Untitled Document


טיול - פארק גורן

טיול מפה מה ב טיול
טיול - פארק גורן איזור :  גליל המערבי
עונות מומלצות :  קיץ,אביב,חורף
טיול - פארק גורן רמת קושי :   בקלות
מאפייני הטיול :   טיולי משפחות,ברכב וברגל
משך המסלול:   שיטוט באתרים
מה באתר טיול - פארק גורן :
אזור גאוגרפי: הגליל המערבי.
עונה מומלצת: כל השנה, אך בקיץ נעים יותר לרחוץ בבריכות.

דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק גורן
+תיאור האתר

צוקי סלע גבוהים ובינות להם שפע צמחייה, מעיין נסתר, מבצר מלא הוד ובריכות נוצצות – גן עדן גלילי.

על האיזור

b>על הפארק
בלב סבכי החורש של הגליל העליון המערבי, מצוי לו פארק גורן. זהו פארק הנופש הראשון (1963) והגדול ביותר בארץ שכולו יער טבעי של אלונים. האלונים האדירים של היום, שבצ?לם שולחנות הפיקניק והמנגל, עברו דילול, גיזום וטיפוח לאורך עשרות שנים.

חלקו האינטנסיבי של הפארק משתרע על פני כאלפיים דונם, המוקפים גם הם בעשרות אלפי דונמים נוספים של חורש. קק"ל, שטיפחה את עצי החורש הטבעי, פרצה ביניהם שבילי הליכה והקימה חניונים רבים המשמשים אבן שואבת למטיילים מכל רחבי הארץ.

כתמי החורש הים-תיכוני בגליל המערבי פרוסים על פני יותר מ-300,000 דונם. יותר ממחציתם בניהול קק"ל ובאחריותה. פארק גורן הוא דוגמה לשטח חורש שמטופח ומטופל ע"י קק"ל כבר יותר מ-40 שנה. הפארק נמצא בתווך בין שמורות הנחלים הגדולים – נחל בצת בצפון ונחל כזיב בדרום. כ-2,000 דונם של חניוני נופש, שבילי טיול, פינות ישיבה, אתרים ארכאולוגיים, תצפיות, דרכי נוף ואינסוף ירוק של חורש.

שוליו הדרומיים של הפארק מתנשאים גבוה מעל אפיקו הקניוני של נחל כזיב. קק"ל הכשירה שביל גישה למוגבלים בתנועה המוביל אל מרפסת נוף עוצרת נשימה. במדרון שממול, בסבך החורש, מזדקרים שרידיו המרשימים של המונפור – מבצר צלבני מן המאה ה-13.

פארק גורן הוא בסיס יציאה נפלא לטיולים. מהפארק יוצאים שבילי טיול היורדים אל נחל כזיב ומובילים לעין טמיר ולמבצר המונפור. בפארק עצמו כמה שבילי הליכה המתאימים לכל המשפחה: שביל הבולענים (בכניסה לפארק), שביל חוצה פארק, שביל הקידה ועוד.
דרך הנוף הסובבת את הפארק, פותחת בפנינו נופים ושבילים חדשים: השביל לחורבת גליל (כנסייה ביזנטית), שביל 4X4 למצד אבירים ולמערת ה"מקדש", והפתעה שמחכה לנו מעברו השני של כביש הצפון – חורבת דנעילה – מקבץ מרשים של בתי בד.

אם יתמזל מזלנו נפגוש ביחמור הפרסי – אייל שהושב אל הטבע בנחל כזיב ואוכלוסייתו הולכת ומתבססת גם בפארק.
נופיו הירוקים והמרהיבים, על מגוון האפשרויות לטיול ולנופש, ורמת תחזוקה גבוהה, הפכו את פארק גורן לאחד ממוקדי הטיולים החשובים בישראל.

