפת היער מתחיל שביל ההליכה להר גמל. זהו שביל קצר בן כשני קילומטרים, מסומן אדום וסיומו מצפון למערות יונים (אינו מעגלי).
אל הר גמל ניתן גם לעלות מחניון הר גמל, זהו חניון קטן ביותר המצוי בחורשת אורנים. הר גמל (2)– הר דו-דבשתי ברום של 324 מ', הבולט על סביבתו, בשוליו המזרחיים של יער אחיהוד. ההר משונן ומחורץ בסלעי גיר שעברו בליה והמסה. מפסגותיו תצפיות נוף מרשימות לכל כיוון. ההר הוא שמורת טבע.
שנים רבות, עד 5 באוקטובר 2000, היו מורדותיו של הר גמל עטורות בחורשות אורנים. ביום זה, בגל ענק של הצתות (על רקע לאומני) ששטף את הגליל, הוצת גם היער באזור הר גמל. כיומיים עמלו עשרות פועלי ויערני הקק"ל, בשיתוף מכבי האש ומטוסים, לעצור את האש. הרוחות המזרחיות העזות הקשו על המלאכה. כ-600 דונם יער וחורש טבעי כלו באש. שרידי היער נראים סביב להר.
בחלקו המזרחי של היער וסביב להר גמל, ניתן להבחין בחורש טבעי מפותח. עצי האלון בחורש זה לא ניטעו עם היער כולו, אלא התפתחו בעקבות השמירה הרצופה על השטח ע"י יערני הקק"ל ובשל השבחת תנאי הגידול ביער.
נחזור לרכב ונמשיך בנסיעה.
כשני קילומטרים מהכניסה נחלוף על פני חניון הקנרי(3), חניון יפה שהוקם בחורשת אורן קנרי. ניתן לעצור בו למנוחה והתרעננות.
מיד אחרי החניון ניתן לפנות דרומה אל דרך 4X4 המקיפה את מגדל אחיהוד וצופה אל עמק זבולון. בדרך הזאת נוכל, אם נרצה, לחזור אל צומת גילון.
כ-500 מ' אחר חניון הקנרי נפנה דרומה (שמאלה) למגדל אחיהוד(4).
מגדל יער אחיהוד (על נ.ג 242) נבנה ע"י קק"ל בשנת 1964 בתרומת משפחת צ'ין מאנגליה. המגדל נבנה כמגדל תצפית לשריפות, אך תוכנן גם לשרת את בית היערן וכחדר למזנון שירות. בעונת הקיץ (מאי – אוקטובר) המגדל מאויש בשעות היום בצופה, המזעיק את כוחות הכיבוי בעת שריפה. מומלץ לעלות למגדל ולהתרשם מהנוף (ניתן לעלות רק בקיץ כשהצופה במקום). מהמגדל נצפים נופי היער ובהם הר גמל על דבשותיו, שלוחות הגליל המערבי, הר גילון, עמק זבולון, רכס הכרמל ומפרץ חיפה. סביב למגדל חניון קטן.
אחרי הביקור במגדל נחזור אל דרך הנוף ונמשיך מערבה (שמאלה). בקטע זה נפרשים נופי נחל יצהר והיישובים ג'וליס, ירכא, כפר יסיף וטל-אל. בחורף הציפורנית המצרית צובעת את כרמי הזיתים שמתחתינו בוורוד עז.
נחלוף על פני חניון קטן נוסף - חניון הזיתים (5) ונתפתל בין יערות צעירים.
גבעת יסעור (6)–בחלקו המערבי של יער אחיהוד, דרומית לדרך הנוף מצוי אתר העלייה על הקרקע של קיבוץ יסעור (1949). במקום מצפור נוף. בשלב מאוחר יותר עבר היישוב למיקומו הנוכחי, דרומית לצומת אחיהוד.
בהמשך, בסמוך ליציאה של דרך הנוף אל כביש 70, נפגוש בשני חניונים נוספים – חניוני הכניסה המערביים (7)

ייחודי למקום

קרן קימת לישראל הארגון הירוק הגדול ביותר במדינה, לוקח אחריות.
מתוך אחריות לאומית וראייה רחבה מפעילה קק"ל, כבר למעלה מחמישים שנה, מערך שלם לאיתור ולכיבוי שריפות בשטחים הפתוחים וביערות. מערך זה, הפועל בעונת השריפות (ממאי עד אוקטובר) מידי יום ביומו, כולל תצפיות, צוותי כוננות, כבאיות ותורנים שייעודם איתור, מניעה ולחימה באש. במסגרת זו הקימה קק"ל כ 30 מגדלי תצפית לאיתור שריפות ברחבי הארץ, מיער יתיר בדרום ועד קרית שמונה בצפון. מגדלים אלה - מסוגים שונים, חלקם פתוחים לביקורי קהל וחלקם נעולים - נבנו בנקודות תצפית הבולטול מעל סביבתן. המגדל ביער אחיהוד הוא רק אחד מהם. כמחצית מהשריפות בשטחים הפתוחים וביערות מתגלות לראשונה באמצעות תצפיות אלה. אנא, עשו שימוש מושכל באש ובפחמים. אל תשאירו מאחוריכם מדורה וגם לא גחלים. היער שלכם ובשבילכם. שמרו עליו והיזהרו באש!

כרטיס ביקור

אזור גאוגרפי: הגליל המערבי
עונה מומלצת: כל השנה
חניונים לפיקניק: חניון גילון , חניון הר גמל , חניון הקנרי , חניון הזיתים, שני חניוני הכניסה המערביים בכולם שולחנות פיקניק
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - יער אחיהוד

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865