גישה למסלול

ציר הגישה העיקרי לפארק גורן מסתעף מכביש הצפון (מס' 899) בין סימני הק"מ 12-11. ניסע משלומי לעבר מושב גורן, נחלוף על פני קיבוץ איילון ונפנה ימינה (דרומה), ישר לתוך הפארק.
אפשר להגיע לפארק גם מהכביש הנופי הצר היוצא ממושב עבדון. כביש זה חודר לפארק ליד מצפור מונפור.

מסלול

שביל הבולענים ושביל חוצה פארק

שני מסלולי הליכה קצרים
סימון במפה: אדום
נקודת התחלה: חניון הכניסה. נקודת סיום: חניון המצפור.
דרגת קושי: ההליכה בשני השבילים קלה. חלק מהמסלול מוצל כל השנה.
חניונים לפיקניק: חניון הכניסה וחניון החרוב.

חניון הכניסה (1)– נמצא סביב לתחנת המידע ובו שולחנות, ברזי מים ושירותים.

שביל הבולענים (כ-700 מטר) (2):
כ-300 מ' מהכניסה לפארק, מימיננו, נחלוף על פני רחבת חנייה ונבחין בשלט: שביל הבולענים. כאן נחנה את הרכב וניכנס לשביל מעגלי קצר, ובו מקבץ יפה של בולענים. בשביל ניתן ללמוד על התופעה ולהתרשם מהחורש המפותח.
הבולען הוא פתח או בור טבעי בקרקע שנוצר בתהליך המסה. בולענים אופייניים באזורים גשומים, שהמסלע בהם הוא גיר קשה. מי הגשם מתרכבים עם דו-תחמוצת הפחמן שבאוויר והופכים לחומצה פחמתית. החומצה ממיסה את הסלע ופותחת נתיבים המנקזים את מי הנגר העילי אל מי התהום. אין סכנה: הבולענים סתומים ורק המים מוצאים דרכם אל מעמקי האדמה.

מכאן יוצא שביל הליכה דרומה, אל שביל חוצה פארק ואל נחל כזיב.

שביל חוצה פארק (כ-15 דקות) (3)– נתיב הליכה קצר ומרתק בחורש. השביל חוצה את פארק גורן מצפון לדרום וניתן להגיע עמו אל חניון החרוב, או אל מצפור המונפור.
הכניסה לשביל משולטת מדרך הנוף ההיקפית בפארק. כ-500 מ' דרומית לכניסה לפארק מגיעים לצומת T ופונים בו ימינה (חד-סטרי). מיד לאחר הפנייה עומד לרשותנו מגרש חנייה וגישה אל השביל.
לאוהבי הלכת זה המקום לרדת מהרכב ולטייל מעט. הליכה קצרה של כ-15 דקות תוביל אותנו אל חלקו הדרומי של הפארק ואל מצוקי נחל כזיב. השביל (מסומן אדום) מושך מערבה לחניון המצפור, ומזמן לנו תצפיות מרשימות לקניון הכזיב ולמבצר המונפור. בדרך נמצא עצמנו בלב החורש הים-תיכוני. כאן אין סבכים, הודות לפתיחת החורש – אם על ידי גיזום ודילול ואם על ידי רעייה (ע?זים ופרות). בין העצים נפגוש באלון המצוי, אלה ארץ-ישראלית ועוזרר החורש, ובין שיחי החורש נזהה קידה שעירה, סירה קוצנית, אשחר ועוד.
הרוצים לחזור לרכב יבחרו בדרך האספלט הראשית של הפארק, וילכו נגד כיוון תנועת הרכב (כ- 1.3 ק"מ )

ההליכה בשביל תפגיש אותנו עם האלון המצוי, הדומיננטי בחורש של הפארק, עם בר זית בינוני, עוזרר קוצני ואלה ארץ-ישראלית. בעונת החורף והאביב יצטרפו אל ירוק החורש גם צבעי הפריחה של הגיאופיטים והחד-שנתיים. בדרכנו ייתכן שנפגוש באוכלוסיית התנים שבפארק, ועם טיפת מזל – גם ביחמור הפרסי שהושב לטבע על ידי רשות הטבע והגנים. בקצה השביל תצפית מרהיבה על נחל כזיב ומבצר מונפור.

ליוצאים מדרך הנוף באזור חניון החרוב (4) שתי אפשרויות:
- להמשיך מערבה אל חניון המצפור ואל מצפור המונפור ונחל כזיב. זו הליכה נופית (נופי קניון נחל כזיב ומבצר צלבני בסבך החורש) קצרה (כ-15 דקות) ונוחה (כ-300 מטר) שמשאירה טעם של עוד.
- להמשיך מזרחה, דרך שביל קידה (המסומן בכחול), אל מושב גורן ואל חניון הזיתים ונחל כזיב.


ממצפור מונפור למבצר מונפור
סימון המסלול: אדום
משך הטיול
: פחות משעה לכל כיוון.
נקודת מוצא: חניון המצפור
נקודת סיום: במסלול הקצר (המעגלי) – בחניון המצפור בפארק. במסלול הארוך – בדרך נוף הילה-מנות, ואז יש לדאוג לרכב שימתין בצדו השני של נחל כזיב.
דרגת קושי: למיטיבי לכת. הדרך בחלקה תלולה.
נגישות לנכים: בחניון המצפור – שביל הגישה למרפסת התצפית למונפור נגישה לכיסאות גלגלים, וכך גם השירותים.
חניונים לפיקניק: חניון המצפור.

נחנה את הרכב בחנייה של המצפור(1) חניון המצפור: זהו חניון הנופש העיקרי של הפארק. מהחנייה המרכזית יוצא שביל הנגיש גם למוגבלים בתנועה, דרומה, אל מרפסת התצפית למונפור.
בתחילתו מתפצל שביל קצר אל מבנה שירותים המתאים גם הוא לנכים. בחניון שולחנות רבים, ברזי מים ומתקני צלייה.
בסמוך לחניון הכשירה קק"ל תאטרון פתוח המותאם לאירועים תחת כיפת השמים.

מכאן נלך הליכה קצרה אל מצפה הנוף (2) הצופה אל המונפור. ממצפור זה, תצפית נוף נדירה: נופי נחל כזיב על מדרונותיו התלולים, סבכי חורש ים-תיכוני צפופים העוטפים את הנחל וצמחיית הנחלים בערוץ. למולנו תתגלה תצפית מרהיבת עין על המבצר הצלבני שממול, הממוקם בלב מדרון של חורש טבעי.
שביל ההליכה אל מבצר המונפור (3)– לחושקים בכיבוש המבצר צפויה הליכה קצרה (פחות משעה לכל כיוון), תלולה בחלקה.
ממרפסת התצפית מוביל שביל (מסומן אדום) אל נחל כזיב ואל המבצר. כ-15 דקות של ירידה לא תלולה אל אפיק הנחל ולעין מצור. למרגלות המבצר, בגדתו הדרומית של נחל כזיב, מצוי מבנה של טחנת קמח צלבנית שבנו אנשי הסניורה של מעיליה במאה ה-12, והאבירים הטבטונים הקימו מעליה מבנה גותי מפואר שכנראה שימש כבית חולים.
כאן נחצה את האפיק, לעתים בדילוגים מעל פני המים, ונבחר בדרך העפר המטפסת במדרון הנגדי. במהרה הופכת העלייה לתלולה, אך בסופה מובטח לנו סיפוק רב.
מבצר המונפור(4) – מהמבצרים הצלבניים המרשימים ביותר שנותרו בארץ-ישראל. המבצר נבנה במאה ה-13 (1226) על ידי המסדר הטבטוני (הגרמני), ככל הנראה על בסיס שרידים מבוצרים מהתקופה הרומית.
מתוך החורש צצים שרידי החומות – למבצר היו חומה חיצונית וחומה פנימית – ומגדלי השמירה. בולטים ביותר המגדל הצפוני-מערבי והאזור הגבוה במזרח – "הדון ג'ון". מזרחית לו מצויים שני חפירים שמטרתם הייתה לעכב גישה מגב השלוחה.
המבצר אינו מבצר גבול, ולא כזה המצוי על דרך ראשית. הקמתו כאן קשורה לסיטואציה פוליטית-גאוגרפית ורצון הטבטונים להתבודד ולעזוב את עכו, בירת הצלבנים בימים ההם. כאן הם שמרו את אוצרותיהם ואת ארכיונם.
ההשקעה הגדולה בבניית המבצר הייתה קצרת מועד. ב-1266 צר בייברס, הסולטן הממלוכי, על המבצר ואיים להחריבו, אך הדבר לא עלה בידו. חמש שנים מאוחר יותר הוא קיים את הבטחתו. בהסכם הכניעה, יצאו הצלבנים עם אוצרותיהם והצילו את נפשם, אך מבצרם נהרס ולא נושב עוד.
כאן ישנן שתי אפשרויות: לחזור למצפור כלעומת שבאנו, במסלול הקצר, או להמשיך בשביל האדום, במעלה המדרון עד דרך הנוף "הילה-מנות" (5)במקרה זה יש לדאוג לרכב שימתין לנו בצדו השני של נחל כזיב.


דרך הנוף - אל חורבת גליל
מסלול משולב : נסיעה במכונית והליכה ( או נסיעה ברכב 4*4)
סימון המסלול : ירוק ואדום
נקודת מוצא : חניון הכניסה או חניון החרוב.
נקודת סיום : חורבת גליל

דרכנו מתחילה בכניסה לפארק גורן, בק"מ ה-11 של כביש הצפון (מספר 899). בכניסה ניצבת מולנו תחנת מידע ובה מפה ושלט הסבר על הפארק. ניסע בדרך סלולה באספלט (מסומנת ירוק) היורדת בינות לעצים ופריחה מרשימה עד חניון החרוב (1), חניון קטן על דרך הנוף, בנקודת החצייה של שביל חוצה הפארק. במקום רק שולחנות פיקניק.
דרך הנוף (החד-סטרית) (2) ממשיכה מזרחה. כ-300 מ' מזרחית לחניון החרוב כביש האספלט פונה צפונה אל הכניסה שממנה באנו. באפשרותנו לפנות כאן ולצאת מהפארק, או (מומלץ ביותר) להמשיך מזרחה בדרך כורכר נוחה.
הדרך חולפת סמוך לגדר הביטחון של מושב גורן (משמאל), אך הנופים הנפרשים (מימין) של נחל כזיב, הר זיו, מצפה הילה והחורשים הירוקים לא מותירים בנו אוויר לנשימה. אכן נוף עוצר נשימה.
בדרכנו לחניון הזיתים נפגוש בפנייה של דרך עפר (4X4) צפונה (שמאלה). השילוט מפנה אותנו לחורבת גליל. מומלץ מאוד לבקר בחורבה זו, ולו בשל הנופים הנשקפים ממנה.
חורבת גליל (3) במקום שרידי יישוב מהתקופה הנאוליתית הקדם-קרמית (האלף השמיני לפני הספירה) ועד ימינו. במשנה ובתלמוד – ב"ברייתת תחומי ארץ-ישראל" המתארת את גבול ארץ-ישראל לענייני הלכה – מכונה היישוב במקום "קסטרא דגלילה". ביישוב זה נמצא שפע רב של כלי צור, ובהם להבי חרמשים ששימשו לקציר דגן וראשי חצים ששמשו לציד.
היישוב פרח גם בתקופת הברזל (התנחלותם של בני ישראל) ובתקופה הפרסית. עיקר השרידים הבולטים על פני השטח הם מהתקופה הביזנטית (המאות 6-5 לספירה) ובהם כנסייה גדולה ומאגר מים תת-קרקעי. סמוך לחורבה הקימה קק"ל חניון קטן. שימו לב: בורות מים ומכשולים בדרך!


חניון הזיתים ומצד עין טמיר
סימון המסלול : כחול, ירוק ושחור
נקודת מוצא : חניון הזיתים.
נקודת סיום: במסלול הקצר – חניון הזיתים.
במסלול הארוך – מושב גורן.
דרגת קושי: המסלול הקצר – לכל המשפחה.
המסלול הארוך – למיטיבי לכת. בקיץ הירידה לנחל והעלייה ממנו חשופות לשמש.


מסלול הטיול מתחיל בחניון הזיתים(1), בקצהו המזרחי של פארק גורן. החניון הקטן והיפה, הממוקם מעל צוקיו של הנחל, הוא נקודת היציאה המועדפת לטיול מעגלי בנחל כזיב.
נרד בשביל הליכה נוח אך תלול (מסומן בצבע כחול) לעין טמיר (2) שבאפיק נחל כזיב. כאן נוכל ליהנות ממי המעיין הבוקעים מתוך מחילה בסלע ומעצי הדולב הגדולים המעטרים את הסביבה.
מי שמסתפק בכך יכול לשוב כלעומת שבא.
המעוניינים בטיול ממושך יותר, טוב יעשו אם יצעדו בשביל הנוח במורד הנחל(3), (מסומן בירוק) לכיוון צפון-מערב. עצי דולב גדולים וצמחייה מגוונת מלווים את האפיק, שברוב חלקיו זורמים מים.
לאחר כשני קילומטרים נטפס בשביל (4) (מסומן בצבע שחור) חזרה לפארק גורן.
בקצה המעלה (5) נצעד מזרחה (ימינה) לאורך דרך הנוף, עד חניון הזיתים (1) שבו החנינו את הרכב. בשוליו המזרחיים של החניון נסתרים שרידיו של מצד עין טמיר, ארמון מבוצר מתקופת הברונזה התיכונה (המאות 19-18 לפנה"ס).

ייחודי למקום

היחמור הפרסי
להולכים בשקט, בשבילי הפארק, סיכויים טובים לפגוש באיילים של היחמור הפרסי.
עד המאה ה-19 היה היחמור חלק בלתי נפרד מעולם החי של ארץ-ישראל, ואז נכחד. בשנת 1978 הובאו לארץ כמה פרטים, ומאז פועלת רשות הטבע והגנים להצלת המין ההולך ונכחד בעולם, ולהשבתו אל הטבע. משנת 1996, ובעקבות הצלחת האקלום בכרמל, נערכות פעולות להשבת היחמור הפרסי אל נחל כזיב. לשמחת המטיילים, רבים מהפרטים משוטטים באזור הפארק וקל יחסית לזהותם.
חובתנו להגן ולשמור על היחמור, למעננו ולמען הדורות הבאים!

כרטיס ביקור

חניונים לפיקניק: חניון המצפור – שירותים, ברזיות, שולחנות פיקניק ומתקן צלייה.
צפונית לחניון ובסמוך לו, מצוי אתר לינות הלילה. כאן ורק כאן מותרת הלינה. לתיאום לינות במקום ולאישורן ע"י קק"ל, יש להתקשר: 04-9950118, 04-9950102
חניון הכניסה – שולחנות לפיקניק, ברזי מים ושירותים.
חניון החרוב – שולחנות לפיקניק.
חניון הזיתים – שולחנות לפיקניק.
חניון שרך (דנעילה) – שולחנות לפיקניק, מתקני משחקים.
נגישות לנכים: שבילי הגישה אל מרפסת התצפית למונפור נגישה לכיסאות גלגלים. בחניון המצפור יש תא שירותים המיועד לנכים.
דירוג הגולשים:
הוסף המלצות על טיול - פארק גורן

צימרים בסביבה

קיבוץ תובל מציע לכם אירוח לכל המשפחה ב-29 יחידות אירוח מאובזרות. אירוח תובל מתאים גם לנופשים מטיילים וגם לכנסים, סדנאות ואירועים ומשפחתיים.

אטרקציות בסביבה

שלל אטרקציות תיירותיות, אתרים היסטוריים, מסעדות, מוזיאונים ועוד ... את כל המידע ניתן לקבל במרכז המבקרים.

מסלולי טיול

תנאי שימוש |  


צימרים - צופית טל: 052-3347865